قابلیت های اندروید پای نهمین نسخه اندروید

اندروید Oگوگل به صورت رسمی اعلام کرد که نسخه بعدی سیستم عامل موبایل این شرکت اندروید ۹ پای ( Pie) نام داشته و از امروز برای موبایل های پیکسل منتشر شده است.

این نسخه از اندروید به لطف هوش مصنوعی قابلیت های جدید و متنوعی را به همراه دارد و ویژگی های اصلی آن را می توان هوشمندی، سادگی، و سلامت دیجیتال عنوان کرد. سرعت سیستم ناوبری در این نسخه بهبود یافته و از ژست های حرکتی هم پشتیبانی می کند.

در اندروید پای سه آیکون پایین نمایشگر که پیش از این وظیفه ناوبری را بر عهده داشتند جای خود را به نواری باریک داده اند که با بهره گیری از آن به صفحات مختلف لانچر سوایپ خواهید کرد.

یکی از قابلیت های مهمی که به صورت پیش فرض در نسخه فعلی ارائه نشده Digital Wellbeing است که به منظور ایجاد تعادل بین زندگی دیجیتالی و واقعی کاربران طراحی شده است.

از دیگر قابلیت های این سیستم می توان پشتیبانی از بریدگی نمایشگر، صرفه جویی در مصرف باتری، اکشن برای پیش بینی نیاز بعدی کاربران برای هر اپلیکیشن بر اساس عادات آنها، قابلیت اسلایس (Slice) برای نمایش اطلاعات مربوط به اپلیکیشن های نصب شده و دشبورد برای مدیریت بهتر زمان استفاده از اپلیکیشن ها اشاره کرد.

حالت تیره رسمی

گوگل به طور رسمی گزینه حالت تیره را به بخش تنظیمات افزوده. در حالی که تا پیش از این استفاده از این قابلیت به والپیپرهای تیره متکی بود، اکنون می توانید از این بخش بین حالت های تیره، روشن و حالت خودکار یکی را انتخاب کنید.

پشتیبانی از بریدگی نمایشگر

اخیراً شاهد عرضه گوشی های متعددی با بریدگی نمایشگر بوده ایم. اکنون اندروید پای به طور رسمی از گوشی هایی که این گونه طراحی شده اند پشتیبانی می کند.

قابلیت قفل کردن برای امنیت بیشتر

گوگل قابلیت های امنیتی جدید را به اندروید پای آورده. یکی از این قابلیت ها امکان غیر فعال کردن ساده اثر انگشت یا آنلاک کردن به واسطه صدای کاربر و بازگشت به قابلیت های قفل گشایی از طریق پین یا الگو است.

ژست های جدید

در اندروید پای می توانید از شر منوی پایین که ۳ کلید اصلی را نشان می دهند رها شده و در عوض از ژست های جدید بهره ببرید. در صورت فعال کردن این گزینه کلید هوم به شکل یک کپسول دارو نشان داده می شود که با یک بار لمس آن به صفحه هوم منتقل می شوید، با سوایپ کردن به سمت راست عمل بازگشت انجام می شود و در نهایت با سوایپ به چپ به منوی اپ های در حال اجرا منتقل می شوید.

قابلیت های هوشمند مرتبط با اپلیکیشن ها

قابلیت مبتنی بر هوش مصنوعی دیگر App Actions نام گرفته. بر اساس این ویژگی اندروید به مرور زمان وظایفی که در زمان های خاصی انجام می دهید را یاد می گیرد. به عنوان نمونه در صورتی که به هدفون بلوتوث متصل شوید لیست آهنگ ها را به شما پیشنهاد می دهد.

بزرگ نمایی متون

گوگل قابلیتی مشابه با آنچه در iOS شاهد هستیم را به اندروید پای آورده. به لطف بزرگ نمایی می توانید در هنگام انتخاب متون، آنها را در حالت ذره بینی مشاهده کنید.

عدم دسترسی اپ های پس زمینه به میکروفن و دوربین

اندروید ۹ قابلیت های امنیتی فراوانی را به ارمغان آورده. با اینکه دسترسی به سرویس های پس زمینه در اندروید ۸ نیز محدود شده بود اما در نسخه پای بهبودها ادامه پیدا کرده. اکنون این اپ ها اجاز ه دسترسی به میکروفن و دوربین را ندارند.

علاوه بر این در صورتی که اپلیکیشنی در پس زمینه اقدام به استفاده از میکروفن یا دوربین کند، با آیکن ویژه ای این موضوع به کاربر اطلاع داده می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *