استانداردهای ایزو چگونه توسعه می یابند؟

گواهینامه ایزو 9001در ساخت ISO تمام عوامل مانند یک سمفونی، بسیاری از افراد و کارشناسان برای ایجاد یک استاندارد ایزو با هم کار می کنند. نقش ایزو شبیه به یک هادی است، در حالی که ارکستر از کارشناسان فنی مستقل در نظر گرفته شده توسط اعضای ما تشکیل شده است.

کارشناسان یک کمیته فنی را تشکیل می دهند که مسئول یک موضوع خاص است. آن ها این روند را با توسعه یک پیش نویس که با نیاز خاص بازار مطابقت دارد آغاز می کنند. سپس آن برای توضیح و بحث بیشتر به اشتراک گذاشته می شود.

روند رای گیری کلیدی برای اجماع است. اگر این به دست آمد، پیش نویس در راه خود برای تبدیل شدن به استاندارد ISO خواهد بود. اگر توافق حاصل نشود، نیاز است که پیش نویس اصلاح شده و مجمع دوباره برگزار شده و تصمیم گیری و رای گیری درباره ی آن انجام بپذیرد.

از ابتدا تا انتشار نهایی، توسعه یک استاندارد معمولا چیزی در حدود ۳ سال طول می کشد.

اصول کلیدی در توسعه استانداردهای ایزو

استانداردهای ایزو به نیازمندی ها در بازار پاسخ می دهند

ایزو تصمیم نمی گیرد که چه زمانی باید یک استاندارد جدید را ایجاد کند، بلکه به یک درخواست از صنعت یا سایر سهامداران مانند گروه های مصرف کننده پاسخ می دهد. به طور معمول زمانی که یک بخش یا گروه صنعتی نیاز به یک استاندارد ایزو برای اعضای ملی خود دارد، به واسطه ی آن نیاز با ایزو ارتباط برقرار می کند. اطلاعات تماس برای اعضای ملی را می توان در فهرست اعضا یافت.

استانداردهای ایزو بر اساس نظر کارشناسان جهانی تدوین می شوند

استانداردهای ایزو توسط گروهی از کارشناسان از سراسر جهان، که بخشی از گروه های بزرگتر به نام کمیته فنی هستند، توسعه می یابند. این کارشناسان در مورد تمام جنبه های استاندارد، از جمله دامنه ی آن، تعاریف کلیدی و محتوا، مذاکره می کنند. جزئیات را می توان در فهرست کمیته های فنی پیدا کرد.

استانداردهای ایزو از طریق فرایند مشارکت چندگانه توسعه یافته است

کمیته های فنی متشکل از کارشناسان صنعت مربوطه، بلکه از انجمن های مصرف کننده، دانشگاه ها، سازمان های غیر دولتی و دولت است.

استانداردهای ایزو بر اساس اجماع عمومی است

توسعه استانداردهای ISO یک رویکرد مبتنی بر اجماع است و نظرات همه ذینفعان در خصوص صدور آن مورد توجه قرار گرفته است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *