مرز جدید برای هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی دیگر فقط یک موضوع داستانی برای فیلم های علمی تخیلی مبهم نیست، بلکه در حال حاضر بسیار بخشی از روز به روز واقعیت زندگی ما است. در کارخانه ها، در حمل و نقل هوشمند، حتی در زمینه پزشکی، هوش مصنوعی (AI) تقریبا در همه جا است. اما دقیقا چه چیزی هوش مصنوعی است؟ همان طور که AI بیشتر در همه جا یافت می شود، چرا نیاز به استانداردهای بین المللی ایزو وجود دارد؟ و برخی از مباحث مربوط به استاندارد سازی آن چیست؟

گزارش اخیر توسط موسسه جهانی مککینز نشان می دهد که سرمایه گذاری در هوش مصنوعی (AI) سریع رشد می کند. مک کینزی بر این عقیده است که رهبران دیجیتال مانند گوگل در سال ۲۰۱۶ بین ۲۰ میلیارد دلار به ۳۰ میلیارد دلار در سال مالی میلادی، ۹۰ درصد از آن را برای تحقیق و توسعه و استقرار اختصاص داده و ۱۰ درصد برای سرمایه گذاریهای AI صرف کرده اند . طبق گزارش شرکت بین المللی Data Corporation (IDC)، تا سال ۲۰۱۹، ۴۰ درصد از ابتکارات تحول دیجیتالی نوعی تغییرات AI را در سال ۲۰۲۱ اعمال خواهد کرد و در سال ۲۰۲۱، ۷۵ درصد از برنامه های سازمانی از AI استفاده خواهند کرد و هزینه آن به ۵۲,۲ میلیارد دلار می رسد.

از ادراک به واقعیت

اما دقیقا AI چیست؟ طبق گفته وائل ویلیام دیاب، رئیس کمیته فنی جدید ISO / IEC JTC ۱، فناوری اطلاعات، کمیته فرعی SC ۴۲، هوش مصنوعی، شامل مجموعه ای از فن آوری ها است. کمیته جدید تشکیل شده با برخی استانداردهای پایه ای که شامل مفاهیم و اصطلاحات AI (ISO / IEC ۲۲۹۸۹) است آغاز شده است. دیاب تأکید می کند که علاقه به AI کاملا وسیع است، و طیف گسترده ای از ذینفعان مختلف مانند دانشمندان داده، پزشکان دیجیتال و سازمان های نظارتی را در بر می گیرد .او همچنین اشاره می کند که چیزی میان شکاف میان آنچه AI در واقع امروز و آنچه که اغلب درک می شود وجود دارد.

“مردم تمایل دارند از AI به عنوان روبات های مستقل یا رایانه ای که قادر به ضرب و شتم یک استاد شطرنج هستند یاد کنند. برای من AI بیشتر از مجموعه ای از فن آوری هایی است که به طور موثر، یک شکل از اطلاعات در ماشین ها را فعال می سازد. ”

او همچنین توضیح می دهد که AI اغلب به عنوان یک گروه از سیستم های کاملا مستقل – روبات هایی که حرکت می کنند – دیده می شود اما در واقع بسیاری از AI به سیستم های نیمه مستقل وارد می شوند. در بسیاری از سیستم های هوش مصنوعی، قبل از تغذیه به یک موتور که نوعی از یادگیری ماشین است، مقدار زیادی از داده ها ارائه می شود، که به نوبه خود، یک سری از بینش ها را تولید می کند.

چتر فناوری

در حال حاضر مدیر ارشد فن آوری های هوآوی، دیاب رئیس دبیر کمیته فرعی ISO / IEC است. وی مدرک کارشناسی ارشد مهندسی برق، اقتصاد و مدیریت کسب و کار از دانشگاه استنفورد و وارتون داشته، و زندگی حرفه ای خود را در استراتژی کسب و کار و فن آوری متمرکز کرده است. علاوه بر این، او همچنین برای شرکت های چند ملیتی سیسکو و Broadcom کار می کرده و همچنین به عنوان مشاور متخصص فناوری های اینترنت (IoT)، اخیرا به عنوان وزیر کمیته راهنمایی کنسرسیوم اینترنتی انتخاب شده است. او همچنین بیش از ۸۵۰ پتنت را ثبت کرده که نزدیک به ۴۰۰ مورد آن صادر شده است و بقیه تحت بررسی هستند.

تخصص دیاب در گستره دانش هوش مصنوعی او نهفته است. به همین دلیل است که او از استاندارد سازی بسیار استقبال می کند، زیرا او آن را وسیله ای کامل برای رشد سالم صنعت می داند. او معتقد است که ما به دلایل مختلف به استانداردهای AI نیاز داریم. اول، درجه پیشرفت فناوری اطلاعات در جامعه امروز وجود دارد. بعد از همه، یک گوشی هوشمند متوسط در حال حاضر قدرت بیشتری نسبت به تمام ماموریت های Apollo دارد. دوم، IT در هر بخش عمیق تر و عمیق تر حرکت می کند. پس از شروع آهسته در دهه های ۱۹۷۰ و ۸۰، مردم دیگر نیازی به سیستم های فناوری اطلاعات برای صرفه جویی در بهره وری ندارند و اکنون لازم است که بینش عملیاتی و استراتژیک را به نمایش بگذارند. در نهایت، فراگیر بودن IT در زندگی ما وجود دارد. هر بخش به آن متکی است، از مالی به تولید، مراقبت های بهداشتی، حمل و نقل به رباتیک و غیره.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *