نوجوانی زمان تغییرات مهم است

همانطور که برای کودکان داستان های دوران کودکیشان را تعریف می کنیم می توانیم تعدادی از اشیاء مربوط به گذشته ی آنان را نیز حفظ کنیم مثل اسباب بازی یا عروسک مورد علاقه ی کودک یا یک کارنامه ی بخصوص از مدرسه. اسباب بازیهای پلاستیکی یا پارچه ای را گاهی می توان سال ها نگاه داشت بخصوص اگر یادآور خاطره ای با ارزش باشند. یک یا دو نقاشی یا طرح بخش هایی از کارهای هنری گواهی نامه ها یا نمادهای دیگری از خلاقیت ها و موفقیت آنها را نیز می توانیم نگاه داشت. این کار را می توانیم در زمانی که می خواهیم اتاق خواب یا کمدهای خانوادگی را بیرون بریزیم و جمع و جور کنیم انجام دهیم.

پیوستگی در سرتاسر نوجوانی:

وقتی نوجوانان تغییر می کنند و بالنده می شوند چالش پدران و مادران این است که به آنان کمک کنند تا با خانواده و همچنین با کودکی خود احساس پیوستگی کنند. تحمل و شکیبایی والدین دارای اهیت است. آنان در تمام مدت نیاز دارند احساس کنند که دیگران دوستشان دارند و مورد قبول هستند حتی اگر نتوانیم بعضی از ارزش ها و دلایل کارهای آنان را قبول داشته باشیم یا درک کنیم.

تغییراتی که در آنان به عمل می آید عبارتند از: تغییرات جسمانی، اجتماعی و عاطفی. این تغییرات ممکن است در نوجوانان اضطراب و پریشانی به وجود بیاورد. اگرچه آنان همان شخص باقی می مانند اما احساس می کنند نیاز دارند خود قدیمی خویش را طرد کنند و خود جدیدی بسازند. بنابراین نوجوانی ممکن است دوره ای از احساس تهی بودن باشد و در همان حال که نوجوان خود را می آزماید و می خواهد ببیند چه کسی خواهد شد عوامل بیرونی مجال بسیاری برای تحت تاثیر قرار دادن او پیدا می کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *