کشف ذوب شدن طلا در دمای اتاق

طلا

همان طور که می دانید برای ذوب فلزات به دمای بسیار بالایی نیاز است که طلا نیز از این قاعده مستثنی نیست. فلز طلا در دماهای بالاتر از ۱۰۶۴ درجه سانتی گراد تبدیل به مایع می شود. جالب است بدانید که محققان دانشگاه فناوری در سوئد روشی برای ذوب کردن این فلز در دمای اتاق کشف کرده اند. لازم به ذکر است که این روش زمانی کشف شد که محققان مشغول بررسی نمونه های طلا با کمک میکروسکوپ های الکترونی بودند.
این میکروسکوپ ها بر عکس انواع اپتیکال که از نور مرئی و سیستمی از لنز ها برای بزگنمایی اشیا کوچک استفاده می کنند، از الکترون برای تولید تصاویر اشیا بسیار کوچک کمک گرفته می شود. در حقیقت این روش راهی جهت مطالعه اتم ها در اختیار دانشمندان قرار می گیرد.
Ludvig de Knoop از دپارتمان فیزیک دانشگاه Chalmers قطعه کوچکی از طلا را در یک میکروسکوپ الکترونی قرار داد تا طرز اثر گذاری میدان الکتریکی بر اتم های طلا را دریابد. وی به تدریج میدان الکتریکی ذکر شده را تقویت کرد و بزرگنمایی میکروسکوپ را نیز در بالاترین وضعیت قرار داد.
de Knoop در مورد این مسئله به نشریه نیوزویک می گوید: ما قصد داشتیم بدانیم زمانی که طلا تحت تاثیر میدان الکتریکی قرار می گیرد، چه اتفاقی برایش می افتد. یکی از مهم ترین تاثیراتی که روی فلزات در این حالت قرار می گیرد این است که به طور مستقیم از حالت جامد به بخار تبدیل می شود. زمانی که او اتم های طلا را زیر میکروسکوپ قرار دارد با مسئله ای عجیب رو به رو شد. با وجود آنکه دما در سطح معمول اتاق قرار داشت لایه های سطحی طلا ذوب شده بودند.

وی افزود: ما در آخر پس از تحلیل داده ها و فیلم هایی که ضبط کرده بودیم، متوجه شدیم که اتفاقی عجیب رخ داده است. جالب اینجا بود که تعدادی از اتم های سطح بیرونی طلا قبل از آن که تبخیر شوند ذوب شده بودند. این حالت بسیار عجیب است و یقینا دانش عمیقی از طلا در اختیار ما قرار می دهد.
طبق اعلام محققان اتم های طلا تحت تاثیر میدان الکتریکی برانگیخته می شوند و همین امر سبب می شود که ساختار منظم خود را از دست بدهند و پیوند های برقرار بینشان ضعیف شود. در نهایت این طور برداشت شد که میدان الکتریکی موجب بروز عیوب و کاستی هایی در لایه های سطحی طلا شد و در آخر سطح آن ذوب شد.
de Knoop در ادامه گفت: طی همکاری هایی که با نظریه پردازان داشتیم و با استناد به شبیه سازی های صورت گرفته توسط آن ها فهمیدیم در این میدان های الکتریکی قوی، پیوند بین اتم ها ضعیف می شود و در نهایت می توانند به آزادی حرکت کنند. مسئله ی مهم دیگر این است که فقط دو تا سه لایه از اتم ها میدان الکتریکی یاد شده را حس می کنند و هر چقدر که به مرککز طلا بروید شدت این میدان کمتر می شود و به صفر می رسد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *