بوتاکس، داروی حیاتی جدید برای درد

بوتاکس

بوتاکس چیست؟

سم بوتولینوم A یا بوتاکس نام تجاری استفاده شده به وسیله شرکت آلرگان (ارایه کننده انحصاری سم بوتولینوم A در ایالات متحده) یک پروتئین واقعی است که به وسیله کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود.

 کلاستریدیا، یا باکتری است که حضور آن را در سیستم گوارشی خود نمی خواهیم زیرا ورود آن به معده و روده باعث بیماری شدید از طریق مسمومیت غذایی خواهد بود. اما هنگامی که سم خالص شده کلستریدیوم به عضلات تحت کشش و فشار تزریق می شود برای شل کردن عضلات تحت کشش که سبب درد زیاد شده است و بهبود جریان خون در ناحیه مورد نظر، خیلی خوب پاسخ می دهد.

بوتاکس به طور شیمیایی خالص می شود و شامل هیچ گونه باکتری واقعی نیست. در سال ۱۹۸۹ بوتاکس به وسیله FDA به عنوان درمان اختلال گرفتگی عضلات صورت تایید شد.

البته به ظور رسمی استفاده از این دارو توسط FDA برای درمان سردرد تایید نشده ولی به هر حال مطالعات کلینیکی انجام شده به وسیله پزشکان تاثیر آن را در درمان سردرد خیلی از بیماران تایید کرده است و ما دریافته ایم که در درمان خیلی از بیماران موثر است.

استفاده از بوتاکس برای درمان سردرد به طور تصادفی توسط ویلیام بایندر متخصص گوش و حلق و بینی در سال ۱۹۹۲ کشف شد. او بوتاکس را به منظور درمان زیبایی مورد استفاده قرار داد تا چین و چروک صورت را رفع کند. چون خیلی از بیماران اعلام کردند که میگرن آن ها نیز رفع شده است او متوجه شد که بوتاکس می تواند در درمان و پیشگیری از سردرد موثر باشد.

پس از آن هزاران بیمار سردردی از بوتاکس برای تسکین دردشان استفاده کردند. بوتاکس بر روی هر نوع سردردی به خوبی پاسخ نخواهد داد اما در یکسری از سردردها مثل میگرن و سردردهای سرویکوژنیک به نظر موثر می رسد.

هم چنین بعضی مطالعات نشان داده اند که بوتاکس در درمان آسیب ناگهانی گردنی ناشی از تصادف اتومبیل نیز موثر بوده است. در هر حال طبق تجربه ما بوتاکس برای درمان سردردهای سینوزیتی و سردردهای خوشه ای مزمن چندان موثر نیست.

نحوه  عمل بوتاکس:

متخصصان در مورد نحوه ی کارکرد بوتاکس با هم موافق نیستند. آن ها می دانند که بوتاکس تولید استیل کولین- ماده شیمیایی مورد نیاز برای انقباض عضلات- را متوقف می کند. بعضی از متخصصان معتقدند که توقف استیل کولین کلید موفقیت در حذف یا کاهش درد است. بوتاکس هم چنین تولید دیگر مواد شیمیایی تولید کننده درد را در بدن متوقف می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *