یک رمز و راز باستانی

رمز و راز قدیمی ترین هرم و اهرام مصر سالانه میلیون ها بازدید کننده و گردشگر را به خود جلب می کند. آنها یکی از شگفت انگیزترین شگفتی های جهان هستند و هنوز هم متخصصان آنها را دستاوردهای معجزه آسایی در ساخت و ساز و معماری می دانند که درک آنها حتی برای افرادی که در این زمینه ها کار می کنند دشوار است. و از آنجا که قرن ها پیش ساخته شده اند ، شکل و اندازه آنها باعث چشمگیرتر شدن آنها می شود.

هرم پلکانی در سقاره

با این حال ، هرم پلکانی سقراع شاید حتی نفس گیرتر از هرم های دیگر باشد. این قدیمی ترین هرم در مصر است و استانداردهای جدیدی را در زمینه برنامه ریزی و ساخت تعیین کرده است. استانداردهایی کاملاً غیر قابل تصور است تا زمانی که معمار Imhotep به چشم انداز خود برای King Djoser پی برد.

هرم پلکانی در سقاره

هرم پلکانی در سقاره

اما فقط خود هرم نبود که باعث جلب توجه شد. همچنین یک شبکه پیچیده از ساختمانهای زیر آن ، از جمله معابد ، تونل ها و اتاقها را به خود جلب کرد ، که تا زمان ساخت هرم پلکانی ذکر نشده بودند. اندازه ساختمانهای زیر هرم از نظر اندازه مشابه یک شهر کوچک است. ساختمانهای محلی شامل خانه شمال ، خانه جنوب ، آرامگاه جنوبی و بسیاری دیگر است.

چگونه ساخته شده است؟

با این حال ، دانشمندان ، مورخان و مصر شناسان فقط می توانند در مورد چگونگی ساخت هرم پله حدس بزنند ، زیرا هیچ متن واحدی در مورد توصیف ساخت آن یافت نشده است. بنابراین ، هیچ سابقه مکتوبی برای کمک به باستان شناسان در درک چگونگی ساخت مجموعه و آنچه معمار مشهور آن را به استفاده از سنگهای عظیم به جای ملات و آجرهای ساخته شده از گل ، سوق داده است ، وجود ندارد.

در آن زمان از اینها به عنوان یک ماده معمول ساختمانی استفاده می شد ، اما پل هرم استپ از سنگهای جامد ساخته شده است. کارشناسان تصور می کنند که سنگهای عظیم با استفاده از سطح شیب دار مخصوص به محل منتقل شده و سپس ایمن شده اند.

و برای اینکه عجیب تر بودن رمز و راز هرم استپ ، مومیایی پادشاه Djoser ، حاکمی که پروژه را سفارش داده بود ، احتمالاً قرن ها پیش از محل آرامش نهایی خود در اتاق زیر هرم ناپدید شده بود.

اگرچه مجموعه و شبکه معابر و معابر زیرزمینی آن توسط ایمهوتپ برای جلوگیری از سارقان طراحی شده بود ، باستان شناسان به سرعت در اولین کاوش های گسترده خود در دهه ۲۰ متوجه شدند که بقایای مومیایی شده پادشاه دوزر دستکاری شده است. (سارقین فقط یک پا در اینجا گذاشتند.) بسیاری از جواهرات و اشیای مقدس دیگری که حاکم با آنها دفن شده بود نیز ناپدید شدند.

هرم پلکانی برای اولین بار توسط مردان ناپلئون در طی مبارزات انتخاباتی خود در مصر از سال ۱۷۹۸ تا ۱۸۰۱ مورد بررسی قرار گرفت. با این حال ، حفاری ها تا دهه ۲۰ توسط تیمی از باستان شناسان از انگلستان به طور کامل کشف نشده بودند.

سسیل فرث و باستان شناس و مصر شناس فرانسوی Jen-Phillipe Lauer پنج دهه آینده را صرف کشف محوطه و بازگرداندن هرچه در توان آنها بود ، کردند. این به تیم های آنها است که بخش عمده ای را مدیون انتشار تاریخ جذاب کل مصر و به ویژه هرم استپ برای دنیای غرب هستیم.

با این حال ، چرا هیچ سابقه نوشته شده ای از روش های ساخت این هرم وجود ندارد ، برای مورخان و باستان شناسان یک رمز و راز ناامید کننده است.

Imhotep

با این حال ، بررسی قدیمی ترین هرم مصر حداقل به نتیجه گیری در مورد طرح ها و روش های ساخت ایمهوتپ منجر شده است. در دائرالمعارف تاریخ باستان ، میروسلاو ورنر ، مصر شناس اظهار داشت: «از روش ساخت ساده اما موثر استفاده شد. سنگ تراشی به صورت عمودی گذاشته نشده است ، بلکه در ردیفهایی متمایل به مرکز هرم قرار دارد که باعث افزایش ثبات ساختاری آن می شود. “

به عبارت دیگر ، هدف ایمهوتپ این بود که این مجموعه شگفت انگیز از ساختمانها چیزی فراتر از انجام وظیفه پادشاه خود باشد. او می خواست قرن ها دوام داشته باشد ، که با ایده های منحصر به فرد و رویکرد مترقی او در ساخت و ساز اطمینان حاصل شد.

حتی امروز ، “با دهان باز” ، ما بالاتر از معماری خیره کننده اهرام مصر ایستاده ایم. شاید این چیز خوبی باشد که ما از همه اسرار آنها اطلاع نداریم ، زیرا آنها قطعاً به جذابیت و رمز و راز آنها کمک می کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *