کشف نشانه‌های کربن در مریخ توسط کاوشگر کنجکاوی

curiosity-carbon

دانشمندان ناسا روز گذشته در نشست اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا اعلام کردند که کاوشگر کنجکاوی که به منظور بررسی امکان وجود مواد شیمیایی و محیطی برای حیات میکروبی به سیاره مریخ ارسال شده، در بررسی‌های خود موفق به شناسایی نشانه‌هایی از کربن شده است.

به گفته این دانشمندان، البته هنوز این که این ماده که از پایه‌های حیات در زمین بوده، می‌تواند از نقش مشابهی در سیاره مریخ نیز برخوردار باشد، مشخص نیست.حتی با وجود آب و کربن نیز، حیات به مواد شیمیایی دیگر مانند سولفور، اکسیژن، فسفر و نیتروژن برای شکل‌گیری و تکامل نیاز دارد.به گفته دانشمندان، انتظار نمی‌رود که با توجه به محیط شدید و سخت مریخی، ماسه‌های این سیاره از مواد آلی زیادی برخوردار باشد.

curiosity-carbon-1

کنجکاوی که در ماه اوت درون دهانه برخوردی ۱۵۰ کیلومتری گیل فرود آمده، تا کنون شواهدی را مبنی بر وجود آب در گذشته در این محل بدست آورده است.دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که آیا این ترکیبات کربنی از زمین به این سیاره منتقل شده، توسط سیارکها و دنباله‌دارها بر روی سطح مریخ قرار گرفته یا بطور طبیعی در آن در اثر فعالیت‌های زمینی یا زیستی بوجود آمده‌اند.

کنجکاوی قرار است سال آینده با بررسی لایه‌های رسوب موجود در کوه شارپ در میانه دهانه برخوردی به یک بخش غنی‌تر از تاریخ مریخ دست یابد.این مریخ‌نورد همچنین از یک آشکارساز پرتو برخوردار بوده که به ناسا در بررسی سپرهای محافظتی مورد نیاز برای ماموریتهای انسانی آینده به مریخ و میزان آنها کمک خواهد کرد.

اطلاعات بدست آمده در طول این چهار ماه از ورود کنجکاوی به مریخ نشان داده که فضانوردان ممکن است با میزان پرتو مشابه مدار زمین در این سیاره مواجه شوند. اگرچه این سطوح ممکن است با ورود خورشید به مراحل فعال‌تر دوره ۱۱ ساله خود افزایش یابند.

ماموریت ۲٫۵ میلیارد دلاری کنجکاوی که قرار است برای دو سال ادامه داشته باشد، اولین ماموریت زیست‌اخترشناسی ناسا از زمان کاوشگرهای وایکینگ در دهه ۱۹۷۰ محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *