چطور بهره وری یک مجموعه را افزایش دهیم؟

انسان همواره کوشیده تا شرایط زندگی خود را به کمک آموخته ها و دست آوردهایش بهتر سازد. تولیداتی که امروزه روز به روز شاهد بهتر شدن کیفیت آن هستیم بی شک برای زندگی بهتر صورت می گیرند و کاربرد دارند.
افزایش بهره وری آن چیزی است که هر کسب و کاری دنبال آن است. اجرای یک سیستم یک پارجه مدیریتی در کنار تولیدات بهتر و کم هزینه تر هدفی است که با طرح های استاندارد سازی و بنیادی مثل اخذ و اجرای گواهینامه ایزو یا استاندارهای بین المللی دیگر امکان پذیر است.

وقتی بهره وری شرکت یا سازمانی بالا رود درآمد بیشتری حاصل می شود و پرداخت دستمزدهای بیشتر و استخدام افراد حرفه ای تر ممکن می شود که در نهایت باعث ورود کسب و کار به مرحله بالاتر خواهد شد.

با گسترش این تفکر در سطح منابع اقتصادی جامعه می توان نتیجه گرفت که افزایش بهره وری شرکتها موجب افزایش بهره وری ملی شده و آن نیز به بالارفتن قدرت خرید مردم، رونق اقتصادی، افزایش درآمد ملی، کاهش تورم و همچنین افزایش اشتغال در درازمدت منجر خواهدشد.

راهکارهای افزایش بهره وری

بهره وری در لغت؛ قدرت تولید و بارور بودن و مولد بودن معنا می شود. نسبت میان بازده و مرتبط به عملیات تولیدی مشخص و معین است. اگر نسبت خروجی را به ورودی محاسبه کنیم میزان بهره وری به دست خواهد آمد.

کاهش ضایعات

یکی از روش های افزایش بهره وری کاهش ضایعات است. هر نوع تولیدی ضایعاتی به همراه دارد که با افزایش روز افزون تولیدات مقدار ضایعات هم بیشتر شده و مقداری از منابع مالی و مواد اولیه از بین می روند. یافتن راهکاری برای کاهش ضایعات در هر کسب و کار و جلوگیری از هدر رفت منابع افزایش بهره وری را به دنبال دارد.

جلوگیری از هدر رفت منابع یا مواد را انسان خواسته یا ناخواسته آموخته است. برای مثال وقتی کشاورزان با کمبود آب مواجه می شوند از آبیاری غیر ضروری خود داری می کنند و سعی می کنند با اجرای سیستم بهتر بهره وری را افزایش دهند. از بین بردن علف های هرز یا هدر رفت آب در جوی نمونه ای از این تلاش ها هستند.

در هر صنعت و کسب و کاری ضایعات باعث هدر رفتن بخشی از سرمایه هستند که در مدت زمان طولانی هزینه بالایی خواهد بود. یافتن راهکاری برای جلوگیری از این هدر رفت می تواند بهره وری را افزایش دهد.

ایجاد تعهد در کارکنان

هر کارمند متعهد مثل گنجی برای هر شرکت است که تمام نشدنی است. آنچه که چرخ هر کسب و کار را به گردش در می آورند کارمندان هستند. یک کارمند متعهد می تواند سود زیانی به مجموعه برساند و از هدر رفت منابع جلوگیری کند.

احساس مسئولیت چییزی است که می بایست در کارمندان به وجود آورد. این کار توسط بخش مدیریتی باید انجام شود. در صورتی که کارمندان از کارشان رضایت داشته باشند و نیازهایشان برآورده شوند. همینطور دریابند که نقش مهمی در مجموعه دارند و با احترام کامل با آنها برخورد شود حس مسئولیت پذیری بیشتری دارند و به این شکل تعهد کاری شکل می گیرد که موجب بهره وری خواهد شد.

استفاده از محرکهای مالی نظیر افزایش حقوق (مزایا)، پرداختهای موردی تشویقی و غیره برای عملکردهای استثنایی و دارای بهره وری بالای کارکنان از لحاظ حفظ تعهد کارکنان حائزاهمیت است.

توجه به کارکنان

واقعیت این است که اگر یک سازمان تمام تلاشش برای برای رضایت کارکنان بکند در عوض کارکنان تمام تلاششان را برای موفقیت سازمان خواهند کرد. اگر ارزش کاری هر کارمند جداگانه براش بازگو شود و هرازچندگاهی توسط مدیر از آنها به خاطر کارهای خوبشان تشکر شود و کارکنان دریابند که مورد احترام هستند حتی بیش از آنچه که نیاز است هم کار خواهند کرد.
کارکنان به خوبی میتوانند کاری کنند که ضایعات کمتری داشته باشند و وقت که مثل طلا است را به درستی استفاده کنند. ارتقاء شغلی و دادن مسئولیت جدید نشان دهنده اعتماد مدیر به کارمند است …

استفاده از استعدادها

استعداد همه مثل هم نیست و هر کسی در زمینه ای توانایی یا خلاقیت دارد. یافتن استعدادها می تواند بهره وری را افزایش دهد. در سازمان های بزرگ معمولا استعداد ها نادیده گرفته شده که در نهایت حس بی مصرف بودن در مجموعه به افراد دست می دهد و تنها سعی دارند رفع مسئولیت کنند. زمانی که فردی کار مورد علاقه اش در مجموعه را نداشته باشد انگیزه ای برای فعالیت بیشتر و ارتقا نخواهد داشت.

راهکار این است که رفتار همه کارکنان مورد توجه قرار گیرد و همینطور از خودشان سوال شود که در چه زمینه ای استعداد دارند و یا آنکه به کار کردن در کدام بخش از سازمان علاقه دارند. در این صورت فرد احساس مهم بودن می کند و در عوض کارها هم به بهترین شکل انجام خواهند شد.

در بسیاری از مسائل می توان از استعدادهای کارمندان استفاده کرد. می شود برای جل مشکلات با برپایی جلسات از کارمندان هم نظر خواهی کرد. در بین همین نظرات گاهی ایده های جالب و سازنده ای پیشنهاد می شود که باعث پیشرفت خواهند بود.

بهره وری شرکت با اجرای سیستم مدیریتی مبتنی بر رضایت کارکنان و شناسایی استعداد ها و به کارگیری بهینه افراد در قسمت های مختلف می تواند امری اجرایی باشد که موفقست یک سازمان را تضمین خواهد کرد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *