بازخورد و حرکت در مسیر تکنولوژی پیشرفته

آزمون دوره دکتری مهندسی صنایع

بازخورد زیستی به این معناست که از آنچه در بدن شما اتفاق می افتد آگاه شوید. انجام آزمایش، گرفتن فشار خون و نوار قلب همه نمونه هایی از بازخورد زیستی پزشکی است. اما امروزه کلمه ی بیو بازخورد معمولا برای وسایل الکتریکی که میزان استرس را اندازه گیری می کنند به کار می رود.

متصل به بدن خود:

در مطب پزشک، بازخورد زیستی ابزار فوق العاده ای است که می تواند در مورد استرس به شما چیزهای زیادی بگوید از همه مهم تر کمک می کند راه های کاهش استرس را یاد بگیرید. وسیله ای که بای بازخورد زیستی به کار می رود می تواند ضربان قلب، دمای بدن، فشار خون، تعرق، میزان اسید معده، انقباض عضلانی و حتی فعالیت مغزی را اندازه گیری کند. هر یک از این ها تا حدی قابل کنترل است و کار کردن با بازخورد می تواند در کنترل هر یک از این عملکردها مفید باشد.

بازخورد زیستی جایگزینی برای یادگیری ابزار و تکنیک هایی که در این فصل ها ارائه شده اند نیست اما می تواند به شما کمک کند از آن ها به صورتی موثرتر استفاده کنید. شاید بخواهید با یک درمانگر متخصص مشورت کنید که به شما کمک کند یاد بگیرید آرامش داشته باشید و میزان استرس فکری و جسمی خود را کاهش دهید.

امروزه ابزارهای ارزان قیمتی هستند که در خانه می توانید از آن ها برای این منظور استفاده کنید چه به صورت مجزا و چه با اتصال به کامپیوتر.

بازخورد زیستی (بدون اتصال):

اگر پول و زمان کافی برای استفاده از ابزارهای بازخورد زیستی نداشتید نگران نباشید. می توانید با ابزارهای خود کنار بیایید. مثلا:

  • ساعتی که ثانیه شمار دارد. با اندازه گیری نبض خود (بر روی گردن یا حتی انگشت اشاره) می توانید ضربان قلب خود را اندازه گیری کنید (که بر اساس میزان آرامش شما تغییر می کند). همچنین با شمردن تعداد نفس هایتان در یک مدت مشخص، معیاری از میزان تنفس خود دارید. این تعداد باید در حالت وانهادگی کمتر شود.
  • تب سنج. در حالی که قسمت حباب یک تب سنج را بین انگشتانتان گه داشته اید می توانید میزان دمای بدن خود را مشاهده کنید. وانهادگی بدنتان باید دمای پوستتان را بالا ببرد.
  • گوشی پزشکی. با شمردن ضربان قلب، میزان استرس را اندازه گیری می کنید. پایین آمدن استرس بایستی منجر به کاهش ضربان قلب شود.
  • دست بند فشار. امروزه دستگاه اندازه گیری فشار خون چندان گران قیمت نیست. پایین آوردن میزان استرس و میزان تنش باید منجر به کاهش میزان فشار خون شود.
  • آیینه. چهره ی شما نشانگر بسیار خوبی از میزان استرس شماست. ابروهای در هم، فک گرفته، چشمان پف آلود، همگی می توانند نشانه های استرس باشند. نگاهی به آیینه بیندازید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *