اشتباهات کسب و کار ؛ اشتباهاتی که مشتریان را از شما دور می کند، کدامند؟

 

نشانه های خطر در کسب و کارتمام دغدغه های یک مدیر موفق و فردی که صاحب کسب و کاری است، در یک موضوع خلاصه می شود: مشتری و فروش بیشتر! به کار بردن استراتژی های مختلف کسب و کار و بهره گیری از رموز موفقیت، همگی در نهایت قرار است به هدف نهایی که فروش بیشتر و سود بیشتر است برسند. اشتباهات کسب و کار می تواند در رسیدن به هدف های شما خلل ایجاد کند!

در این میان اشتباهاتی از سوی سازمان صورت می گیرد که نتیجه ی آن نه تنها فروش بیشتر را حاصل نمی شود بلکه سبب ریزش مشتریان نیز می شود.
ما در این مطلب قصد داریم شما را برای رسیدن به مقصودتان کمک کنیم و ۵ اشتباه که سبب ریزش مشتریان می شود را به شما گوشزد کنید.

اشتباهاتی که مشتریان را از شما دور می کند.

کسانی که در بخش امور مشتریان سازمانی فعالیت می کنند حتما می دانند که عمده ی دلیل از دست رفتن مشتریان، به دلیل بد رفتاری صورت گرفته با آنان است. بر طبق آمار نشان داده شده است که نزدیک به ۶۸ درصد مشتریانی که سازمان را ترک می کنند، عمدتا به دلیل برخورد نامناسب و بی تفاوتی کارمندان دست به چنین اقدامی می زنند.

با این اشتباهات کسب و کار آشنا شوید

– بد قولی و خلف وعده

یکی از اشتباهات کسب و کار خلف وعده است. هیچ فردی دوست ندارد با بدقولی مواجه شود چه رسد به مشتری که سازمان به آن وابسته است. بنا بر این افرادی که در سازمان با مشتریان در تماس هستند نباید به آن ها قول هایی بدهند که از انجام شدن آن اطمینان ندارند. بهتر است از قول دادن در ارتباط با مسائلی که خارج از فرایند سازمان شما است، خود داری کنید.

– بحث و جدل با مشتری

این جمله با یاد داشته باشید: ” همیشه حق با مشتری است ” . این جمله لزوما واقعا این معنی را نمی دهد که مشتری همیشه درست می گوید، بلکه به این معنی است که بحث کردن با مشتری کار بسیار اشتباهی است. دقت کنید که لازم نیست برای ثبات حرف های خود با مشتری بحث کنید. گاهی هم پیش می آید که شما نمی توانید مشکلات مشتری را حل کنید پس ارجاع وی به مسئولان رده بالاتر بیشتر به سازمان و حفظ مشتری کمک می کند.

– بی اعتنا بودن

هیچ مشتری دوست ندارد که در صورت مراجعه به سازمان با بی اعتنایی کارکنان و مسئولین مواجه شود. حتی اگر مشتری از شما گله و شکایت دارد، حتما در کمال آرامش و صبر به او گوش دهید و سپس او را به بخش مربوطه راهنمایی کنید. در نظر داشته باشید اعلام شکایت، یکی از بهترین فرصت‌ها برای گرفتن بازخورد از کیفیت محصول یا خدمت ارائه شده توسط سازمان شماست.

– در اختیار قرار دادن اطلاعات اشتباه

فضا رقابتی، محیط کسب و کار و سرعت تولید امروز آن قدر بالا رفته است که انتشار اطلاعات را به همان میزان بالا برده است. این سرعت به گونه ای است که ممکن است کارمندان در جریان تمامی این اطلاعات قرار نگیرند تا بتوانند مشتریان را راهنمایی کنند. پس اگر پاسخ سوال مشتری را نمی دانید، به جای دادن اطلاعات غلط یا ناقص، از او فرصت بخواهید تا موضوع را بررسی کنید و با اطلاعات کافی به او پاسخ دهید.

– بد اخلاقی

هیچ چیز بدتر از آن نیست که پاسخگویی به مشتریان با خلق و خوی بد و بد اخلاقی صورت گیرد. درست است که همه ی ما در طول ماه روزهای خوب و بد را تجربه می کنیم، اما مسائل کاری و شخصی را کنار بگذرید و با روی گشاده و مهر به مشتریان پاسخ دهید. سعی کنید به نحوی روز بد خود را مثبت کنید.

دقت داشته باشید که یک مشتری ناراضی می تواند تعداد زیادی از مشتریان را از شما دور کند، یعنی از دست دادن یک مشتری لزوما به از دست دادن همان یک نفر منتهی نمی شود و عواقب بیشتری در انتظار سازمان ما خواهد بود. پس بهتر است به اشتباهات کسب و کار که در بالا به آنها اشاره کردیم، به دقت فکر کنید و با اطلاح آنها، راه را برای رسیدن به اهدافتان هموار سازید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *