چطور کامپیوترمان را خنک کنیم؟

یکی از دشمن های پنهان رایانه ها گرمای بیش از حد است که می تواند آسیب جدی به سخت افزار رایانه وارد کند. بهتر است از داغ کردن رایانه شخصی تان جلوگیری کنید پیش از آنکه متحمل خسارت شوید!

همانطور که می دانید در اثر فعالیت رایانه و پردازش داده ها CPU گرمای زیادی تولید می کند و اگر سیستم به درستی خنک نشود موجب آسیب دیدن CPU و سایر اجزای کامپیوتر می شود.

نرم افزار های زیادی برای ارزیابی دمای قست های مختلف کامپیوتر وجود دارند جهت چک کردن می توانید یکی از آنها رانصب کنید تا به اوضاع و احوال مسلط باشید.

به طور منظم کامپیوتر خود را تمیز کنید

یکی از کارهای ساده در عین حال حیاتی تمیز کردن هفتگی یا ماهانه سیستم خصوصا فن ها است. اگر گرد و غبار مدام با فن تهویه که برای خنک نگه داشتن اجزای داخلی تعبیه شده است، در ارتباط باشد سیستم تمایل به پراکنده کردن گرمای کمتری دارد که این امر می تواند منجر به افزایش دمای کامپیوتر شود.

استفاده از دستگاه های خنک کننده

خوبی رایانه های رومیزی قابل ارتقاع بودن آنهاست. به طوری که می توانید به سادگی به آن تجهیزات خنک کننده یا انواع قطعات را بی افزاید. از این رو اگر فن خنک کننده CPU به تنهایی از پس کاهش دمای آن بر نمی آید می توانید یک خنک کننده دیگر از نوع خوب به ان اضافه کنید.

کامپیوتر خود را به محل خنک تری انتقال دهید

باید توجه داشته باشید که یک مکان مجهز به تهویه مطبوع بهترین گزینه برای متوقف کردن گرم شدن بیش از حد کامپیوتر است، بنابراین از نگه داشتن سیستم خود در مکان هایی با دمای بالاتر از دمای مطلوب اتاق جلوگیری کنید.

علاوه بر این، بسیاری از کاربران، کامپیوتر خود را در فضای بسته ای مانند گنجه نگهداری و استفاده می کنند که این کار موجب تولید گرمای بیشتر می شود چراکه جریان هوا ضعیف است و تهویه به درستی انجام نمی شود.

اورکلاک CPU

راهکار دیگر که کمی حرفه ای تر است کاهش فرکانس CPU است. با این کار کمی از سرعت پردازش CPU کاسته می شود که در انجام امور روزمره اصلا ملموس نیست اما تا حد زیادی از دمای CPU کاسته می شود. برای دست یابی به چنین گزینه هایی باید به تنظیمات بایوس مراجعه کنید این مبحث کمی طولانی است و بهتر است از آموزش های موجود در وب استفاده کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *