کشف هزاران حیات فرازمینی تا ۲۰ سال آینده

فضاپیمای ماون تغییرات جوی مریخ را به امید یافتن نشانه‌هایی از حیات بررسی می‌کند

فضاپیما

دانشمندان بر این باورند که در ۲۰ سال آینده در هزاران سیاره حیات بیگانه پیدا خواهند کرد.

دانشمندان معتقدند در طول ۱۰ تا ۲۰ سال آینده در هزاران سیاره، حیات بیگانه پیدا خواهند کرد. گروهی متشکل از کارشناسان انگلیس، آمریکا و سوئیس، به نام فدراسیون اوریجینز، دیروز برای جست و جوی حیات فرازمینی راه‌اندازی شد.

تلسکوپ‌هایی که به طور فزاینده‌ای قدرتمند می‌شوند، قادر خواهند بود جو سیاراتی را که صد‌ها سال نوری از ما فاصله دارند، برای شواهدی مبنی بر اینکه ما در جهان تنها نیستیم، بررسی کنند؛ و اگر متخصصان سرنخ‌های کافی بیابند، حتی می‌توانند فرضیه‌ای را در مورد مقایسه حیات فرازمینی با گونه‌های موجود بر روی زمین بیان کنند.

امیلی میچل، دانشمند کمبریج، معتقد است که زندگی احتمالاً در سراسر کیهان کاملاً رایج است و امیدوار است شواهدی را بیابد. این جانورشناس تکاملی درباره اتفاقی بودن ایجاد حیات تک‌سلولی در زمین و تبدیل به حیوانات پیچیده در طول میلیارد‌ها سال و یا اینکه این روند در سراسر جهان تکرار شده است، در حال تحقیق است.

به نشانه‌های حیات در یک سیاره «امضای زیستی» می‌گویند و دکتر میچل گفت: «ما فقط یک امضای زیستی داریم، اینجا روی زمین. اما اگر در ده یا ۲۰ سال، همانطور که همکاران خوشبین من پیشنهاد می‌کنند، هزاران امضای زیستی داشته باشیم، می‌توانیم شروع به پرداختن به [این پرسش که آیا ما در کیهان تنها هستیم یا نه]بکنیم.

این پتانسیل فوق‌العاده وجود دارد که اگر ما به اندازه کافی امضا‌های زیستی داشته باشیم، می‌توانیم اعداد را جمع‌آوری کنیم و سعی کنیم دریابیم که زندگی در سایر سیارات چگونه است.

در سال ۲۰۲۱، ناسا تلسکوپ فضایی جیمز وب را به فضا پرتاب کرد که به دانشمندان این امکان را داد که با جزئیات بیشتر از تلسکوپ ۳۳ ساله هابل، فضا را ببینند.

‌این می‌تواند نور ستارگانی که از جو یک سیاره دور می‌گذرد را گرفته و آن را برای نشانه‌هایی از مواد شیمیایی تولید شده توسط موجودات زنده تجزیه و تحلیل کند. این تلسکوپ قبلاً به تفکیک دقیق «هوا» در سیاره‌ای به نام Wasp-۳۹B، در فاصله حدود ۷۰۰ سال نوری، پرداخته است.

ناسا در حال برنامه ریزی «توسعه فناوری تهاجمی» به سمت پروژه احتمالی آینده به نام رصدخانه جهان‌های زیست پذیر است که به طور خاص هوای سیارات فراخورشیدی مانند زمین را برای نشانه‌هایی که می‌توانند حیات را حفظ کنند، بررسی می‌کند.

دکتر میچل گفت که اگر اکسیژن، آب و متان (ماهیت بنیادی جهان) همه در یک اتمسفر یافت شوند، می‌توان گفت: «بله، قطعاً اینجا حیات وجود دارد».

بیش از ۵۳۰۰ سیاره فراخورشیدی – نامی که به سیارات خارج از منظومه شمسی داده شده است – تاکنون کشف شده‌اند، از جمله یکی در کهکشانی دیگر. دانشمندان می‌گویند که احتمالاً تریلیون‌ها سیاره تنها در کهکشان راه شیری وجود دارد.

دکتر میچل افکار خود را در نشست سالانه انجمن آمریکایی برای پیشرفت علم دیروز در واشنگتن به اشتراک گذاشت. همچنین دیدیه کولوز، ستاره شناس سوئیسی، یکی از همکاران کمبریج که برای کشف اولین سیاره فراخورشیدی در دهه ۱۹۹۰ برنده جایزه نوبل شد، در این رویداد سخنرانی کرد.

او گفت که «احمقانه» است که پیش‌بینی کنیم چه زمانی ممکن است حیات فرازمینی کشف شود، و افزود: «شاید تا چند سال دیگر کسی با تلسکوپ جیمز وب جوی که شبیه زمین به نظر می‌رسد را تشخیص دهد. یا شاید هم متوجه شویم که اکثر سیارات جو ندارند و متوجه می‌شویم که در زمین خوش شانس هستیم.

اما او همچنین گفت که اگر نشانه‌هایی از حیات فرازمینی پیدا کنیم ممکن است با اشکال مبتنی بر کربنی که روی زمین داریم بسیار متفاوت باشد، زیرا ممکن است بیش از یک «سناریوی شیمیایی منجر به حیات» وجود داشته باشد.

کمبریج از طریق کنسرسیومی به نام The Origins Federation با سایر دانشگاه‌ها در این تحقیق همکاری می‌کند. این گروه هشدار داد که «بشریت راه درازی در پیش دارد تا ما به طور کامل جنبه‌های اساسی زندگی چیست و چگونه شکل می‌گیرد». پروفسور Queloz، ۵۷ ساله، افزود: “ما در حال کار روی آن هستیم. امیدوارم در طول عمرم چیز مهمی ببینم.»

منبع: دیلی میل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *