۲۲توصیه کاربردی برای دادن انگیزه مثبت به اطرافیان

نگاه مثبت آدم‌ها

یک چالش خوب!!!

تاکنون  کسی شما را به یک زندگی بهتر، سالم‌تر، شادتر و کامل‌تر تشویق و یاترغیب نموده است؟!

جواب شما چیست!؟

اگر خیر که هیچ ولی اگر آری… حتما اهمیت انگیزه  در زندگی افراد را درک می‌کنید.

آیا میدانستید انگیزه‌بخش بودن یک خصیصه‌ی تأثیرگذار و قدرتمند است؟!

پس لطفا و حتما برای اینکه بتوانید به دیگران انگیزه بدهید، کمی این مطلب را جدی تر بخوانید و با جان و دل عمل نمایید/

چون خودتان اول باید از ویژگی‌های خاصی برخوردار باشید.

ببینم اصلا حاضرید برای جبران انگیزه‌ی مثبتی که از شخصی دریافت کرده‌اید، خودتان نیز به بهتر و یا حتی عالی تر شدن زندگی اطرافیا‌ن‌تان کمک کنید و به آنها انگیزه بدهید؟

پس لطفا به این ۲۲روش کاربردی و کاملا ساده برای انگیزه دادن به اطرافیان و حتی دیگران بهره ببرید.

۱٫ به سایرین اهمیت بدهید

اگر نتوانید محبت و توجه‌تان را صادقانه به کسی نشان بدهید، نمی‌توانید به او انگیزه بدهید. سعی کنید با رفتار و گفتار خود، به اطرافیان‌تان اهمیت بدهید. همین که حال‌شان را بپرسید و محبت‌های کوچک خودتان را از آنها دریغ نکنید، ثابت می‌کنید که برای شما اهمیت دارند.

۲. همیشه شوق واشتیاق داشته باشد

اشتیاق محرک انرژی است و با داشتنِ انرژی، هیچ‌چیزی غیرممکن نیست. به همین دلیل برای  موفقیت و پیروزی در هر کاری، داشتنِ اشتیاق ضروری است.

اشتیاق آن‌قدر مهم است که توصیه کرده‌اند: «اگر اشتیاق ندارید، ادای آدم‌های بااشتیاق را دربیاورید.» هر روز با تمام کسانی که در ارتباط هستید، با اشتیاق برخورد کنید و تردید نداشته باشید که پاسخ لبخندهای واقعی، انرژی مثبت، توجه و گرمای حضورتان را چند برابر دریافت خواهید کرد.

۳. حتما اعتماد دیگران را جلب کنید

اگر فردی رازی را به شما بگوید، این راز باید بین شما باقی بماند. اعتماد به‌سختی به‌دست می‌آید و به‌آسانی از دست می‌رود، پس درگیر خبرچینی در محیط کار یا حاشیه‌های غیرضروری در شبکه‌‌های اجتماعی نشوید تا بتوانید فرد مؤثر و مثبتی باشید که دیگران ترسی از صحبت کردن با او ندارند.

۴. فقط کلام + بکارببرید واگر حرف شما مثبت نیست، آن را اصلابه زبان نیاورید

انتقاد کردن کار راحتی است، ولی آیا تا‌به‌حال به درست بودن این کار فکر کرده‌اید؟ به انتقادی که در سر دارید و می‌خواهید به زبان بیاورید فکر کنید. اگر کسی به هوش و شعور شما توهین کند، طرز لباس پوشیدن شما را مسخره کند یا بیهوده از عملکرد شما انتقاد کند، چه واکنشی نشان خواهید داد؟ بی‌شک، شنیدن انتقاد خوشایند نیست (به‌استثنای انتقادهای سازنده). هیچ‌کس دوست ندارد سوژه‌ی انتقاد باشد، پس اگر انتقاد شما مثبت و سازنده نیست، قید گفتنش را بزنید.

۵. به سایر افراد روحیه بدهید

با تعریف کردن از جزئیاتِ کوچکِ ظاهری، رفتاری یا عملکردی افراد، به آنها روحیه بدهید و روزشان را بسازید. اگر اخمی بر پیشانی همکارتان نشسته است، سعی کنید با تعریف کردن از او، لبخند را بر لبانش بنشانید و به او انگیزه بدهید

۶٫ همیشه مقاومت کنید وتسلیم نشوید

تسلیم شدن در برابر استرس‌های زندگی و درنتیجه سست شدن مقاومت درونی آسان است، اما اگر می‌خواهید به اطرافیان‌تان انگیزه بدهید، باید یاد بگیرید در برابر سختی‌های زندگی ایستادگی کنید. اگر می‌خواهید به دیگران نشان بدهید که با مثبت‌اندیشی، تلاش مستمر و تسلیم نشدن، می‌توانند بر سخت‌ترین شرایط غلبه کنند، خودتان باید مظهر ایستادگی باشید.

۷. نقاط ضعف‌ خود را بپذیرید

تسلیم نشدن در برابر سختی‌های زندگی مهم است، اما باید این حقیقت را بپذیریم که همه‌ی ما انسانیم و ضعف‌های غیرقابل‌انکاری داریم. اگر نتوانیم این ضعف‌ها را بپذیریم، جنبه‌ی انسانی وجودمان را انکار کرده‌ایم. پس برای اینکه دیگران بتوانند صمیمانه با شما ارتباط برقرار کنند، باید بپذیرید که فرد کامل و بی‌عیب‌ونقصی نیستید. هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند کامل است. اگر کسی را دیدید که چنین ادعایی داشت، یا هنوز نتوانسته است حقیقت را بپذیرد یا ‌اینکه دروغگوی خوبی نیست.

۸. بادقت گوش بدهید

همه‌ی ما توانایی شنیدن حرف‌های دیگران را داریم، اما عده‌ی کمی از ما می‌توانیم فعالانه گوش بدهیم و حرف‌های دیگران و معانی ضمنی آنها را کاملا درک کنیم. اگر فردی درباره‌ی مشکلاتش با شما صحبت می‌کند، با او ارتباط چشمی برقرار کنید و از او سؤال بپرسید تا نشان بدهید به حرف‌هایش اهمیت می‌دهید و می‌خواهید مشکلات او را درک کنید.

۹٫شجاع، قوی و بلندپرواز باشید

هیچ‌کس نمی‌تواند از فردی که تسلیم «واقعیت» شده است، انگیزه بگیرد. زندگی چنین فردی عاری از امید و پیشرفت است. اگر می‌خواهید انگیزه‌بخش دیگران باشید تا آنها نیز از آرزوهایشان دست نکشند، باید بلندپرواز باشید، اهداف بزرگ داشته باشید و هرگز تسلیم نشوید.

۱۰. فقط پیشنهاد بدهید ویا حداقل طوری انتقاد کنید که دیگران دلخور نشوند

زمانی از دیگران انتقاد کنید که خودشان از شما بخواهند. نکته‌ی شماره‌ی ۴ را فراموش نکنید: «اگر حرف شما مثبت نیست، آن را به زبان نیاورید.» اگر بدون آنکه فردی از شما خواسته باشد، عیب‌هایش را برشمرید، فقط موجب ناراحتی او می‌شوید. اما اگر فردی خودش بخواهد از او انتقاد کنید، قضیه فرق می‌کند. در آن صورت می‌توانید به‌طور سازنده انتقاد خود را بیان کنید. مثلا اگر فردی درباره‌ی یک مقاله، وبلاگ یا رزومه، نظر شما را پرسید، بهتر است بازخوردتان را به این شکل بیان کنید:

ممنونم که نظر منو پرسیدی و بهم اعتماد داری. من خوندمش و خیلی خوشم اومد از (به نکات مثبت اشاره کنید)، اما به نظرم می‌تونست بهتر از این هم باشه، اگه (انتقاد سازنده‌ی خود را ارائه کنید.)

۱۱. به همه با ۱ چشم بنگریدو یکسان رفتار کنید

ما انسان‌ها صرف‌نظر از جنسیت، نژاد، عقاید سیاسی و مذهبی و عوامل دیگر، یکسان خلق شده‌ایم‌. بدونِ در نظر گرفتن این اختلافات که به‌تنهایی تعیین‌کننده‌ی ارزش انسان‌ها نیستند، به اطرافیان‌تان عشق بورزید و به فکرشان باشید. اگر می‌خواهید به دیگران انگیزه بدهید، بدون اهمیت دادن به عواملی که برشمردیم، با آنها طوری رفتار کنید که شایسته‌ی هر انسانی است.

۱۲. قوی، استوار و با اعنماد بنفس عالی گام بردارید

سرتان را بالا بگیرید و نگاه‌تان را از دیگران ندزدید تا بتوانید با دوستان و آشنایانی که می‌بینید، سلام و احوال‌پرسی کنید. طوری راه بروید و رفتار کنید که محبت و اعتمادبه‌نفس را به دیگران القا کنید

۱۳.  خونسرد و آرام باشید

نحوه‌ی واکنش افراد به توهین‌ها یا انتقادها، نشان‌دهنده‌ی میزان توانایی‌ آنها برای انگیزه دادن به دیگران است. اگر جواب نفرت فردی را با نفرت بدهید، چه فرقی با او دارید؟ مهم نیست توهین یا انتقادی که شنیده‌اید چقدر زننده یا غیرمنصفانه است، سعی کنید آرامش و خونسردی‌تان را حفظ کنید، زیرا ناراحت شدن یا واکنش نشان دادن، حال شما را بهتر نخواهد کرد و اگر هدف‌تان انگیزه دادن به دیگران باشد، به هدف خود نمی‌رسید. طوری به توهین‌ها و انتقاد‌ها واکنش نشان بدهید که انگار هیچ‌یک را نشنیده‌اید تا کسانی که شاهد آرامش و خونسردی شما هستند، از رفتارتان الهام بگیرند.

۱۴. منابع الهام‌بخش خودتان را با دیگران به اشتراک بگذارید

چه کتاب‌ها یا افرادی تأثیر عمیقی بر شکل‌گیری شخصیت شما گذاشته‌اند؟ چه منابع الهام‌بخشی در مهم‌ترین تصمیم‌گیری‌های زندگی‌تان به شما کمک کرده‌اند؟ چگونه توانسته‌اید انسانی شاد، سالم و مثبت باشید؟ منابعی را که در شکل‌گیری شخصیت فعلی‌تان اثرگذار بوده‌اند، با دیگران به اشتراک بگذارید تا آنها نیز از چنین منابعی الهام بگیرند

 ۱۵. از افرادی که کمک‌تان می‌کنند، تقدیروتشکر کنید” ولم یشکر المخلوق یشکر خالق “

در آداب و فرهنگ ما ومخصوصا در کتاب مقدسمان آورده شده است:کسی که از بندگان خدا تشکر نکند از خدا تشکر نکرده است!!!

شخصیت شما هرقدر هم شگفت‌انگیز و عالی باشد، مطمئنا برای رسیدن به موقعیت فعلی‌تان، از کمک‌های دیگران بهره برده‌اید. اگر وب نویس هستید یا نویسنده هستید و از بخش خاصی ازسایت و کتاب شما استقبال شده است که در نگارش آن بخش از دوست خود الهام گرفته‌اید، این‌گونه از او تقدیر کنید: «بسیار خوشحالم از استقبال گرم شما، اما راستش رو بخواهید، ایده‌ ی این بخش اصلا مال من نبود! دوست باهوش و بااستعداد من … (نام دوست‌تان) لایق تحسین شماست.» #محیی

۱۶. به وعده هایتان حتما عمل کنید

اگر برای انجام کاری قول داده‌اید، اما هم‌‌زمان به سینما یا کنسرت دعوت می‌شوید، باید به قول خود عمل کنید، هرچند سینما یا کنسرت گزینه‌های بهتری باشند. وقتی سروکله‌ی فرصت‌های بهتر پیدا می‌شود، قسر دررفتن از زیر قول‌هایی که داده‌ایم آسان است، اما این بدقولی‌ها اعتمادی را که برای به‌دست آوردنش سخت تلاش کرده‌اید، بی‌بروبرگرد از بین می‌برند. پس عاقلانه فکر کنید و به وعده‌هایتان عمل کنید.

۱۷. با خودتان روراست و صادق باشید

بسیاری از ما بسته به موقعیت‌های اجتماعی مختلف، برای خانواده، همکاران و دوستان‌، شخصیت متفاوتی را بروز می‌دهیم. اما نشان دادن شخصیت‌های متفاوت از خودتان در هریک از این موقعیت‌ها، کار طاقت‌فرسایی است و روش خوبی برای انگیزه دادن به دیگران نیست. آیا شما می‌توانید به کسی که با شخصیت واقعی خودش راحت نیست و در هر جمعی نقاب متفاوتی به چهره‌اش می‌زند، اعتماد کنید؟ خود واقعی‌تان را بپذیرید و سعی نکنید آن را از دیگران پنهان کنید.

۱۸. نسبت به افکار و ایده‌های متفاوت و جدید، انعطاف‌پذیر و منعطف باشید

کسی که می‌گوید جواب همه‌ی سؤالات را می‌داند، یا شوخی می‌کند یا سخت در اشتباه است. بهتر است به‌طور منظم باورهایتان را به چالش بکشید. برای مثال اگر طرفدار محافظه‌کاری مالی هستید، سعی کنید مقالات منتخب جناح سیاسی مخالف را بخوانید یا پای صحبت‌های فردی از جناج مقابل بنشینید تا از دید او به مسائل نگاه کنید. با افرادی که دیدگاه‌شان با شما‌ متفاوت است، صحبت کنید تا از عقاید آنها باخبر شوید. هدف این نیست که دیدگاه‌تان را عوض کنید. اگر به موضوعی اعتقاد راسخ دارید، باید آن را با ایده‌ها و افکار متفاوت و جدید بسنجید. بلندنظری شما به دیگران نشان می‌دهد آن‌قدر به عقایدتان ایمان دارید که حاضرید آنها را به چالش بکشید. به‌علاوه، با این نگرش، کسانی هم که عقایدشان با شما یکی نیست، به شما اعتماد می‌کنند.

۱۹. هیچگاه مغرور نشوید

اگر در بحث و گفت‌وگویی پیروز شده‌اید، نیازی نیست به خودتان ببالید. با گفتن جملاتی نظیر «بهت که گفتم!» خودتان را سرکش و مغرور نشان می‌دهید و کاری می‌کنید که دیگران هرگز درباره‌ی مسائل مهم با شما وارد بحث نشوند.

  ۲۰ . به دیگران آزادی گفتار و عمل بدهید

بهتر است به‌جای نصیحت‌‌های زیاد و کنترل‌ کردن دیگران، به آنها آزادی بدهید تا خودشان موفق به حل مشکلات‌شان شوند. هیچ‌کس از مدیریت ذره‌بینی خوشش نمی‌آید. اگر کسی از شما کمک خواست، سعی کنید با یک راهنمایی اجمالی او را در مسیر درست قرار بدهید، اما بگذارید برخی از مسائل ناگفته بمانند تا فرد بتواند با توانایی‌های خودش جاهای خالی را پر کند. زمانی که فرد بتواند به‌تنهایی از پس مشکلاتش برآید، به این نتیجه می‌رسد که قدرتمندتر از آن است که قبلا تصور می‌کرد.

آیا شما هم به اطرافیان‌ خود انگیزه می‌دهید؟ آیا طعم شیرین انگیزه دادن به فردی که می‌خواهد گام مثبتی را به‌سوی بهتر شدن بردارد، چشیده‌اید؟ آیا کسی به شما انگیزه‌ی غلبه بر مشکل مهمی را داده است؟ از بده‌وبستان انگیزه‌هایتان برای ما بگویید.

 ۲۱ . به زندگی دیگران بذر امید و آرامش هدیه دهید

نگذارید امید در دل دیگران بمیرد!

به قول یکی از پیامبران الهی: امید رااز کسی نگیرید، شاید این آخرین حربه ی او برای ادامه ی زندگی باشد… دیده ام افرادی را که انگیزه و آرامش که نمیدهند هیچ! خودشان نمکی بر روی زخم دیگران هستند و ته دل افراد را به گونه ای خالی می کنند که اگر قرار بود چندروزی تاب بیاورند حتی به چند ساعت هم تاب آوردنشان طول نمی کشد! در ضمن حتمااز اینگونه افراد بر حذر باشید حتما…

۲۲ . گوش شنوای خوبی باشید برای دیگران

گاهی واقعا مردم نیاز ندارند تا نصیحتشان کنید و شاید فقط یک گوش شنوای خوب که مشکلاتشان را بشنود و آنان را درک کند برایشان کافی بوده و یک دنیا آرامش و نشاط برایشان به ارمغان بیاورد…

و حتی قبلا هم گفته  : که خانم ها شاید وقتی درد دل می کنند یا چیزی به همسرشان می گویند منظورشان حل کردن آن مشکل نیست ! همین که گوش شنوایی باشید برایشان و تاییدشان کنید برایشان کفایت می کند.

پس در مشکلات و ناملایمات دیگران فقط سنگ صبورشان باشید تا به شما تکیه کنند تا نیفتند حتی شاید بقیه اش مهم نباشد…   البته در پایان عرایضم خدمتتان عرض کنم که لطفا سطل زباله افکار منفی دیگران هم نشوید و این عمل را صرفا جهت رفع مشکلات اندیشه و افکار آنان انجام دهید تا حدی که حداقل خودتان گرفتار نشوید…

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *