عوارض ناگوار مشروب خواری مادر بر جنین

نوزاد

مادران باردار باید بدانند الکل و مشروبخواری آن  ها برای جنینشان بسیار خطرساز و مشکل آفرین خواهد بود این نوزادان با نشانه های الکل جنینی متولد خواهند شد ، نشانگان داون و ضایعه ستون فقرات، شکل گیری ناقص ستون فقرات از جمله عوارض اعتیاد مادر به مصرف مشروبات الکلی خواهد بود.

نشانه های الکل جنینی:

پژوهش نشان می دهد که مشروبخواری زیاد توسط مادران حامله مخصوصا در روزهای اول حاملگی می تواند بر سلامت بچه تاثیر بگذارد. معلوم شده نوباوگانی که مادرشان در طول حاملگی زیاد مشروبخواری کرده اند نابهنجاری های جسمانی و رفتاری دارند که پرخاشگری و ویرانگری و نشانه های ترک از آن جمله هستند.

برای مثال این کودکان نارسایی های رشد، بی نظمی های صورت و دست و پا و صدمه دیدن سیستم عصبی مرکزی و صدمه دیدن سیستم عصبی مرکزی و آسیب دیدگی عملکرد شناختی نشان می دهند.

به طوری که در گزارش سوم در مورد الکل و سلامتی اعلام شده است مصرف الکل در زنان حامله، سومین علت اصلی نقایص تولد است (دو نقص اول نشانگان داون و ضایعه ستون فقرات، شکل گیری ناقص ستون فقرات هستند). نشانگان الکل جنینی با ایجاد اختلال روانی در بزرگسالان نیز ارتباط دارد. با اینکه گردآوری اطلاعات درباره نشانگان الکل جنینی دشوار است اما برآورد شده که میزان شیوع آن بین ۵/۰ تا ۲ مورد در هر ۱۰۰۰ تولد است.

پژوهش روی حیوانات آزمایشگاهی، عوارض عصب شناختی مخرب قرار داشتن جنین در معرض الکل را تایید کرده است. جالب اینکه پژوهش نشان می دهد که نشانگان الکل جنینی عمدتا در ایالات متحده و نه در سایر کشورها که برخی از آنها میزان مصرف الکل بالاتری از ایالات متحده دارند گزارش شده است. پژوهشگرانی که متوجه شده اند نشانگان الکل جنینی قویا با جایگاه اجتماعی اقتصادی پایین ارتباط دارد به پدیده نشانگان الکل جنینی با عنوان معمای آمریکا اشاره کرده اند.

چه مقدار مشروبخواری سلامتی نوزاد را به خطر می اندازد؟

گزارش NEW در مورد نوشیدن بیشتر از یک اونس ا لکل در روز هشدار می دهد (براای مثال یک قوطی آبجوی ۱۲ اونسی یا یک گیلاس شراب ۵ اونسی). مقدار مصرف واقعی الکل که بتواند در مدت حاملگی امن باشد معلوم نیست اما شواهد موجود برای نشانگان الل جنینی در مورد کسانی که زیاد مشروبخواری می کنند نیرومندتر است. بااین حال بسیاری از متخصصان پزشکی معتقدند که تا وقتی مقدار مصرف امن الکل مشخص نشده است زنان حامله باید از مصرف آن خودداری کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *