چند نوع سردرد داریم؟

گریز یا سازگاری، مسئله این است.*

سردردهای بکارگیری اعمال قوه

این نوع سردرد بعد از اعمال فیزیکی و به احتمال زیاد بعد از اعمال کارهای سنگین عارض می شود. برای بعضی از مردم سرفه های شدید و یا خنده زیاد نیز سب این گونه سردردها می شود.

سردرد سینوسی

سردردهای سینوسی در اثر عفونت حفره های سینوس ها و مسدود شدن آنها ظاهر می شود. و تا زمانیکه حفره سینوس ها معالجه و خشک نشود سردرد ادامه خواهد داشت.

سردرد مفاصل

عده زیادی از مردم در سنین پنجاه سالگی با متورم شدن مفاصل مبتلا به سردرد و گردن درد می شوند. درد در حالت یک نوع احساس سوزش و سُک زدن ظاهر می شود. سردرد ناشی از ورم مفاصل خیلی نادر ولی در اصل بسیار جدی به طوری که ممکن است سبب از کار انداختن قوای جسمانی و کوری گردد و سریعا باید معالجه شود.

سردرد ناشی از نامنظم بودن فک

این نوع سردرد مشکلی است در رابطه با آرواره (محلی که آرواره پایین با کاسه سر و عضلات آن بهم ربط پیدا می کند) محکم بستن فک ها و آسیاب کردن دندانها که سب درد در ۱۰ میلیون آمریکایی شده است. دردها و علایم بیماری گوناگون و دارای نشانه خاصی نیست.

سردرد خماری

این گونه سردردها به علت مصرف مشروبات الکلی عارض می شود. الکل سبب اتساع و تحریک رگهای خونی مغز و بافت های اطراف آن می شود و عامل اصلی این سردردها است. درد به حالت زق زق کردن و اغلب با تهوع و استفراغ همراه است.

سردرد آلرژی

سردرد با ریزش آب چشمها و گرفتگی دماغ شروع می شود. معمولا این نوع سردرد فصلی و به علت حساسیت در مقابل بعضی از عوامل طبیعی بروز می کند نظیر آلرژی در مقابل گرده افشانی گلها و گرد و خاک و نباید با آلرژی غذا اشتباه شود.

سردرد ناشی از ترک کافئین

کافئین یک ماده ایست که در بیشتر غذاها، نوشابه ها یافت می شود و سبب انقباض رگهای خونی می شود. بسیاری از مردم که عادت به خوردن قهوه در صبح هنگام دارند و بر حسب اتفاق آن را ترک می کنند و یا نوشابه های کافئین دار در آخر هفته نمی نوشند از سردرد ناشی از ترک کافئین رنج می برند. در اثر نخوردن کافئین رگهای خونی اتساع پیدا می کند و سردرد عارض می شود.

سردرد عصبی (تیک دولوروکس)

این نوع سردرد از بیماریهای نادر محرک های عصبی است که در مردان و زنان بالای سن ۵۵ سال عارض می شود. احساس درد در رنجورین کوتاه مدت و به حالت سُک زدن در صورت ظاهر می شود و لازم است سریعا به پزشک مراجعه شود.

سردردهای ناشی از تومور مغز

تقریبا هر کس مبتلا به سردرد می شود فورا به فکر می افتد که مبادا این درد ناشی از تومور مغزی باشد. باید دانست که صرف نظر از احتمالات این امر بندرت اتفاق می افتد زیرا آمار نشان می دهد که ۱ الی ۵ درصد سردردها ممکن است در اثر تومور مغزی باشد. نشانه تومور مغزی آنست که درد روز به روز شدیدتر می شود. این نوع سردردها اغلب با استفراغ، خطای باصره، لکنت زبان و بهم خوردن تعادل بدن همراه می باشد. و گاهی بیمار دچار حمله و غش می شود. چنانچه سردرد ادامه یافت نباید از وجود تومور مغزی غافل بود.

سردردهای دیگر

سردردهای دیگر که سبب آزار شخص می شود در ارتباط گرسنگی، تب، ورم مفاصل، ضعف و خستگی چشم و جراحات ناشی از تصادف است.

سردردهای نشای از جراحت (بعلت ضربه وارد شدن به چشم) گاهی با سردرد میگرنی اشتباه می شود اما درد مداوم خواهد بود و تا زمانی که معالجات به ثمر نرسد بیمار در رنج و ناراحتی است.

سردرد ناشی از گرسنگی معمولا بعلت دیر شدن موعد غذا، به خصوص در اثر گرسنگی زیاد قند خون به طور قابل ملاحظه ای پایین آمده و در نتیجه رگهای خونی مغز اتساع پیدا می کند و سردرد عارض می شود.

سردرد ناشی از تب در اثر عفونت و تورم رگهای خونی در سر ایجاد می شود.

اینگونه سردردها در اثر تورم مفاصل و عضلات سر و گردن ظاهر می شود و درد با حرکت و راه رفتن شدت پیدا می کند.

سردردهای ناشی از خستگی چشم: معمولا درد در جلو سر و در ارتباط با دید نظیر آستیگمات بودن چشم ایجاد می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *