چطور باهوش تر به نظر برسیم؟

هوش علمیبیشتر ما در موقعیت های گوناگون، گرفته از یک مصاحبه ی کاری و یا شرکت در جلسه ای مهم و حتی یک قرار دوستانه علاقه مند هستیم، که باهوش و البته باهوش تر به نظر برسیم.

در مدرسه می خواهیم در نظر معلم و دیگر دانش آموزان باهوش به نظر رسیده و افراد جدیدی را که می بینیم، تحت تاثیر خود قرار دهیم.

اما برای این که باهوش تر به نظر برسیم، چه راهکارهایی می تواند موثر باشد؟

۱- دهان خود را بسته نگاه دارید!

پیش از هر چیزی به شما توصیه می کنیم که کمتر حرف زده و بیشتر شنونده باشید. حتما این کنایه قدیمی را شنیده اید که ما دو گوش و تنها یک زبان داریم. شاید در ابتدا کنترل کردن چنین روندی در گفت و گوها سخت به نظر برسد، اما اگر به حکمت آن پی ببرید، حتما کار ساده تر خواهد شد. به طور کلی شنونده بودن و گوش دادن یک مهارت است که رفته رفته در طی زمان آن را خواهید آموخت.
با رعایت این اصل، شما پاسخی کاملا درخور و مناسب به بحث و گفتگو داده و هوشمندانه تر برخورد خواهید کرد.
طوری به صحبت های طرف مقابل گوش دهید، که بخواهید معنای آن چه وی می گوید را درک کرده و مثل بیشتر مردم تنها در انتظار لحظه ی آتش آزاد خود نبوده و به فکر آن چه می خواهید بلافاصله بگویید، نباشید!

۲- سوالات ساده اما هدفمند بپرسید!

سوال پرسیدن همیشه به این معنا نیست که شما پاسخ را نمی دانید. اما می تواند به این منظور مطرح شود که شما می خواهید بیشتر درباره ی موضع و مفهومی که طرف مقابل مطرح کرده، آگاهی پیدا کنید. تلاش برای دریافت اطلاعات بیشتر غالبا کاری ست که افراد باهوش انجام داده و در یک بحث به هیچ وجه به صورت منفعل و خنثی عمل نمی کنند.
اگر دقت کرده باشید در کلاس های درس، همیشه دانش آموزان باهوش و ممتاز هستند که سوالات بیشتری مطرح کرده و تعدادی که توجه زیادی به درس ندارند، معمولا سوالی نیز برایشان پیش نمی آید.

در مطرح کردن پرسش های خود موارد زیر را در نظر داشته باشید:

– سوالات مرتبط بپرسید. و از پرسیدن سوالاتی که نشان می دهد تمرکز کافی روی بحث نداشته اید، بپرهیزید.
– سوالات مختصر بپرسید. تلاش کنید تا سوالات شما گیج کننده نبوده و به نوعی بحث را به جاده خاکی هدایت نکند..

۳- ارتباط چشمی را همیشه نگاه دارید

آیا تا به حال با افرادی روبرو شده اید که هنگام راه رفتن سر خود را به زیر افکنده و یا اشخاصی که بی جهت به شما زل می زنند؟ هر دوی این ها رفتاری ناخوشایند و منفی هستند.
قدم زدن در حالی که چشمانتان به زمین دوخته شده، عدم اطمینان و اعتماد به نفس را نشان می دهد. و زل زدن بی جهت به چشمان دیگران نیز به نوعی گستاخی و هتک حرمت محسوب می شود.
میانه روی در اینجا توصیه می شود. وقتی با کسی صحبت می کنید به چشمان وی نگاه کرده و هر از گاهی نیز نگاهتان را به اطرافیان بچرخانید. به علاوه اگر با کسی کاملا صمیمی نیستید، از خیره شدن های طولانی به چشمان وی دوری نمایید.

۴- به طور موثر از نقل قول استفاده کنید

اگر اهل مطالعه باشید، با استفاده از نقل قول هایی از افراد مشهور، می توانید به صحبت های خود اعتبار بیشتری بخشیده و به نوعی قراینی از سخنوران معتبر ضامن گفتار خود سازید.

۵- همیشه بوی خوش دهید

بارها و بارها از زبان بانوان شنیده ایم، که آقایانی که بوش خوش می دهند، جذاب تر و قابل اعتمادتر به نظر می رسند. بوی خوش همیشه با تصور پاکیزگی، نظم و رعایت آداب و ادب است.
جانینا شوبرت، که یک دانشمند عصب شناسی ست، تحقیقی بین جذابیت و بوی خوش افراد انجام داده و عنوان ساخته است: ” بوی خوش و جذابیت چهره، در یک نقطه ی تلاقی به هم می رسند.”

۶- همیشه لباس مرتب و مناسب موقعیت بر تن کنید

این کاملا صحیح است که پوشیدن لباس شایسته و شیک همیشه موثر خواهد بود. اما این را نیز باید در نظر داشته باشید که با پوشیدن لباس های نامناسب با موقعیت هایی که در آن قرار می گیرید، ولو این که شیک و جذاب باشند، سخت شرایط خود را به خطر خواهید افکند.
توقع نداریم که برای رفتن به پمپ بنزین کت و شلوار بپوشید، اما حتما حتی برای رفتن به پمپ بنزین نیز می باید به پوشش خود توجه کافی به خرج دهید.

یک نکته ی طلایی

اگر قرار است در یک جلسه ی رسمی و یا مصاحبه ی کاری حضور به هم برسانید، به یاد داشته باشید که مطالعاتی که دانشگاه ویسکانسین در سال ۲۰۰۸ میلادی انجام داده، توصیه می کند:
افرادی که لباس بیشتری بر تن داشتند، از نظر شرکت کنندگان در این مطالعه هوشمندانه تر عمل کرده و باهوش تر به نظر می رسند.

به نکات زیر دقت داشته باشید:

– زمانی که امکانش وجود دارد حتما زیر کت خود از یک ژاکت یا جلیقه استفاده نمایید.
– کفش های براق و نه خیلی حجیم مناسب به نظر می رسند.
– استفاده ی زیاد از رنگ های روشن در پوشش در جلسات رسمی جالب نخواهد بود.

۷- کمی از رنگ قرمز استفاده کنید.

شما می توانید در پوشش خود کمی از رنگ قرمز استفاده کنید. به واقع رنگ قرمز نشانه ای از اقتدار بوده و شما را محکم تر نشان می دهد. اگر دقت کرده باشید در بیشتر پرچم های دنیا نیز رنگ قرمز به کار گرفته شده است. ۱۹۲ کشور مستقل در جهان وجود دارد که بیش از ۷۷ دصد این کشورها، در پرچم خود از رنگ قرمز بهره برده اند. در حقیقت این کشورها می خواسته اند با به کار بردن رنگ قرمز، قدرت ملت خود را به رخ بکشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud