عوامل تعیین کننده هزینه اخذ ایزو

استاندارد ایزو 9001اخذ ایزو الزامات و پیش نیازهایی دارد که هر کدام به صورت جداگانه هزینه هایی دربر دارند. به طور کلی هزینه اخذ گواهینامه ایزو برای هر شرکت یا سازمان با دیگری متفاوت است و به متغیر هایی بستگی دارد، اما عمده هزینه مربوط به صدور ایزو به هزینه های ممیزی اختصاص می یابد.

انجام امور ممیزی سازمان های مختلف نیاز به افراد متخصص جهت بررسی نقاط قوت و ضعف سازمان دارد. این موضوع یکی از عوامل تاثیرگذار بر هزینه اخذ ایزو است.

عوامل موثر بر هزینه اخذ ایزو و ممیزی

تعداد پرسنل موثر بر کیفیت

با افزایش تعداد کارکنان سازمان درخواست کننده ایزو تعداد روز ممیزی و به تبع آن هزینه ممیزی و هزینه صدور ایزو افزایش می یابد.

هر چقدر شرکت یا سازمان بزرگتر باشد و نیروی بیشتری در آنجا فعالیت داشته باشند تعداد روز ممیزی افزایش میابد و بی شک هزینه ممیزی و در نهایت هزینه صدور گواهینامه ایزو بیشتر می شود.

زمینه فعالیت سازمان

هر سازمان فعالیت خاصی دارد که میزان ریسک پذیری آنها متفاوت است. هر چه فعالیت یک سازمان پیچیده تر و میزان ریسک بیشتری داشته باشد تعداد روز ممیزی بیشتر می شود.

شاید سوال این باشد که چطور ریسک بالا هزینه اخذ ایزو را بالا می برد. این نکته که در صورت شکست محصولات یا خدمات یک شرکت فاجعه اقتصادی روی میدهد از کسی پوشیده نیست.

غذا، داروها، هواپیما، کشتی سازی، فعالیت ساختمانی پیچیده و تجهیزات برق و گاز، خدمات پزشکی و بهداشتی، صید ماهی، سوخت هسته ای، مواد شیمیایی، محصولات شیمیایی و الیاف … از جمله موارد پر ریسک هستند.

خطر متوسط به خطراتی گفته می شود که میتواند باعث بیماری یا آسیب دیدگی پرسنل شود. هرابی محصولات یا ناقص بودن خدمات از ااین موارد هستند، مثل: فعالیت های ساخت و ساز ساده فلزات پایه و محصولات ساخته شده، محصولات غیر فلزی، مبلمان، تجهیزات نوری، خدمات شخصی.

در بسیاری موارد شکست محصولات یا خدمات بعید است باعث بیماری شود این موارد در دسته کم ریسک ها قرار می گیرند. پارچه و لباس، خمیر کاغذ، محصولات کاغذی، انتشارات، خدمات دفتری، آموزش، خدمات رستوران و هتل، خدمات فروش از اینگونه موارد هستند که شکست آنها باعث بیماری نمی شود.

میزان پیچیدگی فعالیت های سازمان

به هر اندازه فعالیت یک سازمان پیچیده باشد، هزینه اخذ ایزو بالاتر می روند. با پیچیده تر شدن فعالیت سازمان انجام امور ممیزی، شناسایی نقاط ریسک و اجرای راهکارهای موثر در بهره وری در آن مشکل تر و طولاتی تر شده و همین موضوع هزینه اخذ و صدور گواهینامه ایزو برای شرکت های دارای فعالیت پیچیده را بیشتر می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *