از کار انداختن خشم

کنترل خشم در زندگی زناشویی

خشم احساسی طبیعی است اما تجربه ی آن می تواند موجب ناراحتی خودتان و دیگران شود:

  • بعضی افراد به خاطر خشمگین شدن احساس گناه می کنند و به دنبال راهی هستند که آن را سرکوب کنند این سرکوب می تواند به درون فرد برود و منجر به افسردگی شود.
  • بعضی افراد خشم خود را به راحتی ابراز می کنند به طوری که می توانند برای اطرافیانشان ترسناک باشند.

مدیریت خشم

خشم معمولا زمانی اتفاق می افتد که توقعات شما از خودتان یا دیگران برآورده نمی شود. کلماتی که باید مراقبت آنها باشیم شامل باید، ضروری است و مجبوری می شود. برای مثال ممکن است به دلایل زیر خشمگین شوید:

  • از خودتان وقتی که به معیارهایتان نمی رسید: باید می توانستم در کنسرت مدرسه ی فرزندم شرکت کنم. اما باید برای سخنرانی برای گروهم جواب منفی می دادم.
  • از دیگران وقتی کاری را که شما می خواهید انجام نمی دهند: او باید سر راهش به خانه لباس ها را از خشکشویی می گرفت.
  • از اوضاع زندگی مانند ترافیک، اتوبوس ها یا رایانه ها: اتوبوس ها اید سر ساعت برسند وگرنه من نمی توانم آن وضع را تحم کنم.

زنان و مردان:

در ارتباطات بین مردان و زنان بسیاری از چالش های عاطفی پدیدار می شوند. اگر چه نمی توان چیزی را تعمیم داد اما درمان جویان ما الگوهایی را گزارش می دهند که می تواند به شما در درک جنس مقابل کمک کند:

  • مردها اغلب شکایت می کنند که زن ها خواسته هایشان را به روشنی بیان نمی کنند. یعنی به جای این که بپرسند و نازهایشان را بیان کنند فکر می کنند مردها باید بدانند که آنها چه می خواهند. مردها نمی توانند همیشه احساسات را به راحتی بخوانند. برای مثال یک مرد ممکن است به وضوح ببیند که زنی ناراحت است اما الزاما درک نمی کند که او به خاطر انتقادهای صبح آن روز در محل کارش خشمگین است. برای بهبود این موقعیت ها زن ها می توانند وضعیت را توضیح دهند و به مردها انتخابی بدهند تا جهت کمک به آنها کاری انجام دهند.
  • زن ها اغلب شکایت می کنند که مردها با عدم پذیرش صحبت درباره ی مشکلات، جلوی گفتگو را می گیرند. به علاوه بسیاری از زنان احساس می کنند که مردها از مشکلات اجتناب می کنند تا زمانی که آن مشکلات به موارد پیچیده تبدیل می شود و بالاخره به نقطه ی انفجار می رسند. یکی از دلایل این رفتار سیستم قلب- عروقی آقایان است که نسبت به زنان زمان بیشتری برای بهبود نیاز دارد. خانم ها پس از یک مشاجره ی پر تنش بهتر می توانند خود را آرام کنند در حالی که واکنش مردان به خشمگین شدن و دفاعی بودن گرایش دارد. برای بهبود این موقعیت ها بسیاری اوقات مردان می توانند خود را با مشکلات احساسی وفق دهند و این شجاعت را دارند تا به تفاوت ها گوش کنند و درباره ی آنها پیش از این که احساسات به نقطه ی جوش برسند گفتگو کنند.

احساس خشم می تواند نشانه ی تهدید امنیت فیزیکی و روحی شما باشد. بنابراین لازم است آن را قبل از این که بتواند بر شما غالب شود درک کنید. من ترجیح می دهم را جایگزین کلماتی مانند باید و لازم است کنید. برای مثال:

  • من ترجیح می دهم به معیارهای خودم برسم اما اگر این کار دائما میسر نباشد می توانم خودم را بپذیرم.
  • من ترجیح می دهم دیگران کاری را که من می خواهم انجام بدهند اما وقتی این کار را نمی کنند با آنها کنار می آیم.
  • من ترجیح می دهم موقعیت های زندگی آن گونه که من می خواهم بودند اما زمانی که این گونه نیستند باز هم می توانم زندگی را سپری کنم.

پیام مهمی که به خود می دهید از این قرار است: شما می توانید رویدادها را مدیریت کنید حتی اگر به صورت مطلب پیش نروند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *