۷راه از عجیبترین شیوه های تولید برق

۱٫ تولید برق از انرژی خورشید و فشار پا فیبرهای انعطاف پذیر فوتوولتاییک پیزوالکتریک می تواند انرژی را از طریق ضربه بگیرد یعنی می توان از راه رفتن بر روی یک فرش برق تولید کرد. عجیبترین شیوه های تولید برق
محققان موسسه تحقیقات و ابتکارات مواد دانشگاه بولتون این فناوری را ارائه و به ثبت رسانده اند؛ فناوری که می تواند در هر چیزی از جمله لباس تا گجت های شخصی به کار گرفته شود. گفته می شود این فیبرها می توانند در هر مساحت ۲۰ سانتی متر در ۲۰ سانتی متر مربع یک وات انرژی تولید کند. برای مقایسه می توان گفت باتری آیفون شارژی حدود ۵٫۴۵ وات ساعت را حفظ می کند. این ترکیب اجازه می دهد این ماده برق را در تمامی شرایط آب و هوایی و محیطی تولید کند. می توان این ماده جدید به هر ساختار ماده ای بزرگ تری مانند پرده پنجره، چادر مسافرتی یا بادبان قایق بافت.

۲٫ پنجره های که شفافند و برق تولید می کنند
محققان دانشگاه لس آنجلس کالیفرنیا سلول خورشیدی شفافی تولید کرده اند که موجب می شوند شیشه های خانه ها و سایر ساختمانها از قابلیت تولید الکتریسیته برخوردار شوند و در عین حال کارکرد خود را به عنوان پنجره حفظ کند.
عجیبترین شیوه های تولید برق
آنها این سلول خورشیدی که می تواند انرژی را که عمدتا نور مادون قرمز بوده، جذب کند ساخته اند. این سلول ها در چشم انسان حدود ۷۰ درصد شفاف هستند و از پلاستیک فتواکتیو که نور مادون قرمز را به جریان الکتریکی تبدیل می کند، ساخته شده اند. این نتایج احتمال بالقوه را برای تولید سلولهای خورشیدی پلیمری کاملا شفاف به عنوان مولفه ای از دستگاه های الکترونیک قابل حمل، شیشه های هوشمند و وسائل فتوولتائیک داخلی ساختمان افزایش می دهد.
۳٫ شارژ تلفن همراه با ضربان قلب
گروهی از دانشمندان آمریکایی و چینی از باتری قابل کاشت در بدن رو نمایی کرده اند که حرکات مداوم اعضای بدن مانند قلب، ریه ها و دیافراگم را به انرژی تبدیل می کند. این گروه از محققان تا کنون این گجت را بر روی قلب یک گاو کار گذاشته اند. آنها همچنین توانسته اند با قرار دادن دو واحد از این دستگاه بر روی قلب، میزان خروجی برق را دو برابر کنند. این دانش پژوهان امیدوارند در ابتدا بتوانند از این شیوه در ایمپلنت های پزشکی مانند مانیتورهای ضربان قلب، ضربان سازها و محرک های عصبی استفاده کنند.
۴٫ جاده هایی که برق تولید می کنند
مبتکران آمریکایی طرحی را عرضه کرده اند که بر اساس آن آسفالت خیابانها با پوششی جایگزین می شود که می تواند از انرژی خورشیدی برق تولید کند.
عجیبترین شیوه های تولید برق
در این پوشش جاده ای لامپ های LED درون پانل هایی تعبیه می شود که می تواند نشانگرها و هشدارهای جاده ای را بر روی خود نمایش داده و با گرم شدن مانع از شکل گیری برف و یخ زمستانی بر روی سطح جاده شود. در این سیستم بخشی به عنوان مسیر کابل در نظر گرفته شده که کابل های مخابرات و برق را می توان به جای خطوط هوایی در زیر سطح جاده تعبیه کرد. پیل های خورشیدی فوتوولتاییک، صفحه مدار، ۱۲۸ عدد LED قابل برنامه ریزی، یک المنت گرم کننده برای پیشگیری از برف و سرما و یک بافت شیشه ای ابر مستحکم برای بخش بالایی، بخش های تشکیل دهنده این پانل هستند. بافت شیشه ای بالایی این پانل در برابر بار، کشش و ضربه بسیار مقاوم است. نمونه اولیه پارکینگ آنها نیمی مونو- کریستالی و نیمی پلی – کریستالی است. این پارکینگ معادل یک آرایه خورشیدی سه هزار و ۶۰۰ وات عمل می کند.

۵٫ تولید انرژی از گرمای بدن
دانش پژوهان کره جنوبی ژنراتور نازک و سبکی بر پایه فایبرگلاس که بسیار سبک و انعطاف پذیر است ساخته اند که از گرمای بدن برق تولید می کند؛ شیوه نوینی که تامین برق گجت ها را متحول می کند. شیوه آنها هدر رفت انرژی گرمایی را به کمترین میزان و توان خروجی را به بالاترین میزان می رساند. فایبرگلاس خود به تنهایی به عنوان لایه بالایی و پایینی یک ژنراتور ترموالکتریک عمل کرده و مواد غیر آلی ترموالکتریک را بین خود حفظ می کند. این شیوه راهبرد کاملا متحول کننده ای برای طراحی یک ژنراتور است. این ژنراتور ترموالکتریک انعطاف پذیر، سبک و دارای عملکرد بالا، کاربردهای متنوعی در سیستم هایی مانند خودرو، کارخانجات، هواپیمایی و کشتی دارد که شاهد هدر رفت انرژی گرمایی زیادی در آنها هستیم.
۶٫ روشنایی خیابانها با رنگ های درخشان
مقامات هلند یک بزرگراه ۵۰۰ متری را با خطوط درخشان رنگ کردند تا ضمن درخشش در تاریکی هزینه های برق این کشور را کاهش دهد.
عجیبترین شیوه های تولید برق
این رنگ حاوی پودر شب نما است که در طول روز با شارژ می شود و شب هنگام نور سبز درخشانی را از خود متساطع می کند. با این فناوری دیگر نیازی به روشن شدن چراغ های خیابان وجود ندارد.
وقتی این رنگ، نور روز را جذب می کند می تواند به مدت هشت ساعت در تاریکی بدرخشد. به اعتقاد مجریان، این طرح می تواند به کاهش چشمگیر مصرف برق در خیابانها و بزرگراه ها منجر شود.

۷٫ تولید انرژی از بزاق
دانشمندان همچنین نخستین پیل سوختی میکروبی در مقیاس میکرو را ساخته اند که با بزاق دهان کار می کند. این پیل سوختی می تواند میزان جزیی برق تولید کند که برای تامین انرژی تراشه ها کافی است. این پیل سوختی میکروبی در مقیاس میکرو که با بزاق کار می کند، با تولید حدود یک میکرووات برق، انرژی کافی را برای استفاده مستقیم به عنوان دروگر انرژی در وسایل میکروالکترونیک فراهم می آورد. آنها معتقدند ظهور وسایل الکترونیکی زیست پزشکی در سطح تراشه که انرژی بسیار اندکی مصرف می کنند و قادرند با خروجی انرژی کمتر از میکرووات کار کنند، با این فناوری جدید واقعیت می یابد.

منبع: جام جم آنلاین

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *