کوالا سلانگور در یک نگاه

کوالا سلانگور

کوالا سلانگور در کشور مالزی واقع شده است و در فاصله ۷۰ کیلومتری از کوالالامپور قرار دارد. بوکیت ملاواتی، پارک پروانه‌های کامپونگ کوانتان و ساحل ساساران از دیدنی‌های کوالا سلانگور به شمار می‌روند.

کوالا سلانگور (Kuala Selangor) یکی از شهرهای ایالت سلانگور در کشور مالزی، واقع در قاره آسیا است. این شهر در محل ریزش رود سلانگور به دریا قرار دارد و در فاصله ۵۰ کیلومتری از شهر کلانگ و ۷۰ کیلومتری از کوالالامپور، پایتخت مالزی واقع شده است.

جمعیت کوالا سلانگور حدود ۲۰۰ هزار نفر و مساحت آن حدود ۱٫۲ هزار کیلومترمربع است. ساکنان کوالا سلانگور را مسلمانان، بودایی‌ها، هندوان و مسیحیان تشکیل می‌دهند و زبان رسمی آن‌ها مالزیایی است.

کوالا سلانگور پایتخت سلطنتی قدیم ایالت سلانگور بوده است. این پایتخت را بعدها به کلانگ و سپس به کوالالامپور منتقل کردند. همچنین کوالا سلانگور در سال ۱۷۸۴، توسط نیروهای هلندی اشغال شد.

 

نوع حکومت در ایالت سلانگور پادشاهی مشروطه است و فرماندار کل را سلطان ایالت می‌نامند. سلطان ایالت، از میان اعضای خانواده سلطنتی انتخاب می‌شود و او را علاوه بر رهبر مسلمانان سلانگور، سرچشمه افتخارات و شکوه ایالت نیز می‌شمارند. قوه مجریه ایالت را سلطان و هیئت مجریه ایالتی تشکیل می‌دهند. این هیئت شامل نخست وزیر یا رئیس دولت و ۱۰ عضو دیگر است که همگی از میان اعضای هیئت مقننه ایالتی توسط سلطان انتخاب شده‌اند.

آب و هوای کوالا سلانگور استوایی به‌شمار می‌رود و بارندگی زیادی در تمام فصول صورت می‌گیرد. متوسط دمای هوای در طول سال از ۲۶٫۶ تا ۲۷٫۶ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند و میانگین بارش سالانه ۱۹۸۷ میلی‌متر برآورد شده است.

فرودگاه سلطان عبدالعزیز شاه (Sultan Abdul Aziz Shah Airport) در فاصله ۶۰ کیلومتری از شهر قرار دارد و در آن پروازهایی از/ به الور ستار، سنگاپور و برخی مقاصد داخلی دیگر برقرار است. همچنین فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور در فاصله ۸۰ کیلومتری از کوالا سلانگور واقع شده است و در آن پروازهایی از آلماتی، پکن، ملبورن، سنگاپور، لندن، هنگ‌کنگ، ابوظبی، آمستردام، استانبول، تهران و برخی مقاصد داخلی و خارجی دیگر به زمین می‌نشینند. برای جابجایی‌های درون‌شهری می‌توانید از تاکسی و اتوبوس استفاده کنید.

کوالا سلانگور

محصولات پیوتری از مهم‌ترین سوغاتی‌های کوالا سلانگور به‌شمار می‌رود و شما برای خرید می‌توانید به «مرکز خرید جاینت کوالا سلانگور» (Giant Kuala Selangor) سر بزنید.

از محبوب‌ترین دیدنی‌های کوالا سلانگور می‌توان «بوکیت ملاواتی» (Bukit Melawati)، «پارک کرم‌های شب‌تاب کامپونگ کوانتان» (Kampung Kuantan Firefly Park)، «پارک طبیعی کوالا سلانگور» (Kuala Selangor Nature Park) و «فانوس دریایی التینزبورگ» (Altingsburg Lighthouse) را نام برد.

کوالا سلانگور

دیگر دیدنی‌های کوالا سلانگور شامل «ساحل ساساران» (Sasaran Beach)، «تپه بوکیت جوگرا» (Bukit Jugra) و «موزه منطقه تاریخی کوالا سلانگور» (Kuala Selangor District Historical Museum) می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *