یافتن جایگزین های برای زندگی به جای زمین

با توجه به عوامل انسانی و طبیعی که موجب تخریب زمین شده اند انسانها در فکر یافتن کره ای دیگر برای سکونت هستند. تا کنون گزینه هایی هم برای چنین هدفی یافت شده اند اما به دلیل دور بودن تا کنون انسان نتوانسته به آنجا سفر کند.

دانشمندان از مدتها پیش به دنبال یافتن سیارات قابل سکونت هستند تا بهترین گزینه موجود که از هرر لحاظ شبیه به سیاره خاکی ما باشد را بیابند.

به تازگی این محققان موفق شده اند که سه کره ی خاکی یا صخره ای را بیابند که از لحاظ اندازه به زمین شباهت داشته و قدری گرمتر از این کره اند.

سیاره های یاد شده که به دور ستاره ای بسیار بسیار دور از کره ما به نام K۲-۲۳۹ می چرخند، از لحاظ اندازه بسیار به زمین شباهت دارند و تقریبا ۱ تا ۱.۱ برابر کره خاکی هستند.

البته علیرغم شباهت در زمینه ی اندازه، این سه سیاره شبیه به زمین به ستاره ی منظومه خود قدری نزدیکترند و به همین دلیل طی مدتی معادل ۵.۲ تا ۱۰.۱ روز زمینی، قادرند یک بار به دور ستاره خود بچرخند. این در حالی است که زمین در فاصله ای دورتر از ستاره ی منظومه شمسی یعنی خورشید قرار دارد و به همین علت ۳۶۵ روز طول می کشد تا یکبار به دور آن بچرخد.

نزدیکی بیش از حد این سیاره ها به ستاره شان بر خلاف تصور باعث نمی شود که آنها از آب و هوای بسیار گرم و غیر قابل تحملی برخوردار شوند چرا که دانشمندان معتقدند این سیاره های تنها کمی از سیاره ما گرمترند.

به گفته ی کارشناسان، K۲-۲۳۹ ستاره ی این منظومه ۱۶۰ سال نوری با زمین فاصله دارد و تنها نیمی از گرمای خورشید را فراهم می آورد. این مسئله باعث می شود که نزدیکی فاصله ی این فراخورشیدی ها به ستاره شان باعث شود تنها ۱۰ درجه از زمین گرم تر باشند.

حال محققان قصد دارند با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز وب به بررسی اتمسفر این سیاره های فرا خورشیدی پرداخته و ببینند که ادامه دادن زندگی در این سیارات ممکن است یا خیر.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *