آیا سرما زیستی غلبه بر مرگ را ممکن می سازد؟

دانستنی هایی در مورد مرگ

دانشمندان با استفاده از هر روشی سعی بر یافتن راهی برای جلوگیری یا بازگشت از مرگ هستند. سرمازیستی چیزی است که از سالها پیش بر روی آن مطالعات زیادی انجام شده و همینطور دست مایه فیلم های علمی بسیاری شده است.

به طور ساده تر که توضیح دهیم؛ سرما زیستی فرایندی است که طی آن تمام خون فرد تازه فوت شده را خارج و با مایع ضد یخ مخصوصی پر می کنند، سپس بدن را در دمای خیلی پایین منجمد می کنند تا روزی بتوانند فرد را دوباره به زندگی برگردانند.

در این روش، تمام سلول‌های زنده، بافت‌ها، اندامها و یا کل بدن برای جلوگیری از فروپاشی، در دمای بسیار پایین محافظت می‌شوند. با اینکه دانشمندان اکنون قادر به ایجاد شرایط سرمازیستی هستند اما هنوز هیچ راهی برای بازگرداندن فرد منجمد شده نیافته اند و این کار تنها به این امید انجام می شود تا در آینده علم قادر به بازگرداندن آنها باشد.

این ایده مربوط به ۱۹۶۰ میشود که نخستین بار توسط “رابرت اتینگر” مطرح شد. اما ۷ سال طول کشید که اولین نفر برای سرمازیستی داوطلب شود. “جیمز بدفورد” نخستین داوطلب برای سرمازیستی بود که در سال ۱۹۶۷ به سوی زندگی جاودان گام برداشت. او که استاد روانشناسی “دانشگاه کالیفرنیا” بود نخستین انسان است که در دمای منفی ۳۲۱ درجه فارنهایت، در نیتروژن مایع غوطه‌ور شد.

با استفاده از روش سرمازیستی، شاید بتوان در آینده افراد را پس از مرگ نیز دوباره به زندگی بازگرداند و حتی بیماری‌هایی که سبب مرگ آنها شده را درمان کرد اما در حال حاضر چنین فناوری وجود ندارد.

اما در سالهای اخیر نیز روش جدیدی از سرمازیستی مطرح شده که در آن فقط سر فرد در فرایند سرما زیستی محافظت می شود. تا در آینده بتوان با کمک یک بدن دیگر به آن جان بخشید.

کریستوف کوچ، عصب‌شناس “مؤسسه فناوری کالیفرنیا” (Caltech) در آمریکا گفت: اگر این تغییر شیمیایی مغز، سیناپس‌های نگه‌دارنده خاطرات را از بین نبرند، فرآیند سرمازیستی، شگفت‌آور خواهد بود.

تاکنون، بدن حدود ۳۰۰ نفر در آمریکا و حدود ۵۰ نفر در روسیه، در دمای پایین قرار گرفته تا در آینده به زندگی بازگردند.

دانشمندان به سرما زیستی امید بسیار دارند اما این درحالی است که هنوز هیچ راهی برای بازگرداندن افراد منجمد شده نیافته اند و فقط در حال ایده پردازی هستند. نظر شما در این مورد چیست آیا بازگشت از مرگ برای این افراد منجمد شده امکانپذیر خواهد بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *