هدایت کودکان به راه درست

غلبه بر نگرانی‌‌های کودکی

وقتی کودکان دوستانی را انتخاب می کنند تا نیازهای ذکر شده در بالا را برآورده سازند سعی کنید از آنچه ممکن است کودکتان از گروه دوستان خود دریافت کند فهرستی تهیه کنید.

هر یک از این نیازها را می توان از راههای دیگر نیز برطرف کرد. سعی کنید درباره ی انتظاری که او از یک دوست دارد صحبت کنید. به دیدگاه او احترام بگذارید قابلیت اعتماد و توانایی برای درک و سازگاری ویژگی هایی است که باید در او پرورش دهید. بعد به خود او مربوط است که تشخیص دهد آیا دوستان فعلی اش واقعا کسانی هستند که استحقاق وفاداری و پایبندی او را دارند یا نه. گفتن اینکه آنان خوب نیستند برای شما خطرساز خواهد بود.

اگر احساس می کنید ه او کار یا دیگر علایق واقعی اش را بر اثر وسوسه های دوستان جدیدش به کنار نهاده است بهتر  است با هم بنشینید و درباره ی دلبستگی ها و تعهدات گوناگون او گفتگو کنید و درصدد یافتن راههایی برای تحقق یافتن آنها برآیید. گفتگو با دیگر والدین برای در نظر گرفتن مجموعه ای از قواعد و مقررات و انتظارات مشترک ممکن است در این راه به شما کمک کند. بررسی کنید و ببینید آیا باشگاهی دیگر یا ورزشگاه های تازه یا فعالیت هایی دیگر وجود دارند که کودکتان را بپذیرند و دایره ی دوستان فعلی او را گسترده تر کنند؟

برای کودک توضیح دهید که او نیاز ندارد روح خودش را بفروشد تا مورد پسند دیگران باشد. او می تواند از دیگران بخواهد که دوستش داشته باشند اما در عین حال تن به سازش ندهد. او می تواند در مقابل رفتارهای نابهنجار دوستان خود از جمله قانون شکنی و تهدید مردم محکم بایستد. اطمینان حاصل کنید که وقتی چیزی واقعا برایش مهم است و تمایل ندارد در مخالفت با آن کاری انجام دهد می تواند قاطعانه پاسخ منفی بدهد. همچنین بداند که هر کس ممکن است اشتباه کند از جمله خود او.

به او اجازه دهید در یک محیط پذیرا، خودش را مجددا تعریف کند. سعی کنید سر به سر گذاشتن عیب جویی و انتقاد از او را کاهش دهید برای او پدر یا مادری دلگرم کننده، پشتیبان و تا حد امکان غیر داور باشید. سعی کنید نگرانی هایتان را برای خود نگاه دارید پیش بینی شکست او در تحصیل، ورزش یا اجتماع تنها خودباوری او را نابود می کند و ممکن است باعث شود که او از شما دور شود. او را برای خاطر خودش دوست بدارید و قبولش کنید. به او فرصت و مسئولیت و امکان بدهید تا برایتان سودمند باشد و بیشتر بداند که چه کاری می تواند برایتان انجام دهد. سعی کنید به میزان بیشتری سازگار باشید تا از رودررویی بیشتر جلوگیری کنید اما در مورد بعضی مسائل مهم جدی باشید تا اقتدار و احترام خود را حفظ کنید.

اگر در منزلتان فضای کافی دارید دوستان او را دعوت کنید و نشان دهید آنان را می پذیرید و می توانید بیش از برداشت نخست خود در مورد آنها چیزهای دیگری درباره ی آنان یاد بگیرید. همچنین سعی کنید اعضای خانواده را بیشتر دور هم جمع کنید و اگر امکان داشت گهگاه یک یا دو دوست خود را نیز در جمع خود بپذیرید. اگر هر یک از دوستانتان کودکانی در سن مناسب دارند در صورتی که می توانید آنان را نیز دعوت کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *