حساسیتهای رایج دوران کودکی

تشخیص اینکه این مشکل به خاطر یک غذای خاص بوده است خیلی سخت می باشد زیرا که عکس العمل حساسیت ممکن است خیلی فوری بعد از خوردن اتفاق بیافتد و یا ممکن است چند ساعت یا حتی چند روز تاخیر داشته باشد.

تمام غذاهای ذکر شده در هر موردی برای نوزادان مناسب نیست. تعلل در شناسائیشان ممکن است به این معنی باشد که کودک شما عکس العمل گسترده ای را نشان نمی دهد.

حساسیت زاها عبارتند از:

  • پروتئین شیر گاو
  • تخم مرغ
  • آجیل

واکنشهای حاد ناشی از حساسیت:

گاهی اوقات کودکان به خاطر غذای خاصی که برای اولین بار با آن مواجه شده اند دچار نوعی حساسیت نادر و خیلی حاد و گاهی نیز کشنده می شوند. قرمزی- برجستگی هایی خارش آور در همه جای بدن ظاهر می شود و دهان و گلو و زبان ورم می کند که باعث سخت تنفس کردن می شود. اگر چنین اتفاقی بیافتد بدون هیچگونه معطلی به دنبال کمک پزشک بروید در صورت لزوم کمکهای اولیه فوری را بدهید. گاهی عکس العمل به خاطر غذایی است ه نوزاد یا بچه در شکم یا در طول دوران شیردهی حساس می شود. اگر چنین اتفاقی  افتاد این اهمیت دارد که کودکتان را مطمئن سازید که هرگز حتی اشاره ای هم به پیشنهاد این غذا نداشته باشد. وقتی که پس از چند سال دوباره این غذا مطرح شد باید تحت نظارت پزشک باشد.

یک مشکل خانوادگی:

چگونه کنترل کردن حساسیت کودکتان به روش شخصی شما بستگی دارد. شما ممکن است تصمیم بگیرید غذاهای مسئله دار را از منو غذایی حذف کنید بنابراین کودکتان احساس نمی کند با دیگر افراد خانواده تفاوت دارد. یا ممکن است ترجیح دهید که پیشنهاد غذای حساسیت زا را به کودکتان بدهید. به هر حال شما با برقراری نرمی و انعطاف کار را انجام می دهید تا اینکه کودکتان به زودی آن قدر بزرگ می شود که درک می کند و توضیح می دهید که چرا او نمی تواند از غذای خاصی استفاده کنید. ولع و میل او به یک غذا او را بیمار می کند او دوست ندارد از محدودیتهای لازم رنج ببرد. ظاهرا شما همیشه باید به میزبانان میهمانی و والدین کسانی که کودکتان را به خانه شان دعوت می کنند در مورد نقش آلرژی همچنین در سالهای مدرسه صحبت کنید.

شیرخشکهای خاص:

اگر کودک شما به شیر گاو حساسیت دارد و شما از شیر خودتان به او نمی دهید ممکن است به شما استفاده از شیر خشک دانه سویا توصیه شود (برای کسانی که با لاکتوز میانه خوبی ندارند) شیر خشک دانه سویا ممکن است با شیشه نیز استفاده شود. متاسفانه دانه سویا خودش گاهی اوقات حساسیت را تحریک می کند. زمانی که کودک را از شیر می گیرید دادن دانه سویا را به عنوان نوشیدنی با فنجان ادامه دهید.

  • شیر خشک دانه سویا شیری بدون قند می باشد بنابراین مخصوصا مراقب سلامتی دندانهای کودکتان باشید و غذا دادن با شیشه را بعد از یک سالگی قطع کنید همچنین باید از دادن شیر خشک دانه سویا بین وعده های غذایی و در هنگام خواب نیز خودداری کنید.
  • نوشیدنیهای معمولی دانه سویا (با شیر دانه سویا فرق می کند) نباید زمانی که کودک را از شیر می گیرید داده شود زیرا که آن ها محتوی کالری کافی- ویتامین ها و کلسیم هستند.
  • شیر خشک های بچه قابل دسترسی وجود دارد که پروتئین شیر گاو به طور خاصی برای کودکانی که به آلرژی گرایش دارند تعدیل شده است.
  • گاهی اوقات شیر بز و گوسفند به نظر می رسد کمتر عامل محرک آلرژی هستند با این حال سند علمی برای آن وجود ندارد. در هر مورد شما نباید آنها را به کودک زیر یک سال بدهید مانند شیر گاو. آنها نمی توانند مواد مغذی خاص ضروری مانند ویتامین A-D – فولیک اسید و آهن را بسازند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *