ردپای آرمسترانگ

 

ماموریت آپولو ۱۱ همیشه برای نظریه پردازان توطئه و طرفداران آنها یک منبع تغذیه شایعه سازی عالی بوده است .آپولو ۱۱ ماموریتی از مأموریت‌های پروژهٔ آپولو است که منجر به فرود نخستین انسانها بر روی کره ماه شد. در طی این ماموریت که توسط سازمان هوانوردی و فضانوردی ملی ایالات متحده آمریکا (ناسا) سازماندهی شده بود، نیل آرمسترانگ و باز آلدرین در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ بر کره ماه فرود آمدند.  آرمسترانگ در ۲۱ ژوئیه  بر ماه گام نهاد. فضانورد سوم این ماموریت مایکل کالینز، به تنهایی در مدار ماه باقی‌ماند تا ۱۵ ساعت دیگر دو فضانورد دیگر به او ملحق شدند. پس از ۸ روز زندگی در فضا، هر سه فضانورد به زمین بازگشتند. پیش از این در یک مقاله اشاراتی به ادعاهای نظریه پردازان توطئه پیرامون دروغ بودن سفر به ماه داشته ایم . به تازگی در فضای مجازی به مورد پرتکراری برخورد کرده ام که مناسب دیدم توضیح مختصری را پیرامون این مسئله با یکدیگر مرور کنیم .

چندی است تصویری با این عنوان که اولین ردپای به جا مانده از انسان بر روی ماه ، ردپای به جا مانده از نیل آرمسترانگ ،  با پوشش زیر چکمه فضانوردی ایشان تطابق ندارد در فضای مجازی دست به دست شده و همین موضوع فضا را برای طرفداران تئوری توطئه فراهم نموده تا دوباره ادعای دروغ بودن سفر به ماه مطرح شود . اما بیایید نگاهی مختصر داشته باشیم که ماجرا از چه قرار است ؟

به تصویر فوق نگاه کنید . هر دو تصویر واقعی هستند . عکسی که ادعا میشود ردپای به جا مانده از نیل آرمسترانگ بر روی سطح ماه است را در سمت راست میبینید و لباس فضانوردی و پوشش زیر چکمه فضانوردی وی در سمت چپ دیده میشود . عکس سمت راست توسط خود فضانوردان آپولو ۱۱ در هنگام پیاده روی روی ماه گرفته شده و عکس سمت چپ توسط آقای فیل پلایت (Phil Plait) در سال ۲۰۱۵ در موزه ملی هوا و فضای اسمیتسونیان به عنوان یک لباس تاریخی گرفته شده است .

طرفداران تئوری توطئه معتقد هستند که تصویر لباس فضانوردی آرمسترانگ و پوشش صاف زیر چکمه مطابقتی با عکس منتشره از قدم وی ندارد . اما  حال اولین نکته مهمی که در اینجا شایان ذکر خواهد بود این است که ردپای به جا مانده در ماه مربوط به قدم های نیل آرمسترانگ نیست بلکه مربوط به قدمهای  باز آلدرین بوده که وی را در این راهپیمایی فضایی همراهی میکرده است . این آلدرین بود که از رد پای خود بر روی سطح ماه عکس گرفت تا دانشمندان بتوانند قدرت کشش سطح ماه را بررسی کنند . این تصویر ، تصویر یکی از اولین قدم های انسان بر روی ماه است نه اینکه تصور اولین قدم بر روی ماه بوده باشد . به تصویر زیر دقت کنید ، این عکس توسط نیل آرمسترانگ تهیه شده و لحظه ای را ثبت نموده که باز آلدرین درحال پایین آمدن از نردبان ماه نشین (LEM) آپولو ۱۱ است .

به پوشش زیرین پاهای آلدرین توجه کنید.

در هر حال ، ردپاهای به جا مانده از آرمسترانگ و آلدرین با آثار مشاهده شده در تصاویر گرفته شده در سطح ماه تطابق دارد . در حالی که آرمسترانگ و باز آلدرین لباسهای زیر را برای ماموریت آپولو ۱۱ به تن کرده اند ، او و آلدرین پیش از قدم گذاشتن بر روی سطح ماه چند قطعه یدکی نیز به لباس فضانوردی خود اضافه نمودند که “روکفشی آج دار” نیز یکی از همین قطعه ها بود .

 رو کفشی  که به نام ” A7LB” شناخته میشود یک محافظ اضافه شونده به کفش فضانوردان جهت حفاظت از چکمه اصلی از خطر پاره شدن و یا درز گرد و غبار به لباس فضانوردان به کار گرفته شده است . این روکفشی جای پاهای متمایزی را بر روی سطح ماه گذاشت که هنوز هم که هنوزه پابرجا هستند . تصاویر گرفته شده از ماموریت آپولو ۱۱ به وضوح نشان میدهد که هردو فضانورد این ماموریت یکی از همین روکفشی ها را به پا کرده اند .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *