۵ نکته عجیب درباره نوزادان

نوزاد

۵ نکته عجیب اما طبیعی در مورد نوزاد که باید بدانید

شما ۹ ماه منتظر در آغوش گرفتن کودک خود هستید و انتظار دارید که او یک فرشته کوچک ولی کامل باشد. فارغ از اینکه اینترنت و کتاب ها به شما بگویند که چه اتفاقی خواهد افتاد و شما چه کاری باید انجام دهید، هنگامی که بچه وارد می شود، ممکن است شما را با برخی کارهایش به تعجب وادارد.

 

بعضی از والدین حتی ممکن است فکر کنند بچه ها از دنیای دیگری هستند، اما نه، اینگونه نیست، آنها فقط کوچولوهای خنده دار و جذاب ما هستند. در این مقاله ۵ نکته عجیب اما طبیعی در مورد نوزاد را مطرح میکنیم که باید آمادگی آنها را داشته باشید.

۱) خارج شدن انفجاری گاز و مایعات معده نوزاد

خوب، واژه انفجار ممکن است کمی بیش از حد اغراق آمیز باشد. اما با این حال، بسیاری از والدین نیز ممکن است با همین کلمه موافق باشند. البته مادامی که از یک پوشک مناسب و کاملاً پوشیده استفاده می کنید، چندان جای نگرانی نیست. اما باید بدانید که شما اولین والدینی نیستید که باید خرابکاریهای کودک را از جاهای مختلف پاک کنید. از آنجایی که تحرکات روده در نوزادان عمدتاً به شکل مایع است، برای کودکان خارج کردن آنها با نیروی زیاد، کاری آسان است.

 

چه زمان باید نگران باشید:

اگر مدفوع رنگی باشد، از نوع قهوه ای، سبز و یا زرد و یا اگر ذرات معلق داشته باشد، خوب و نرمال است. اما با این حال، اگر شما خون مشاهده کنید، باید با متخصص اطفال تماس بگیرید.

۲) سینه های کودک

شما ممکن است هورمون هایی را که در دوران بارداری، خیلی روی اخلاقتان تاثیر گذاشته بود، به خاطر بیاورید. آنها همچنین می توانند روی کودک شما نیز تاثیر بگذارند. استروژن بیش از حد ممکن است از طریق بند ناف عبور کرده و باعث ایجاد جوانه های پستان در کودک شما شود، حتی در پسران. علاوه بر این، از این سینه های کوچک ممکن است مایع نیز ترشح شود. اما نگران نباشید! این وضعیت طی چند هفته یا چند ماه از بین خواهد رفت.

چه زمان باید نگران باشید:

در صورت بروز هر گونه نشانه ای از حساسیت و قرمزی شدید در پستان نوزادتان، با پزشک مشورت کنید.

۳) عدم تناسب در شکل سر

کودک شما تازه از رحم خارج شده و سرش به شکل یک مخروط است، اگر از بابت این حالت وحشت دارید، باید به شما بگوئیم که این واقعاً عادی است. پروسه خروج از کانال تولد ممکن است برای کودک شما سخت و خشن باشد. بنابراین، سر او که نرم است تا حدی به شکل خوابیده و قابل انطباق با شکل این کانال در خواهد آمد که امکان خروج نرمتر را فراهم کند. با این حال، این یک هشدار نیست و در چند هفته به حالت عادی باز خواهد گشت. در بچه هایی که قسمت های صاف روی سر ایجاد می شود، باید موقعیت های خواب را در جهت بهبود این امر تنظیم کنید.

چه زمان باید نگران باشید:

اگر شما همه چیز را امتحان کرده اید اما بهبودی در شکل سر مشاهده نمی شود، ممکن است دکتر به شما کمک کرده و پوشیدن گونه ای کلاه طبی را تجویز کند.

۴) چشمان چپ

 

از آنجا که کودک شما هنوز در ابتدای مراحل رشد است، ممکن است برایش دشوار باشد که بتواند عضلات خود را کنترل کرده و به درستی روی آنها تمرکز کند. استرس نداشته باشید، او به زودی پیشرفت کرده و قوی تر خواهد شد و مهارت کنترل سریع اعضای بدن خود را به دست خواهد آورد. اگر متوجه شدید که چشم های کودک شما طبیعی نیستند، این ممکن است به علت چیزی شبیه به مشکل چشمان همگرا باشد که طی آن یک یا هر دو چشم فرد مبتلا به طرف داخل می چرخند.

چه زمان باید نگران باشید:

علائم چشمی که بیش از ۶ ماه طول می کشد ممکن است یک مشکل نگران کننده باشد. بنابراین، شما باید کودک خود را چک کنید.

۵) اندامهای تناسلی متورم

اغلب، ممکن است اندام تناسلی کودک شما غیرعادی، بزرگ یا متورم باشد. با این حال، دلیل آن می تواند ایجاد مایع اضافی در داخل بدن به علت فعل و انفعالات هورمونی باشد. این تورم در بیشتر موارد کاهش می یابد، زیرا این مایعات از بدن خارج می شوند.

 

چه زمان باید نگران باشید:

رض چند روز پس از زایمان التیام پیدا نکرده است، باید متخصص اطفال را ملاقات کنید. اکثر علائم ذکر شده در بالا به طور موقت بوده و مداخله پزشکی لازم نیست. اما، گرفتن یک تاییدیه دوم هرگز ایده بدی نیست! بنابراین، با متخصص اطفال تماس بگیرید تا شک و تردید خود را برطرف نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *