آتشکده میل اژدها

آتشکده میل اژدها

آتشکده میل اژدها هم یکی از آن جاهایی است که باید ببینید. این آتشکده در ۷ کیلومتری غرب شهر نورآباد و در شمال غرب استان فارس قرار دارد و عمر آن به دوره اشکانی ها می رسد. ظاهر این بنا شبیه به برج زندان پاسارگاد یا کعبه زرتشت در نقش رستم است و بلندی آن به بیش از ۷متر می رسد. باستان شناسان معتقدند که در این عمارت، آتش مقدس نگهداری می‌شده و از آنجا آتش را به سایر نقاط می‌بردند.

وجه تسمیه این برج هم به داستان ها و حکایت هایی برمی گردد که قدیمی ها درباره آن می گویند. بومی های منطقه معتقدند که در گذشته اژدهایی در شهر وجود داشته که در دره‌ای با نام تنگ اژدها، در نزدیکی این برج زندگی می‌کرده است.

اژدها گهگاه  برای رفع تشنگی خود سری به رودهای اطراف می زده و هر وقت اهالی از این ماجرا با خبر می شدند، بر طبل بزرگی می‌کوبیدند و مردم را خبردار می‌کردند تا از سر راه اژدها کنار بروند.

اهالی می گویند که این طبل بزرگ تا چندسال پیش در نزدیکی برج قرار داشت، اما بعداً به موزه ملی ایران منتقل شد. در حوالی میل اژدها یک قبر بزرگ هم می بینید که حدود ۱۰۰ کیلومتر با برج فاصله دارد و مردم می گویند این قبر متعلق به همان اژدهای پیر است!

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud