رهایی از مشکلات قطع و وصل برق برای رایانه

سازنده پردازنده‌های رایانه‌ایبسیار پیش آمده که مشغول کار با رایانه هستید و برق قطع میشود. اگر لپ تاپ باشد که به خاطر وجود باتری چندان خسارتی نمیبیند. اما سیستم های رومیزی با قطع شدن برق خاموش میشوند و حسابی دردسر ساز!

شاید خوش شانس باشید و با یک بار قطعی برق اتفاقی برای سیستم تان نیفتد اما بدون شک اگر این اتفاق چندین بار روی دهد مشکلاتی به همراه خواهد داشت.

چرا قطع برق و فراتاخت ولتاژ خطرناک است

کاهش ناگهانی جریان برق می تواند ریسه های اجرایی مهم را مختل کند و رایانه را از کار بیندازد.

بیشترین نگرانی به فایل های سامانه ای مربوط می شوند. وقتی که رایانه در حال داده نویسی در سخت دیسک باشد قطع ناگهانی برق چه اختلالاتی که ایجاد نمی کند. به خصوص اگر آن فایل از نوع سامانه ای باشد که برای فرایند راه اندازی رایانه لازم است. در این صورت آن فایل خراب می شود و باید آن را بازیابی کرد تا بتوان رایانه را از نو راه اندازی کرد.

در ضمن قطع مکرر برق باعث کاهش عمر سخت دیسک می شود. نوک خواندن و نوشتن که بر فراز دیسک در حرکت است بر اثر قطع برق به جایگاه اولیه اش جهش می کند. این جهش ناگهانی می تواند در گذر زمان به خرابی آن منجر شود. قطع ناگهانی برق سخت دیسک های حالت جامد را نیز دچار آسیب های فاجعه باری می کند که از خراب شدن داده ها تا خرابی کامل را دربرمی گیرد.

قطعی برق مستقیما به سخت افزار رایانه آسیب نمی زند اما اگر با فراتاخت نیز همراه باشد می تواند به سخت افزار هم شدیدا آسیب بزند. صاعقه بزرگ ترین عامل ایجاد فراتاخت و جهش ولتاژ در شبکه است.

ولتاژ برق خانه در حالت عادی ۱۲۰ ولت است. ولی بر اثر صاعقه می تواند از چندین میلیون ولت بگذرد. چنین پدیده ای مثل گذشتن آب آبشار نیاگارا از جویباری باریک است. افزاره های الکترونیکی برای تحمل چنین جریانی طراحی نشده اند و اگر چنین ولتاژی وارد سیم کشی برق خانه شود بی شک تمام افزاره های بدون حفاظت را نابود می کند.

برای حل این مشکل بهترین راه حل استفاده از محافظ برق استاندارد و منبع تغذیه بدون وقفه است. محافظ برق جریان ورودی به لوازم الکترونیک را تنظیم میکند. و در صورت بروز اختلال برق را قطع میکند. و تا زمانی که جریان به صورت عادی باز نگشته برق را وصل نمی کند.

منبع تغذیه بدون وقفه (یو پی اس UPS)

یو پی اس مخفف عبارت Uninterruptible Power Supply و به معنی منبع تغذیه بدون وقفه است. این دستگاه برق مورد نیاز برای استفاده دستگاه هایی مانند کامپیوتر، ادوات پزشکی و تجهیزات امنیتی و… را مستقل از اینکه برق ورودی وجود داشته باشد یا خیر برای مدت محدودی تامین می کند. در واقع مانند باتری لپ تاپ عمل میکند.

منبع تغذیه بدون وقفه (یو پی اس) دستگاهی است متشکل از قطعات حالت جامد (SOLID – STATE) که بین منبع برق ورودی و بار وصل شده واز بروزاختلافات برق ورودی ( برق شهر ) از جمله قطع کامل آن جلوگیری می کند.

یو پی اس ها دارای باتری هستند و تا زمانی که برق شهر قابل استفاده است انرژی را در باتریها ذخیره می کنند و پس از قطع برق شهر انرژی باتری را به جریان متناوب ((AC تبدیل می کنند. بنابراین تمام سیستمها باید دارای شارژ باتری و مدار اینورتر باشند . همچنین تمام یو پی اس ها دارای یک سیستمBypass هستند که همراه با یک سوئیچ در خروجی وسیله ارتباط با Load را جهت تغذیه مستقیم از برق شهر فراهم می کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *