نیاز تغذیه ای کودک به جامدات

برای چهار تا شش ماه اول زندگی کودک، شیر مادر یا شیر خشک تمام مواد مغذی برای نیازهای نوزادتان را فراهم می کند. در عین حال در شش ماهگی جامدات برای فراهم آوردن انرژی، پروتئین و ویتامینهای آ و د برای کودکتان مورد نیاز می باشد. اگر چه آهن موجود در شیر مادر بسیار راحت تر از آهن موجود در شیر گاو یا شیر خشک جذب می شود پس از شش ماهگی میزان آهن بدست آمده از شیر مادر به تنهایی برای رفع نیازهای کودک شما کافی نیست. همچنین روی و مس بیشتری مورد نیاز است.

زمان شروع جامدات:

نیاز کودک شیرخوار شما به منابع مختلف غذایی همزمان با رشد علایق به دنیای خارج می باشد. کودک شما ممکن است به ظاهر علاقه کمتری به تغذیه از سینه نشان دهد و پس از چند دقیقه شیر خوردن، مکیدن را متوقف می کند یا سعی می کند بنشیند و اطرافش را نگاه کند. اگر شما سر میز به بچه شیر می دهید، ممکن است کودک شما به چیزی که می خورید علاقه نشان دهد او ممن است همانطور که قاشق پر از غذا را به سمت دهانتان می برید به آن بنگرد یا حتی سعی کند مقداری غذا از ظرف شما بردارد.

تمام بچه ها دوره های جهش رشد دارند و این زمانی است که آنها نیاز به مواد مغذی اضافی برای رشد دارند. تغذیه با شیر مادر مانند یک سیستم عرضه و تقاضا عمل می کند بنابراین وقتی یک کودک شیرخوار در حال عبور از یک مرحله جهش رشدی است برای چند روزی به دفعات شیر بیشتری نیاز دارد.

زمان مناسب برای فکر کردن در خصوص شروع افزودن جامدات به غذای کودک می تواند هر زمانی پس از سن چهار ماهگی باشد زمانی که کودک شما یک مرحله جهش رشدی داشته و شروع به تقاضای بیشتر برای شیر خوردن دارد و این بیانگر افزایش اشتها می باشد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *