چگونه فرد صبوری شویم؟

چگونه زیبا شویم

برخلاف تصور عمومی، صبر فضیلتی نیست که بعضی از افراد به‌راحتی با آن متولد شوند. این درواقع مهارتی است که می‌توانید روزانه به دنبال آن باشید.

صبر لزوماً چیزی نیست که شما به‌عنوان یک ویژگی مثبت در یک رزومه ذکر کنید، اما بدون تردید افراد صبور هم در محیط کار و هم در زندگی روزمره، موفق‌تر هستند. صبر همچنین مهارتی اکتسابی است که تقریباً همه می‌توانند با انجام یکسری تمرینات آن را به دست آورده و به یک فرد صبورتر تبدیل شوند، اما چرا باید صبور بود؟

صبر برای موفقیت حیاتی است و اگر می‌خواهید در همه زمینه‌های زندگی خود موفق شوید باید تمام تلاش خود را بکنید تا فردی صبورتر شوید.

در اینجا چند مزیت اصلی وجود دارد که با صبورتر شدن به دست خواهید آورد:

-بهتر می‌توانید روی اهداف خود تمرکز کنید
-می‌توانید تصمیمات منطقی‌تری بگیرید
– در شرایط سخت کمتر دچار استرس و عصبانیت می‌شوید
-می‌توانید چیز‌های جدیدی یاد بگیرید
-به دلیل استرس کمتر، از سلامت روان قوی‌تری برخوردار می‌شوید
– نسبت به اشتباهات یا کاستی‌های احتمالی همسر، همکار و یا دوستانتان انعطاف‌پذیرتر خواهید شد و این به بهبود روابطتان کمک خواهد کرد

صبر مهارتی است که درست مثل هر مهارت دیگری نیاز به تمرین دارد. افراد معمولاً صبور به دنیا نمی‌آید بلکه لازم است والدین در دوران کودکی با روش‌های خاصی این مهارت را به کودکانشان آموزش دهند. درواقع ریشه اولیه صبر، دوران کودکی است؛ حال اگر دوران کودکی را سپری کرده‌اید و می‌خواهید این خصلت مهم را در خود تقویت کنید، تنها کافی است کار‌های زیر را انجام دهید:

۱-کتاب بخوانید

یک‌راه حل غیرمتعارف برای ایجاد صبر، مطالعه بیشتر است. اگر فرصت ندارید که ساعت‌ها وقت بگذارید و یک کتاب را به اتمام برسانید، چند صفحه از یک کتاب را با سرعت (حتی به‌صورت پراکنده در طی چندین هفته) بخوانید.
مهم نیست که چه مدت طول می‌کشد تا کتاب را به پایان برسانید، تحمل مدت‌زمان لازم برای اتمام مطالعه به شما کمک می‌کند تا آستانه تحملتان را بالا ببرید.

۲-همدلی را تمرین کنید

در بسیاری از موارد، دلیل عجله و بی‌حوصلگی شما شخص دیگری است و در بیشتر موارد، همدلی می‌تواند به صبوری شما کمک کند. به‌عنوان‌مثال، تصور کنید در یک فروشگاه پشت یک آقا یا خانم مسن ایستاده‌اید و وقتی نگاه می‌کنید که او به‌آرامی پولش را حساب می‌کند، دچار استرس و بی‌تابی شده و در نهایت عصبانی می‌شود، اما بهتر است به‌جای بی‌حوصلگی کمی همدل باشید. حتی می‌توانید در چنین مواردی به آن‌ها کمک کرده و آن‌ها را جای بستگان و عزیزان خودتان بگذارید؛ بنابراین در مواردی که شخص دیگری باعث بی‌حوصلگی و استرس شما می‌شود، با همدلی کردن هم آستانه تحمل خودتان را بالا ببرید و هم به شخص دیگری کمک کنید. ممکن است چنین افرادی به شما کمک کنند تا در لحظه احساس صبوری بیشتر کنید.

۳-از نرم‌افزار‌های ذهن آگاهی و مدیتیشن استفاده کنید

مراقبه و ذهن آگاهی ابزار مفیدی برای مقابله با هرگونه احساس منفی بوده و به‌ویژه برای تقویت صبر بسیار مؤثر است. ذهن آگاهی یک مهارت ذهنی است که افراد در آن به لحظه حال توجه می‌کنند و به آن‌ها این امکان را می‌دهد که از افکار و احساسات خودآگاهی داشته و قدردان چیز‌های کوچک باشند. همچنین مدیتیشن فرصتی برای تنفس عمیق، آرامش بدن و افزایش تمرکز است که ذهن را از احساسات منفی دور می‌کند. درواقع، این دو عمل در کنار هم می‌تواند پادزهر قدرتمندی در برابر فشار روحی و تحمل بی‌صبری ارائه دهند و مطالعات مختلف تأثیر مثبت آن‌ها را در کاهش فشارخون، کاهش اضطراب و استرس به ثبت رسانده‌اند.

این روز‌ها نرم‌افزار‌هایی وجود دارد که می‌تواند به شما در بهبود صبر، استرس‌زدایی و بهبود ذهن آگاهی کمک کند. چند نمونه از این برنامه‌ها عبارت‌اند از:

Headspace – این اپلیکیشن با شعار «باشگاهی برای تقویت ذهن» از سال ۲۰۱۰ در انگلستان پایه‌گذاری شد و از آن زمان تاکنون یک راهنمای عالی درزمینه مراقبه شخصی، مدیریت استرس، سلامت جسمی و موارد دیگر است.

Smiling Mind – یک برنامه ذهن آگاهی که به شما امکان می‌دهد صبر خود را ارزیابی کرده و میزان پیشرفتان را مشاهده نمایید.

Personal Zen – این برنامه به‌وسیله تیمی از دانشمندان برجسته مغز و اعصاب برای کاهش استرس و اضطراب ایجادشده است.

happify – این برنامه فعالیت‌های بسیار متنوعی دارد که می‌تواند برای ایجاد انعطاف‌پذیری، کنار آمدن با استرس، همدلی بهتر با دیگران و حس شکرگزاری، مورداستفاده قرار گیرد.

۴-آنچه را نمی‌توانید تغییر دهید، بپذیرید

بسیاری از موقعیت‌های زندگی به صبر و شکیبایی نیاز دارد، اما در برخی شرایط کاری از دست ما برنمی‌آید. بچه‌دار شدن، بهبود بیماری، تبدیل‌شدن به یک فرد حرفه‌ای، کنار آمدن با مرگ عزیزان و رسیدن به اهداف و… ازجمله موارد زمان‌بر هستند و استرس و عجول بودن شما به شرایط کمک نمی‌کند؛ بنابراین بهتر است شرایط را بپذیرید و در پذیرفتن آن‌ها تلاش کنید. تجزیه‌وتحلیل بیش‌ازحد و فکر کردن زیاد فقط شما را دچار استرس خواهد کرد، اما اگر بپذیرید که نمی‌توانید شرایط را تغییر دهید، می‌توانید ذهن خود به سمت چیز‌های مثبت‌تری بپرورانید.

۵-حواس خودتان را پرت کنید

انتظار کشیدن سخت‌ترین کار برای افراد کم‌حوصله است، اما بهترین کاری که می‌توانید در چنین مواقعی انجام دهید این است که خودتان را سرگرم کنید. مثلاً اگر در ترافیک گیرکرده‌اید با شخص دیگری که در ماشین است گپ بزنید یا با یکی از دوستان یا اعضای خانواده تماس بگیرید.
اگر در یک موقعیت خسته‌کننده گیر افتاده‌اید، سعی کنید از وقت خود به‌طور مولد استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر رانندگی می‌کنید، به یک کتاب صوتی جالب‌توجه گوش دهید. اگر مجبور هستید مدت طولانی در مطب پزشک بنشینید، سعی کنید با خواندن کتاب، یادگیری زبان و یا بازی کردن صبر کردن را برای خودتان آسان‌تر کنید.

۶-دلایل بی‌حوصلگی خود را بنویسید

هر وقت احساس بی‌حوصلگی کردید، دلیل آن را در یک دفترچه و یا موبایلتان یادداشت کنید. تاریخ، زمان، احساس بی‌حوصلگی و تأثیر آن بر جسم و روحتان را بنویسید. بعد از دو هفته، نوشته‌هایتان را بخوانید و ببینید چه شرایطی باعث می‌شود بیشتر بی‌تاب شوید. به‌عنوان‌مثال: ممکن است خونسردی دیگران باعث بی‌صبری شما شده باشد؛ در این صورت بنویسید: «۲۵ آبان، فروشگاه زنجیره‌ای، ۲ بعدازظهر احساس بی‌حوصلگی کردم، چون فروشنده خیلی آهسته کار می‌کرد. در آن لحظه عصبانی شدم.»

همچنین بی‌حوصلگی شما ممکن است ناشی از موقعیت‌ها، محرک‌های محیطی یا حتی وضعیت جسمی شما باشد. به‌عنوان‌مثال، ممکن است دریابید که وقتی زمان زیادی را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانید بی‌تاب می‌شود یا هنگام خوردن یا نوشیدن چیز‌های خاص مثل قهوه بی‌تاب‌تر می‌شوید.

برای خنثی کردن بی‌تابی، راه‌حل‌های مختلفی را امتحان کنید تا ببینید چه چیزی بهتر جواب می‌دهد. به خودتان وقت دهید تا صبر و حوصله‌تان را بالا ببرید. مثلاً اگر متوجه شدید بی‌صبری شما با خوردن برخی غذا یا نوشیدنی‌ها بدتر می‌شود، سعی کنید آن‌ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید یا اگر حضور در شبکه‌های اجتماعی شما را بی‌تاب‌تر می‌کند، هشدار‌های تلفن خود را خاموش‌کنید.

۷-مسئولیت‌هایتان را کم کنید

اگر در بیشتر اوقات احساس استرس، تحریک‌پذیری یا بی‌حوصلگی می‌کنید، این‌ها نشانه دهنده این است که بیش‌ازحد تحت‌فشار هستید. استرس و در مقابل بی‌تابی دقیقاً از جایی آغاز می‌شود که ما بیش‌ازحد توانمان مسئولیت قبول می‌کنیم؛ بنابراین برای تقویت صبر در صورت امکان یکسری کارهایتان را به دیگران محول کنید، این کار، سطح استرس شما را کاهش می‌دهد و در وهله اول بی‌حوصلگی شما کمتر می‌شود.

به‌عنوان‌مثال: اگر احساس می‌کنید انجام کار‌های خانه و کار بیرون به‌طور هم‌زمان فشار زیادی را به شما وارد کرده و باعث استرس و عجول شدن شما شده است، با همسرتان صحبت کنید تا با تقسیم‌کار‌های خانه احساس آرامش بیشتری کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *