ریه ها چگونه وظایف خود را انجام می دهند؟

ریه

ریه

برای شناخت آنچه که در طول یک حادثه آسم روی می دهد بایست قبلا از وقایع جریان طبیعی عمل تنفس اطلاع حاصل کرد. کار دستگاه تنفس تامین اکسیژن برای بدن است چه جهت رهاسازی انرژی از مواد غذایی مصروفه، به اکسیژن نیاز داریم تا سلولهای بدن را به انجام وظایف متعددی که به عهده دارد یاری بخشد و بالنتیجه ما را زنده نگاه دارد. اکسیژن بیست و یک درصد هوایی را که به درون ریه ها راه می یابد تشکیل و جذب گردش خون مجاری درون ریه ها می گردد. سلولهای بدن به هنگام کار اکسیژن را به مصرف رسانده و گاز انیدرید کربنیک تولید می کند که از راه بازدم از ریه ها خارج می شود.

پس وظیفه اصلی ریه ها، اکسیژن رسانی به قسمت وسیعی در حدود وسعت یک زمین تنیس، نزد بالغین می باشد به صوریکه اکسیژن بتواند به داخل خون انتشار یابد و بدین طریق به تمام قسمت های بدن منتقل گردد و انیدرید کربنیک از راه سیستم وریدی به ریه ها برگردانده شود تا در سطوح وسیع لایه نازکی که روی بافت ها را می پوشاند منتشر گردد. این غشاهای نازک به شکل کرات کوچکی هستند به نام آلوئولها هر کدام با قطر ۱/۰ تا ۲/۰ میلیمتر که بدون میکروسکوپ قابل دیدن نمی باشند، تعداد آلوئول ها در زمان تولد تقریبا به بیست میلیون می رسد و تا سن ۸ سالگی شماره آلوئولها افزایش یافته و به مرز ۳۰۰ میلیون نزدیک می شود آن گاه این روند افزایش از تعداد به اندازه گرایش می یابد.

ارزش آلوئولها به تعویض مداوم هوا در داخل آنها مربوط است و این امر با حرکت دم، کشیدن هوای تازه به درون سیستم مجاری هوایی انجام می پذیرد. این مجراها تا ۲۶ بار در اثر تقسیم های متوالی کوتاهتر و باریکتر می شود و در نهایت به فضای بسیار کوچکی منتهی می گردد. بیشتر قسمت های مجاری هوایی به وسیله حلقه های عضلانی صاف احاطه شده اند که اثر حفاظتی دارند به طوری که با استنشاق یک گاز تحریک کننده بالقوه خطرناک عضله صاف سفت شده و با تنگ کردن مجرا، غشاء یا پرده ظریف را در مقابل آسیب محافظت می کند.

بسیاری از افراد به هنگام حرکت در هوای سرد و مه آلود به ویژه در مناطق صنعتی تا حدودی این وضعیت را به خوبی احساس می کنند چه اسید اتمسفر به صورت نسبتا بی ضرر به مه غلیظی بالقوه خطرناک تبدیل می گردد و به قلب می رسد. انیدریک کربنیک همزمان رگهای موئین را رها ساخته وارد کیسه های هوایی یا آلوئولها می گردد. این گاز که محصول زائد و تحلیل یافته واکنشهای شیمیایی در بدن است پس از رود به آلوئولها از طریق بازدم خارج می گردد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud