۹۹ درصد از میکروب‌های بدن انسان هنوز ناشناخته‌اند

باکتری کشنده

محققان دانشگاه استانفورد طی انجام یک پژوهش جدید دریافتند که ۹۹ درصد از میکروب‌های موجود در بدن انسان هنوز هم ناشناخته هستند.

تعداد زیادی از میکروب‌ها در بدن انسان سکونت دارند که علم اطلاعات بسیار کمی درباره اغلب آنها دارد.

در واقع، تحقیقات جدید استانفورد در مورد قطعات خارجی DNA که در بدن انسان در گردش است، نشان می‌دهد که ۹۹ درصد از میکروب‌های موجود در داخل بدن ما برای علم کاملا ناشناخته هستند.

این کشف ابتدا به صورت تصادفی و زمانی که این تیم روش‌های کم تهاجمی را برای پیش‌بینی این که بدن بیمار یک اندام پیوندی را رد می‌کند یا خیر، به دست آمد. محققان به جای تجربه کاملا ناخوشایند نمونه‌برداری از بافت، از یک آزمایش خون ساده برای این کار استفاده کردند.

ایده این کار اساسا به این دلیل پدید آمد که اگر آنها قطعاتی از DNA اهدا کننده عضو را در خون بیمار مشاهده می‌کردند، می‌توانست دلیل مناسبی برای رد پیوند باشد.

این تکنیک در کنار مزایایی که برای تشخیص رد پیوند داشت، توانست بینش‌هایی را در مورد میکروبیوم شخص (هزاران باکتری، ویروس و دیگر میکروب‌هایی که در سراسر بدن زندگی می‌کنند) ارائه دهد.

این تیم دریافتند که از تمام DNA‌های غیرانسانی که در بدن فرد شناور بودند، ۹۹ درصد از آنها در پایگاه‌های موجود ژنتیکی هیچ مشابهی ندارند.

این تیم سپس تصمیم به طبقه‌بندی تعداد زیادی از این DNA‌های ناشناخته کردند و دریافتند که اکثر آن متعلق به یک گروه عمومی به نام پروتئوباکتریایی است که اشریشیا کلی (E.coli) و سالمونلا (Salmonella) همراه با بسیاری دیگر در شمار آن قرار دارند.

با این که بسیاری از میکروب‌ها در بدن انسان زندگی می کنند، جای تعجب نیست که علم تاکنون نتوانسته است تا همه آنها را شناسایی کند و محققان می‌گویند که طی سالیان اخیر توجه دانشمندان بیشتر معطوف به چند گونه جالب توجه بوده است.

گام بعدی این محققان استفاده از این تکنیک روی میکروبیوم حیوانات دیگر برای شناسایی ویروس‌هایی است که می‌تواند به طور بالقوه به انسان منتقل شده و موجب بیماری‌های همه‌‌گیر مانند آنفلوانزای مرغی و آنفلوانزا با منشاء خوکی شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *