ورم معده دارید؟ این ۴ عادت را ترک کنید

سندروم روده تحریک پذیر

گاستریت یا همان ورم معده یک مشکل التهابی در مخاط معده است. خوشبختانه این مشکل می‌تواند موقتی و گذرا باشد اما اگر به موقع و به خوبی درمان نشود ممکن است به یک بیماری گوارشی مزمن تبدیل شود.

حتماً می‌دانید که معده یکی از مهم‌ترین اجزای دستگاه گوارش است و اگر این عضو مهم دچار مشکل شود سیستم بدن به طور کلی به هم می‌ریزد. چینی‌ها ضرب‌المثلی دارند که می‌گوید: «اگر مریضی در معده نباشد مریض نمی‌میرد». یعنی اینکه هیچ بیماری تا زمانی که معده را دچار مشکل نکند فرد را از پا نمی‌اندازد. بنابراین باید هر چه بیشتر مراقب معده‌تان باشید. برخی از عادت‌ها هستند که معده را به فشار می‌اندازند. بنابراین اگر شما دچار ورم معده هستید باید از این عادت‌ها دوری کنید.

در معده چه خبر است؟

مخاطی که جداره معده را پوشانده است آن را از اسید و میکروب‌های موجود محافظت می‌کنند. اگر این پوشش محافظ تحریک شده و یا آسیب دیده باشد ممکن است یک واکنش التهابی ایجاد شود. به التهاب مخاط معده گاستریت یا ورم معده گفته می‌شود.

این مشکل معمولاً به دلیل وجود برخی باکتری‌ها یا مصرف زیاد مسکن‌های ضدالتهابی بروز می‌کند. اگر شما نیز از ورم معده رنج می‌برید بهتر است در گام اول به پزشک مراجعه کنید تا درمان مناسب را دریافت کنید. در کنار درمانتان نیز برخی عادت‌های نادرست را ترک کنید تا وضعیت حادتر نشود. در ادامه بیشتر در خصوص بدترین عادت‌هایی که می‌تواند ورم معده را به دردسری جدی تبدیل کند صحبت می‌کنیم.

مصرف مواد غذایی و ترکیبات محرک مخاط معده

یکی از بدترین عادت‌هایی که فرد مبتلا به ورم معده می‌تواند داشته باشد مصرف ترکیبات یا مواد غذایی تحریک‌کننده مخاط معده است.

این قبیل مواد غذایی بیش از پیش به مخاط گوارشی آسیب زده و علائم ورم معده را تشدید می‌کنند. از جمله این مواد محرک می‌توان به نوشیدنی‌های الکلی، مصرف دخانیات و همچنین قهوه و چای پررنگ اشاره کرد.

لازم است که به جای نوشیدنی‌های مضر، نوشیدنی‌های سالم‌تر را جایگزین کرد. به عنوان مثال می‌توانید از آبمیوه‌های طبیعی و آب سبزیجات طبیعی استفاده کنید. یادتان باشد که برخی ادویه‌ها مانند زنجبیل، فلفل و خردل نیز می‌تواند باعث تحریک و حساس شدن مخاط معده شود. علاوه بر این، با وجود اینکه مصرف قند و مواد غذایی شیرین فی‌الفور باعث ناراحتی معده نمی‌شود اما در طولانی به معده آسیب می‌رساند.

یکی از بدترین عادت‌هایی که فرد مبتلا به ورم معده می‌تواند داشته باشد مصرف ترکیبات یا مواد غذایی تحریک‌کننده مخاط معده است. این قبیل مواد غذایی بیش از پیش به مخاط گوارشی آسیب زده و علائم ورم معده را تشدید می‌کنند. از جمله این مواد محرک می‌توان به نوشیدنی‌های الکلی، مصرف دخانیات و همچنین قهوه و چای پررنگ اشاره کرد

تغذیه نامناسب

اگر خدای‌نکرده از ورم معده حاد یا مزمن رنج می‌برید باید در حین صرف غذا برخی اصول را به خوبی رعایت کنید.

به این ترتیب که توصیه می‌شود روزانه ۵ وعده غذایی سبک میل کنید و از پرخوری یا مصرف غذاهای سنگین بپرهیزید. چون این کارها باعث می‌شود که عمل هضم غذا به سختی صورت بگیرد و فردی که دچار ورم معده است این وضعیت را به سختی تحمل می‌کند.

همچنین لازم است که هر غذا را به خوبی بجویید تا حدی که در حین بلع به میزان کافی تغییر کرده باشد. حتماً در محیطی آرام و بدون عجله غذا میل کنید و از هر نوع بحث و مشاجره در حین صرف غذا بپرهیزید.

یادتان باشد که غذای ساده‌ای برای خوردن انتخاب کنید و مواد غذایی مختلف را با هم قاطی نکنید. علاوه براین، میوه‌ها را در ساعات میانی صبح یا ساعات میانی بعدازظهر میل کنید. اگر از ورم معده رنج می‌برید بهتر است وعده‌های صبحانه و ناهار و همچنین عصرانه را بیشتر میل کنید و برای شام غذای سبک و کم‌حجمی انتخاب کنید.

توصیه می‌شود وعده شام را نیز به آخر شب موکول نکرده و تا حد امکان زود میل کنید.

زیاده‌روی در مصرف داروهای ضداسید

اکثر افرادی که از سوزش معده یا ورم معده رنج می‌برند برای تسکین ناراحتی و علائم خود به طور افراطی داروهای ضداسید مصرف می‌کنند.

با این حال باید بدانید که این قبیل داروها و یا درمان‌هایی که پایه جوش شیرین دارند صرفاً باید در مواقع خاصی مصرف شوند. علاوه بر این بهتر است که این داروها را صرفاً با تجویز و طبق دستور پزشک مصرف کنید.

داروهای ضداسید راه‌حل درمان مشکل ورم معده نیستند و حتی ممکن است در طولانی‌مدت به دستگاه گوارش آسیب بزنند. چون با ترشحات گوارشی وارد واکنش شده و ممکن است باعث بروز بیماری‌های گوارشی دیگر شوند که در آینده به مراتب حادتر خواهند شد. خوشبختانه مواد غذایی مناسبی مانند سیب، خیار، پاپایا و غیره وجود دارد که باعث تسکین سوزش معده می‌شوند.

استرس

یکی دیگر از عادت‌هایی که باعث تشدید گاستریت می‌شود استرس است. این مشکل عصبی رایج باعث افزایش ترشح اسیدهای گوارشی می‌شود که عامل ورم معده هستند. در این صورت، درمان کامل ورم معده باید همراه عادت‌ها و سبک زندگی جدید باشد که با آرامش ذهنی بیشتری همراه است. توصیه می‌کنیم برای کاهش و کنترل استرس‌هایتان به سراغ چای‌ها و دمنوش‌های آرام‌بخش یا مکمل‌های مناسب و همچنین ورزش‌هایی مانند یوگا، مدیتیشن یا تای‌چی بروید.

خلاصه اینکه….
اگر ورم معده دارید از افتادن در دام عادت‌هایی که ذکر شد بپرهیزید. چون با رعایت موارد اشاره شده علائم ورم معده تا حد مطلوبی تسکین پیدا کرده و کیفیت زندگی‌تان بهتر می‌شود. با این حال اگر از این بیماری رنج می‌برید و یا به‌تازگی علائم اولیه آن را مشاهده کرده‌اید حتماً به پزشک مراجعه کنید تا مشکل و شدت آن را تشخیص داده و درمان مناسبی را شروع کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *