چطور خانه خود را مرطوب نگه داریم؟

تمیز کردن مبل ها

به طور کلی، بهترین حالت این است که رطوبت خانه را بین ۴۰ تا ۶۰ درصد حفظ کنید. اگر هوا خشک‌تر از این باشد، توانایی بدن در مبارزه با ویروس‌های منتقل شده در هوا و عفونت‌های تنفسی فصلی کاهش می‌یابد.

حتی اگر در خانه رطوبت سنج ندارید، اگر می‌بینید که به طور مداوم از لوسیون استفاده می‌کنید یا با شوک‌های استاتیک دست و پنجه نرم می‌کنید، می‌توانید هوا را خشک‌تر از حد معمول تشخیص دهید.
رطوبت‌ساز بهترین گزینه برای بهبود کیفیت هوای خانه است. اما اگر در بودجه کافی برای این کار ندارید، نگران نباشید. روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید بدون صرف هزینه، رطوبت را به هوای خانه خود اضافه کنید.

استفاده از رطوبت سازها

برای مکانهای باز منزل خود یک دستگاه رطوبت ساز بزرگ بخرید

می‌توانید دستگاه‌های رطوبت ساز بزرگ را به صورت آنلاین یا در فروشگاه‌های لوازم خانگی پیدا کنید. از آنجا که این دسگاه‌ها می‌توانند گران قیمت باشند، قبل از اینکه به دستگاهی که می‌خواهید بخرید، بسنده کنید چندین دستگاهمختلف را مقایسه کنید.

دستگاه‌های رطوبت ساز رومیزی را برای اتاق خواب یا فضاهای کوچکتر تهیه کنید

اگر بودجه کافی برای خرید یک رطوبت ساز بزرگ ندارید، به دنبال نسخه رومیزی کوچکتر برای استفاده در اتاق‌های خاص باشید که خشک‌ترین اتاق هستند.
•    در صورتی که فقط در بخشی از خانه خود مشکل رطوبت داشته باشید، رطوبت سازهای کوچکتر ممکن است کاربردی‌تر باشند. به عنوان مثال، اگر یک اتاق دارید که به نظر می‌رسد خشک‌تر از اتاق‌های دیگر باشد، یک دستگاه رطوبت ساز رومیزی ممکن است مشکل را برطرف کند.

اگر در ماه‌های گرم، هوای خشکی دارید از یک مرطوب کننده خنک استفاده کنید

مرطوب کننده‌های خنک که به صورت آنلاین و در اکثر فروشگاه‌های لوازم خانگی موجود هستند، به شما کمک می‌کنند تا هوای خود را خنک و مرطوب کنید. از آنجا که خنک هستند، برای کودکان و حیوانات خانگی نیز ایمن هستند.
•    در صورت ابتلا به آسم یا آلرژی فصلی، مرطوب کننده‌های خنک به شما کمک می‌کنند. اگرچه ممکن است هنگام کار کمی سر و صدا ایجاد کنند، اما به اندازه برخی دیگر از مدل‌های مرطوب کننده گران نیستند.
•    مقرون به صرفه ترین رطوبت سازهای خنک دستگاه‌های بخور هستند. در حالی که سر و صدای عملیاتی کمی دارند، اما بسیار کم مصرف هستند.

در ماه‌های سردتر از یک مرطوب کننده بخار گرم استفاده کنید

یک رطوبت ساز بخار گرم اساساً به همان روشی عمل می‌کند که یک رطوبت ساز خنک کار می‌کند، فقط ابتدا آب را گرم می‌کند. از آنجا که سطح داغ می‌شود، اگر کودکان کوچک یا حیوانات اهلی خانگی در حال دویدن هستند، می‌تواند یک خطر ایمنی باشد. تمیز کردن رطوبت سازهای گرم نیز دشوارتر از مدل‌های دیگر است، زیرا گرما باعث رشد سریع کپک می‌شود.

برای یک راه حل ساکت و کم مصرف از مرطوب کننده اولتراسونیک استفاده کنید

مرطوب کننده‌های اولتراسونیک گران‌تر از انواع دیگر دستگاه‌های رطوبت ساز هستند، اما در عین حال کم مصرف‌ترین و تمیزترین آنها هستند. اگر به دنبال چیزی با هزینه نگهداری کم هستید که بتوانید آن را مدام روشن کنید، یک رطوبت ساز اولتراسونیک انتخاب خوبی است.
•    رطوبت سازهای اولتراسونیک ساکت هستند، بنابراین لازم نیست نگران مزاحمت خواب یا افزودن سر و صدای غیرضروری به محیط خود باشید.
•    از آنجا که رطوبت سازهای اولتراسونیک هیچ سطح داغی ندارند، در اطراف کودکان و حیوانات خانگی نیز ایمن هستند.

اگر سیستم گرمایش رادیاتور دارید رطوبت ساز رادیاتور را امتحان کنید

مرطوب کننده‌های رادیاتور را به صورت آنلاین یا با تخفیف و فروشگاه کالاهای خانگی پیدا کنید. اینها گرانتر از مرطوب کننده‌ها هستند. شما به راحتی آنها را پر از آب کرده و به رادیاتور خود متصل می‌کنید.
•    رطوبت سازهای رادیاتور معمولاً مخازن کمتری برای آب دارند، به این معنی که مجبورید آنها را به طور مرتب پر کنید.

هر بار که دستگاه مرطوب کننده را دوباره پر می‌کنید تمیز کنید

رطوبت ساز را از برق بکشید و ۱ تا ۲ فنجان (۲۴۰ تا ۴۷۰ میلی‌لیتر) سرکه سفید درون مرطوب کننده خود بریزید. آن را روشن کنید و بگذارید حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند. سپس، سرکه را خالی کرده و هرگونه شکاف را با یک برس کوچک تمیز کنید (یک مسواک قدیمی عمل می‌کند). مرطوب کننده خود را با آب تمیز بشویید و اجازه دهید قبل از دوباره پر کردن مجدد آن در هوا خشک شود.
•    از استفاده از مواد شیمیایی خشن، که ممکن است دستگاه رطوبت ساز شما بعد از استفاده، آن را در هوا پخش کند، خودداری کنید.
•    اینکه چند بار نیاز به پر کردن مرطوب کننده خود دارید به میزان بزرگ بودن مخزن و مدت زمان کارکرد آن بستگی دارد. به طور دوره‌ای آب را بررسی کنید، مخصوصاً در ابتدا، تا بفهمید چند بار باید پر کنید.
•    با گذشت زمان، ممکن است رطوبت ساز شروع به رشد کپک یا قارچ کند و شما نمی‌خواهید این هاگ‌ها را در هوا آزاد کنید.

راه‌حل‌های خودساخته

گیاهان خانگی را برای بهبود رطوبت و کیفیت هوا نگه دارید

اگر به گل و گیاه علاقه دارید، خرید چند گیاه خانگی مانند گیاهان گندمی و آلوئه‌ورا می‌تواند به افزودن رطوبت هوا و همچنین تصفیه هوای اطراف آنها کمک کند. در حالی که گیاهان رطوبت را از طریق ریشه‌های خود جذب می‌کنند، آنها آن را به سمت برگ‌های خود چرخانده و در هوا رها می‌کنند.
•    بعضی از گیاهان نسبت به سایر گیاهان مرطوب کننده‌های طبیعی بهتری هستند. بطور کلی گیاهان با برگ‌های بزرگ و پهن بهترین گزینه‌های مرطوب سازی هوا هستند. گیاهانی که به طور طبیعی در جنگل‌های بارانی رشد می‌کنند نیز گزینه‌های خوبی هستند.

از منابع رادیاتور به جای گرمای مرکزی استفاده کنید

اگر از قبل گرمای مرکزی دارید، ممکن است خرید رادیاتورهای قابل حمل هزینه غیر ضروری به نظر برسد. با این حال، این دستگاه‌ها به شما امکان می‌دهند خانه خود را بدون از بین بردن رطوبت گرم کنید، زیرا مانند سیستم‌های گرمایش مرکزی هوای خشک را وارد نمی‌کنند.
•    اگر می‌بینید که سیستم گرمایش مرکزی برای گرم کردن همه‌ی اتاق‌ها کافی نیست، استفاده از رادیاتور قابل حمل می‌تواند کمک کند. اگر بیشتر از یک اتاق استفاده می‌کنید، ممکن است تهیه تنها یک رادیاتور کافی باشد.
•    دستورالعمل‌های رادیاتور قابل حمل خود را با دقت بخوانید و مطمئن شوید که آن را نزدیک هر چیزی که می‌تواند آتش بگیرد، مانند پرده قرار ندهید.

به اتاقهایی که به رطوبت بیشتری احتیاج دارند، یک چشمه آب اضافه کنید

آبنماهای داخلی با ویژگی‌های بزرگ و گران قیمت گرفته تا واحدهای کوچک و رومیزی متغیر است که می‌توانید با هزینه کمتر آنها را تحویل بگیرید. آبنماهای بزرگتر تفاوت بیشتری در سطح رطوبت شما ایجاد می‌کنند اما برای نصب و نگهداری نیز دست و پا گیرتر هستند.
•    این آبنماها صدای آب جاری را به یک اتاق اضافه می‌کنند و برای بسیاری از افراد آرامش بخش است. اما همچنین ممکن است آن را خیلی بلند یا حواس پرت کننده بدانید. ممکن است بخواهید قبل از اینکه سرمایه زیادی بپردازید، یک کوچکتر را امتحان کنید.
•    اگر فرزند کوچک یا حیوان خانگی دارید مراقب فواره‌های آب باشید. در حالی که آب معمولاً آنقدر عمیق نیست که خطرناک باشد، اما می‌تواند باعث خیس شدن محیط و آسیب به سایر وسایل خانه شود.
برای فواید رایحه‌درمانی، یک پخش کننده اسانس روغنی را با یک مرطوب کننده ترکیب کنید
پخش کننده‌های اسانس روغنی، اسانس بخار را در هوا آزاد می‌کنند، اما در واقع به خودی خود بخار کافی فراهم نمی‌کنند تا هوای خانه شما را به طور موثر مرطوب کنند. با این حال، اگر از مزایای رایحه درمانی ناشی از انتشار اسانس روغنی آگاه هستید، پخش کننده‌هایی وجود دارند که به عنوان مرطوب کننده نیز عمل می‌کنند.
•    این ماشین‌های ترکیبی معمولاً فقط در مناطق نسبتاً کوچک مانند حمام موثر هستند. حتی در یک اتاق خواب کوچک، آنها احتمالاً به اندازه کافی بخار تولید نمی‌کنند تا متوجه تفاوت زیادی شوید.

راه حل‌های رایگان

هنگامی که گرما را تنظیم می‌کنید ترموستات خود را تا ۲۰ درجه سانتی گراد پایین بیاورید

اگر می‌خواهید در هزینه‌های گرمایش صرفه‌جویی کنید، اما از طرفی نمی‌خواهید در خانه خود احساس ناراحتی کنید، این دما، بهترین دما است. این دما همچنین میزان هوای خشک را کاهش می‌دهد، بنابراین هوای شما به طور طبیعی مرطوب‌تر خواهد بود.
•    اگر احساس لرز کردید، به جای اینکه گرما را زیاد کنید، پتو یا ژاکت بپوشید.

لباس‌های خیس را در داخل خشک کنید

در حالی که ممکن است خشک شدن لباس در داخل خانه طولانی‌تر از خشک شدن لباس در خشک کن باشد، اما تبخیر  بخار آب باعث ایجاد رطوبت در خانه می‌شود. با استفاده نکردن از خشک کن، در هزینه‌های انرژی نیز صرفه جویی خواهید کرد.
•    اگر رخت آویز ندارید می‌توانید لباس‌ها را روی صندلی‌ها، میزها و میله‌های پرده آویزان کنید.

کاسه‌های آب را جلوی دریچه‌های گرم کننده یا روی بخاری قرار دهید

با عبور هوای گرم از روی آب، مقداری رطوبت را گرفته و از طریق هوای خانه پخش می‌کندبا این حال آنها فقط مقدار کمی رطوبت را فقط از طریق تبخیر به هوا اضافه می‌کنند.
•    کاسه‌های خود را هر چند وقت یک بار بررسی کنید و به آن آب اضافه کنید.
•    اگر رادیاتور یا بخاری دارید، یک کاسه آب فلزی یا سرامیکی را در بالای رادیاتور یا بخاری قرار دهید. رادیاتور آب را گرم می‌کند و بخار به خانه شما رطوبت می‌دهد. مراقب کاسه باشید زیرا بسیار داغ است. از شیشه استفاده نکنید که می‌تواند از روی گرما خرد شود.
•    اگر راحت نیستید که آب را جلوی دریچه گرم کننده بگذارید، سعی کنید به جای آن یک حوله مرطوب را جلوی دریچه قرار دهید. هوا از حوله عبور می‌کند و رطوبت را با خود حمل می‌کند.

هنگام دوش گرفتن درب سرویس بهداشتی را باز بگذارید

اجازه دهید تمام بخار دوش آب گرم شما در خانه شما پخش شود و سطح رطوبت هوا را افزایش دهد. اگر نگران حریم خصوصی هستید، می‌توانید بعد از اتمام دوش گرفتن در را باز بگذارید.
•    همچنین می‌توانید یک پنکه برقی جلوی در حمام قرار دهید تا هوای بخار یافته را به بقیه خانه منتقل کند.

به جای مایکروویو روی اجاق گاز، غذا بپزید

مطمئناً ممکن است کمی بیشتر طول بکشد، اما گرم کردن و پختن غذا روی اجاق گاز بخار آزاد می‌کند که به افزودن رطوبت به هوا کمک می‌کند. هر وقت که هوای داخلی شما خشک شد، اگر می‌توانید روی اجاق گاز غذا بپزید، اجاق گاز را انتخاب کنید.
•    فرها و مایکروویوها از گرمای خشک استفاده می‌کنند که تمایل دارد هوای داخلی شما را حتی بیشتر خشک کند. اگر متوجه شدید با رطوبت کمتری روبرو هستید، از این لوازم به نفع اجاق گاز اجتناب کنید.

آب را در قابلمه بزرگی روی اجاق گاز خود بجوشانید

یک ظرف بزرگ را با آب پر کنید و گاز را روشن کنید. درب قابلمه را بگذارید تا آب شروع به جوشیدن کند، سپس آن را برداریدو اجازه دهید بخار اتاق را پر کند. آب در حال جوش را مدام چک کنید. اگر کاملاً تبخیر شود، می‌توانید ظرف خود را بسوزانید.
•    می توانید اسانس‌های روغنی یا ادویه جات را به آب اضافه کنید تا بوی تازه خانه بگیرد. به عنوان مثال، در تعطیلات، ممکن است مقداری دارچین، میخک و ادویه‌های مشابه در آب قرار دهید تا عطر و بوی جشن داشته باشد.
•    یک کتری چای می‌تواند به همین منظور عمل کند. فقط مطمئن شوید که قبل از گرم کردن آب برای چای، آن را کاملاً آبکشی کنید.

بر روی پرده‌های خود آب گرم بپاشید

آب گرم را در بطری اسپری بریزید و پرده‌های خود را کمی اسپری کنید. لازم نیست آنها را کاملا خیس کنید، مقدار کمی آب کافی است. اگرچه این تغییر بزرگی در سطح رطوبت خانه شما ایجاد نخواهد کرد، اما با گذشت زمان به تدریج افزایش می‌یابد.
•    به یاد داشته باشید که آنها را چک کرده و پس از خشک شدن دوباره روی آنها را اسپری کنید. اگر می‌خواهید هوا بوی مطبوعی بگیرد، می‌توانید یک یا دو قطره اسانس روغنی به آب اضافه کنید.

ماشین ظرفشویی خود را بعد کار باز کنید تا ظروف شما خشک شود

اگر به طور مرتب با ماشین ظرفشویی کار می‌کنید، چرخه خشک کردن را خاموش کنید (این امر باعث صرفه جویی در مصرف برق نیز می‌شود). با توقف چرخه در ماشین ظرفشویی، در را باز کنید و قفسه‌ها را بیرون بیاورید تا ظروف شما بتوانند در هوا خشک شوند. با تبخیر آب، رطوبت در خانه شما افزایش می‌یابد.
•    از آنجا که ماشین ظرفشویی از آب گرم استفاده می‌کند، هنگام باز کردن درب بخار زیادی نیز آزاد می‌شود. این امر رطوبت هوا را نیز به هوای حانه می‌افزاید.
مجله‌ی آموزش ایلیاد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *