ماشین ترجمه افکار به متن ساخته شد

خواندن ذهن دیگرانمحققان در جدیدترین دست آوردهایشان موفق به ساخت دستگاهی برای ترجمه و نوشتن افکار انسان شده اند. به گفته محققان دانشگاه کالیفرنیا این دستگاه قادر به تبدیل افکار به متن است!

این دستگاه به صورت لحظه ای افکار را ترجمه می کند و در قالب متن به نمایش می گذارد این یکی از دست آورد های بزرگ در عرصه دست یابی به ذهن و افکار انسانی است.

سازندگان این دستگاه مترجم افکار ادعا می کنند دقت ترجمه افکار توسط این دستگاه بیش از ۹۰ درصد است. این ماشین با تعبیر اصوات صدا دار و بی صدا در مغز قادر به ترجمه افکار است.

محققان معتقدند این ماشین در آینده به بیمارانی کمک می کند که نمی توانند صحبت یا حرکت کنند.

ماشین مذکور ترکیبی از اصوات صدادار و بی صدا را که هنگام جمله سازی در مغز استفاده می شود، ثبت و تحلیل می کند. همچنین این جملات را با توجه به سیگنال های عصبی تعبیر و در مرحله بعد به متن تبدیل می کند.

دیوید موزس محقق ارشد این پروژه می گوید: تاکنون هیچ تحقیقی طبقه بندی واقعی جملات براساس سیگنال های عصبی را نشان نداده است. با توجه به عملکرد ماشین و ظرفیت آن برای گسترش می توان به جرات ادعا کرد به عنوان یک پروتز کلامی کاربرد دارد.

البته کارشناسان نگران آن هستند که این دستگاه به طور تصادفی افکار مخفیانه فرد را فاش کند.

باید گفت این آغاز راه است و برای به کمال رسیدن ترجمه افکار لازم است پیشرفت های دیگری در این زمینه حاصل شود. احتمالا در قدم بعدی دستگاه را طوری برنامه ریزی کنند که فقط افکاری را ترجمه کند که فرد اجازه دسترسی به آن را داده باشد. در واقع با چنین کشفی دیگر حتی مغز انسان هم امنیت چندانی ندارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *