محاسبه حجم مکعب مستطیل

مکعب مستطیل، شکلی است که دارای ۶ وجه است. اما وجه‌های این جسم اندازه‌های متفاوتی دارند. در حقیقت یک مکعب مستطیل از طول، عرض و ارتفاع تشکیل شده است. البته توجه داشته باشید که مکعب، زیر‌مجموعه‌ای از مکعب مستطیل محسوب می‌شود. در شکل زیر یک مکعب مستطیل به همراه طول (l)، عرض (w) و ارتفاع (h) آن نشان داده شده است.

برای بدست آوردن حجم یک مکعب مستطیل کافی است، طول، عرض و ارتفاع آن را در هم ضرب کرد.

V=l × w × h

معمولا طول، برابر با بزرگ‌ترین ضلع موجود در مکعب مستطیل در نظر گرفته شده و موازی با سطح زمین است. برای مکعب مستطیلِ زیر، اندازه طول نشان داده شده است (l=4in).

در مورد تشخیص طول، عرض یا ارتفاع در یک مکعب مستطیل نگران نباشید؛ چراکه اندازه حجم با جابجا فرض شدن آن‌ها، تفاوتی نخواهد داشت. بر خلاف طول، عرض را معمولا برابر با کوتاه‌ترین طول مکعب مستطیل در نظر می‌گیرند که موازی با سطح زمین است. در شکل زیر عرض مکعب مستطیل فرضی نیز نشان داده شده است (w=3in).

ارتفاع را برابر با فاصله زمین تا سطح قرار گرفته در بالای مکعب مستطیل در نظر بگیرید. برای نمونه ارتفاعِ مکعب مستطیل زیر برابر با h=6in است.

حال فرض کنید می‌خواهیم حجم مکعب مستطیل فوق را بدست آوریم. همان‌طور که در بالا نیز بیان شد، برای بدست آوردن حجم باید طول، عرض و ارتفاع را در هم ضرب کرد. بنابراین این مستطیل برابر است با:

بدیهی است که با ضرب کردن واحد طول‌ها در هم، واحد حجم بدست می‌آید. بنابراین اندازه حجم و واحد آن برابر است با:

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *