کشف گوری عجیب از اسکلت‌های باستانی در مکزیکوسیتی

 باستان‌شناسان در مکزیکوسیتی گورستانی از ۱۰ اسکلت کشف کرده‌اند که آرایشی مارپیچی دارد؛ آثاری از تغییر شکل جمجمه هم در دو اسکلت به چشم می‌خورد. مکزیکوسیتی کنونی بر روی سکونت‌گاه‌هایی که قدمت‌شان به قرن‌ها پیش می‌گردد، ساخته شده است. پس اصلاً غیرعادی نیست که آرامگاه‌های باستانی هر از گاهی از زیر خیابان‌های شهر بیرون کشیده شوند. اما پیدا کردن ۱۰ اسکلت باستانی به شکل مارپیچ که بدن‌شان به هم پیوسته است، تعجب باستان‌شناسان را برانگیخته است.
به گزارش موسسه‌ی ملی انسان‌شناسی و تاریخ، این گورستان کوچک ۲،۴۰۰ ساله در طول حفاری‌های روستایی باستانی در زیر محوطه دانشگاه پونتیفیکال مکزیک در جنوب مکزیکوسیتی کشف شد. به گفته‌ی باستان‌شناسان، این محلِ تدفین، عجیب‌ترین یافته‌ای است که از زمان آغاز حفاری در سکونت‌گاه قدیمی تلاپان در سال ۲۰۰۶ کشف کرده‌اند. هرگز قبری که این همه افراد را در خود جای داده باشد، از این عصر کشف نشده بود.
ویدئوی مربوط به کارهای حفاری نشان می‌دهد که باستان‌شناسان چگونه مجموعه استخوان‌های انسان را پیدا کردند. اسکلت‌ها که در قبری دایره‌ای شکل به قطر ۲ متر قرار دارند، با چیزهایی نظیر سنگ، قطعات سرامیک و کاسه دفن شده‌اند. این ۱۰ نفر از جنس مونث و مذکر بوده و عمدتاً جوان‌ بوده‌اند. البته یک بچه و کودک خردسال هم در میان مدفون شدگان دیده می‌شود.
محققان هنوز علت مرگ افراد یا ارتباط آن‌ها با یکدیگر را مورد بررسی قرار نداده‌اند، اما به نشانه‌هایی از تغییرات بدنی دست پیدا کرده‌اند؛ تغییر شکل عمدی جمجمه در دو مورد و شکسته‌شدن دندان در برخی دیگر به چشم می‌خورد. این کارها در میان فرهنگ‌های مختلف مزوآمریکا مرسوم بوده است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به محدود کردن جمجمه در حال رشد کودکان با پارچه و در آوردن دندان به شکل‌های مختلف اشاره کرد. باستان‌شناسان بر این باور هستند که آرایش این قبر، شاید بخشی از رسوم باستانی بوده است.
روستای تلاپلان، از جمله نخستین سکونت‌گاه‌هایی بود که در اطراف دره‌ی مکزیک شکل گرفت. این روستا به دلیل نزدیکی به ساحل باستانی دریاچه‌ی ژوچیمیلکو، احتمالاً آب شیرین، درخت و خاک حاصل‌خیزی برای کشاورزی داشته است. این سکونت‌گاه در شرق کوئیسیلو که مرکز شهری مهم در آن دوران بوده است، قرار داشت. کوئیسیلو شهرتش را مدیون اهرامش است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud