رهنمودهای ورزشی برای مبتلایان به آرتریت و بیماریهای قلبی

در بیماری آرتریت:

هدف افزایش دامنه حرکتی و قدرت بدون فشار زیاد بر مفاصل آسیب دیده

رهنمودها:

به سالمندان شرکت کننده هشدار دهید که:

 • درد شدیدی که پس از انجام تمرینات برطرف نمی شود حاکی از وجود مشکل است.
 • چنانچه انجام تمرینی باعث تشدید التهاب مفصلی شود احتمالا تمرین به درستی انجام نشده و یا با تکرار خیلی زیاد یا وزنه خیلی سنگین انجام شده است.

تمرینات با وزنه نباید در طول دوره التهاب مفاصل اندام های تحتانی انجام شوند.

 • افراد دارای دردهای مفصلی خفیف می توانند تمرینات را انجام دهند این افراد در صورت بروز درد شدید نباید ورزش کرده یا تمریناتی که مفاصل آسیب دیده را تحت فشار قرار می دهد اجرا کنند.
 • چنانچه مبتلا به آرتریت روماتوئید هستند نباید تمرینات فشاری با توپ را انجام دهند.

کلیه تمرینات را به آهستگی و با یک روش آرام اجرا کنند.

بیماری قلبی یا پرفشارخونی

هدف: بهبود ظرفیت عملکردی و افزایش توانایی انجام فعالیت های روزمره زندگی

رهنمودها:

به سالمندان شرکت کننده هشدار دهید که:

 • از برداشتن وزنه های سنگین خودداری کنند.
 • وزنه ها را نباید خیلی محکم فشار داده و بگیرند.
 • باید از بازوی راست و چپ خود بطور متناوب استفاده کنند.
 • اگر کسی اخیرا از دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب استفاده کرده است نباید تا هشت هفته در برنامه های ورزشی شرکت کند.
 • از ورزش کردن در شرایط محیطی مخاطره آمیز مانند دمای بالا یا رطوبت زیاد خودداری کنند.
 • هیچ یک از آنها به ویژه افراد مبتلا به بیماری قلبی یا پرفشارخونی، نباید نفس خود را حبس کنند.

توجه:

برخی از کارشناسان ورزشی و پزشکان معتقدند که اجرای تمرینات بالا بردن وزنه به بالای سر برای سالمندان مبتلا به بیماری قلبی یا پرفشارخونی غیر مجاز می باشد. برای انجام این تمرینات با پزشکان اففراد سالمند مشورت کنید.

دیابت (مرض قند):

هدف: اجرای تمرینات منظم و بهبود آمادگی قلبی- عروقی

رهنمودها:

به سالمندان شرکت کننده هشدار دهید که:

 • در صورت بروز هر یک علایم زیر باید تمرینات را متوقف کنند بی حالی و ضعف، سردرد، اختلالات بینایی، گیجی، احساس بی تفاوتی، عصبانیت، توهم، احساس سنگینی در اندام ها، عدم تعادل در راه رفتن و لرزش دست ها.
 • نباید با معده خالی تمرین کنند.
 • باید برخی از انواع کربوهیدرات ها را قبل از تمرین مصرف کنند. در دسترس بودن آبمیوه برای زمانی که قند خون سالمندان پایین می آید لازم است.
 • از تزریق انسولین به عضلات فعال در تمرین خودداری کنند.

  رهنمودهای ورزشی برای افراد مبتلا به بیماریهای مزمن

  اغلب سالمندان قادرند تمرینات ورزشی مرتبط با آمادگی جسمانی را انجام دهند همه این تمرینات برای سالمندان مناسب هستند حتی اگر آنها در گذشته دچار سکته مغزی شده و یا اخیرا مبتلا به بیماری قلبی، پر فشار خونی یا دیابت شده باشند. با این حال این تمرینات برای برخی از مبتلایان به بیماریهای مزمن ممکن است نیازمند تغییرات یا اصلاحاتی بوده و یا لازم است با احتیاط بیشتری انجام شود.

  بیماری عروق کرونر، پرفشارخونی، نارسایی قلبی، دیابت نوع دوم، التهاب استخوان و مفاصل، پوکی استخوان و اختلالات شناختی با بالا رفتن سن افراد شیوع بیشتری پیدا می کند. حداقل حدود ۸۸ درصد سالمندان بالای ۶۵ سال مبتلا به بیماریهای مزمن هستند و در بسیاری موارد این شرایط عملکرد و سلامت آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. تمرینات منظم علاوه بر به تاخیر انداختن بسیاری از این مشکلات می تواند سبب بهبود عملکرد و تاخیر در شیوع بیماری و ناتوانی در این دسته از افراد شود. با توجه به افزایش شیوع این بیماری ها با بالا رفتن سن ممکن است عواقب بیشتری قابل انتظار باشد. برای سالمندان مبتلا به ناراحتی های گوناگون مربوط به تندرستی انتخاب برنامه تمرینی مناسب ممکن است چالش برانگیز باشد. آنها ممکن است برای دستیابی به اهداف مورد نظر نیازمند شرکت در دو یا سه کلاس مجزا باشند.

  تسهیل انجام کار:

  هدایت جلسات تمرینی بخش ساده کارتان است. بخش مشکل گرد هم آوردن سالمندان چیدمان اتاق و تدارک وسایل لازم برای کلاس است. گرد هم آوردن سالمندان کاری بسیار زمان بر است به ویژه  اگر تعداد زیادی از آنها از ویلچر استفاده کنند. در زیر نکاتی  ارائه گردیده است که می تواند به شما کمک ند تا کارتان آسان تر گردد:

  • زمان برگزاری کلاس ها را ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از آغاز، در سالن اجتماعات و در اتاق سالمندان به اطلاع آنها برسانید.
  • به منظور کمک از برخی افراد آماده تر به عنوان دستیار استفاده کنید. آنها می توانند صندلی ها را در اتاق بچینند وسایل لازم را فراهم کنند و زمان برگزاری کلاس ها را به سالمندان یادآوری نمایند.
  • آمدن به کلاس برای برخی از سالمندان ویلچری ممکن ا ست مستلزم هل دادن ویلچر آنها باشد. از افراد آماده تر به عنوان یار برای آوردن آنها به کلاس استفاده کنید.
  • تصاویر دمبل ها و سایر تصاویر نشان دهنده تمرینات ورزشی را از داخل مجلات ورزشی بریده و در کنار درب اتاق های سالمندان قرار دهید و نام و زمان برگزاری کلاس ها را در کنار تصاویر یادداشت نمایید. این عمل شرکت در تمرینات را به آنها یادآوری کرده و آنها را برای حضور در کلاس ها تشویق خواهد کرد.

  با دادن آگهی در روزنامه های محلی، خواستار همکاری داوطلبانه افرادی جهت کمک به برگزاری کلاس های تمرینی برای سالمندان شوید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *