چگونه مودبانه نه بگوییم

مهارت‌های زندگی

سه راه بهتر از گفتن نمیخواهم این کار را انجام دهم

همیشه مسائلی وجود دارد که شما نمی خواهید آنها را انجام دهید و دوست دارید با صدای بلند اعلام کنید که دوست ندارید آن کار را انجام دهید. اما دقت داشته باشید که همیشه راه هایی وجود دارد که به طور محترمانه و دوستانه از کاری که دوست ندارید انجام دهید، سرباززنید.

وقت انجام این کار را ندارم

گاهی اوقات در موقعیتی قرار می گیرید که از شما درخواست می شود کاری را انجام دهید و در صورتی که تمایلی به انجام آن کار را نداشته باشید، می توانید بدون آنکه مورد قضاوت قرار گیرید، درخواست را رد کنید. بگویید : برنامه ی من بسیار فشرده است و فرصتی برای انجام این کار را ندارم.
میدانید، مشغول بودن و وقت نداشتن برای انجام کاری یکی از منطقی ترین و معقول ترین بهانه هاییست که می توانید برای رد درخواست کسی از آن استفاده کنید.

دفعه بد حتما

این بهانه، برای رد درخواست برخی از فعالیت ها و ارتباطات اجتماعی بسیار موثر است. بهتر است در صورت عدم تمایل، درخواست را به روز و دفعات بعدی موکول کنید.
با ارجاع دادن به ” دفعه بعد ” شما در کمال ادب و احترام درخواست فرد مقابل را رد می کنید و ماجرا را به شکل دوستانه ای ختم به خیر می کنید.
آیا این برای شما غیر قابل تحمل است که کاری را انجام دهید که از شما درخواست می شود؟ شاید، اما اگر تمرکز شما بر روی تمرکز به ارجع دادن به دفعات بعدی باشد، برایتان قابل تحمل تر خواهد بود.

نه، ممنونم

شاید گاهی اوقات بهترین راه، روراست بودن و رد درخواست با یک سپاسگزاری محترمانه باشد. گاهی رد درخواست ممکن است با بحث و گفتمان ادامه یابد، اما اتمام دادن به آن با ابراز خرسندی از لطف طرف مقابل نسبت به ارائه درخواست، می تواند مهر پایانی بر ادامه درخواست و گفت و گوهای پیرامون آن باشد. این کار سبب می شود اصرار و تکرار درخواست جلوگیری شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *