روش استفاده از مترجم گوگل و دانلود برنامه Google Translate

مترجم گوگل - Google Translate

مترجم گوگل – Google Translate

مترجم گوگل اولین بار در سال ۱۳۸۵ وارد عرصه اینترنت شد (سال ۲۰۰۶). امروزه این دیکشنری آنلاین طرفداران زیادی پیدا کرده و توانسته است بیش از ۵۰۰ میلیون یوزر یا همان کاربر رو جذب نماید. در واقع مترجم گوگل خدماتی است که ترجمه ی یک صفحه یا یک متن را به یک زبان دیگر انجام می دهد. ویژگی جالبی که مترجم گوگل دارد این است که بیش از ۱۰۳ کشور از جهان رو پشتیبانی می کند و علاوه بر آن دقت ترجمه ی بالاتری نسبت به سایر رقبا دارد. در ادامه ویژگی های جدید google translate از جمله دوربین ترجمه ی گوگل، مترجم گوگل اندروید و برنامه ی ترجمه ی انگلیسی به فارسی به صورت آفلاین و… رو بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

مترجم گوگل

امروزه هر چند زبان شما در سطح بسیار بالایی هم که باشد، باز هم به یک دیکشنری نیاز دارید تا در مکالمه با افراد و در کلماتی که تا به حال نشنیده اید به مشکل نخورید و به آسانی با دیگران صحبت کنید. یا این که بخواهید مقاله ای رو ترجمه کنید که ممکن است برخی از کلمات آن برای شما در ترجمه نا آشنا باشد و در اینجا گوگل ترنسلیت به کمک شما می آید. اغلب همه فکر می کنند که این سرویس رایگان فقط برای این است که ما صرفا فقط برخی کلمات رو ترجمه کنیم، در صورتی که اصلا اینطور نیست و این سرویس رایگان ویژگی های دیگری هم دارد که در ادامه بررسی می کنیم.

قابلیت های ویژه مترجم گوگل | واژه یاب آنلاین

استفاده از افزونه ی گوگل ترنسلیت در کروم

خب استفاده از افزونه های مترجم گوگل باعث می شود دسترسی آسان تری فراهم شود نسبت به این که هر بار گوگل ترنسلیت گوگل را جستجو کنید و بخواهید از آن استفاده نمایید. در کل این افزونه برای راحتی شما و در دسترس بودن آن، تعبیه شده است.

برای استفاده از این افزونه از اینجا وارد افزونه ی مورد نظر می شوید. این کار رو با مرورگر گوگل کروم انجام دهید.

مترجم گوگل - Google Translate

بعد از این که وارد این صفحه شدید. بر روی Add to Chrome  کلیک می کنید و بر روی Add extention می زنید و صبر می کنید تا افزونه ی مورد نظر نصب شود. بعد از نصب این افزونه، این ابزار در گوشه ی بالا و سمت راست شما قرار می گیرد و می توانید از آن استفاده نمایید یا این که به صفحه ی اصلی مترجم گوگل نیز بروید.

مترجم گوگل - Google Translate

نکته ی جالبی که در مورد این افزونه وجود دارد این است که هرگاه با یک سایت بیگانه مواجه شدید، یک پیامی در بالای مرورگر شما ظاهر می شود و از شما می پرسد که آیا می خواهید این صفحه برای شما ترجمه شود که اگر روی Translate بزنید در یک صفحه ی جدید، سایت مورد نظر برای شما ترجمه می شود.

مترجم گوگل - Google Translate

به عنوان مثال اگر ما وارد یک سایت ژاپنی شویم، به صورت خودکار با یک اعلانی به شما می گوید که آیا می خواهید این صفحه برای شما ترجمه شود؟ در قسمت Options هم یک سری گزینه های دیگه وجود دارد که شما می توانید به زبان های مورد نظر آن صفحه رو ترجمه کنید.

استفاده از افزونه ی گوگل ترنسلیت در فایرفاکس

افزونه ی گوگل ترنسلیت برای مرورگر فایرفاکس نیز وجود دارد. شما باید با مرورگر فایرفاکس این افزونه رو نصب نمایید. برای این کار ابتدا از اینجا وارد افزونه ی مورد نظر برای فایرفاکس می شوید و بر روی Add to Firefox کلیک می کنید.

مترجم گوگل - Google Translate

سپس بر روی Add کلیک می کنید تا افزونه ی مورد نظر نصب شود.

دانلود نرم افزار مترجم گوگل

Download Google Translate App

استفاده از مترجم گوگل به صورت آفلاین

برنامه ی گوگل ترنسلیت امکانات خوبی دارد و زبان های زیادی رو هم پشتیبانی می کند؛ اما برای استفاده از آن باید به اینترنت متصل باشید تا بتواند متن ها و یا کلمات شما رو ترجمه کند. پس به نظر شما چه راهی وجود دارد زمان هایی که اینترنت ندارید و خصوصا در مسافرت هستید، به صورت آفلاین ترجمه کنید؟

مترجم گوگل - Google Translate

اپلیکیشن گوگل ترنسلیت محصولی دیگر از شرکت گوگل است که می توانید وارد این اپلیکیشن بشوید و متن های خودتان را به صورت آنلاین ترجمه کنید که نیاز به اینترنت دارید؛ اما قابلیتی در این نرم افزار تعبیه شده است که شما می توانید متن های خود را به صورت آفلاین نیز ترجمه کنید. فقط کافی است که دیتابیس های زبان هایی مثل انگلیسی، عربی و فارسی رو درون نرم افزار دانلود کنید تا به صورت آفلاین بتوانید متن های مورد نظر خودتان را دانلود نمایید.

Download Google Translate App

 

ویژگی های اپلیکیشن گوگل ترنسلیت

  • پشتیبانی از بیش از ۱۰۳ زبان جهان، که می تواند ترجمه ی بسیاری از کشور ها رو پشتیبانی نماید
  • در ترجمه به صورت عکس فقط ۲۹ کشور رو پشتیبانی می کند
  • پشتیبانی از ترجمه ی گفتاری در ۳۲ کشور  جهان
  • می توانید کلمات و ترجمه های ضروری و مهم خود را نگه داری کنید
  • ترجمه ی متون در اپلیکیشن های مختلف
  • استفاده از ترجمه ی آفلاین

استفاده از ربات گوگل ترنسلیت

با گسترش شبکه های اجتماعی و نرم افزار ها و اپلیکیشن های پیرامون آن همچون واتساپ، اینستاگرام و تلگرام، اغلب کاربران دسترسی ساده تری به این اپلیکیشن ها دارند. از طرفی ربات های موجود در تلگرام روز به روز در حال گسترده تر شدن هستند. به عنوان مثال شما با استفاده از ربات یوتیوب دانلودر می توانید ویدیو های موجود در یوتیوب رو دانلود نمایید. اما چطور می توان مترجم گوگل رو در تلگرام داشت؟

کار نسبتا ساده ای است. برای این کار کافیه که شما آدرس YTranslateBot@ رو در قسمت سرچ تلگرام بزنید و وارد این ربات شوید. برای استفاده از این ربات Start رو بزنید. سپس کافیه کلمه ی مورد نظر رو در آن وارد نمایید تا آن را ترجمه کند. اگر کلمه ی فارسی وارد کنید آن را به انگلیسی ترجمه ترجمه می کند و اگر کلمه رو به انگلیسی وارد کردید آن را به فارسی ترجمه می کند. لازم به ذکر است که ربات برای ترجمه از موتور جستجوگر یاندکس استفاده می کند.

YTranslateBot@

مترجم گوگل - Google Translate

این ربات به گونه ای برنامه ریزی شده است که به صورت پیش فرض کلمات رو به انگلیسی ترجمه می کند. شما باید در این ربات کلمه های مورد نظر خود را وارد نمایید تا ترجمه را به آسانی برای شما انجام دهد. در حالت آفلاین ورودی شما نمی تواند صدا یا مکالمه باشد؛ فقط می توانید در قالب متن، آنها رو ترجمه نمایید.

متن های هایلایت شده

گوگل ترنسلیت از قابلیت ترجمه ی متن های هایلایت شده پشتیبانی می کند و شما می توانید با استفاده از برنامه ی Google Translate Plugs می بلکو های خود راترجمه نمایید. متنی را که شما انتخاب می کنید، به صورت ترجمه شده در بالای آن نمایش داده می شود. همچنین شما می توانید با استفاده از New Translation ترجمه ی متون جدیدی رو آغاز نمایید.

مترجم گوگل با استفاده از مکالمه

مترجم گوگل ابزار های مختلفی رو در اختیار کاربرانش قرار داده است که یکی از این ابزار ها استفاده از مکالمه برای ترجمه است. شما می توانید در پایین ابزاری که شبیه به میکروفن است را انتخاب نمایید. در واقع قابلیتی که در این ابزار وجود دارد این است که شما می توانید به صورت زنده با کشور های مختلفی صحبت کنید. این یک ویزگی بسیار جالب است که در مترجم گوگل قرار دارد و کم کم محدودیت صحبت با سایر زبان ها کمتر و کمتر می شود. شما می توانید با ۳۲ کشور از جهان مکالمه داشته باشید.

روند برنامه بدین صورت است که شما وقتی صحبت می کنید، در قالب متن یا تکست آن را ترجمه می کند و در اختیار شخص مقابل قرار می دهد. به همین صورت وقتی شخص مقابل با شما صحبت می کند، متن مورد نظر که ترجمه شده است به شما نشان داده می شود. در واقع گوگل ترنسلیت نقش یک واسط را برای شما بازی می کند.

 دوربین ترجمه گوگل

یکی دیگر از ویژگی های مترجم گوگل این است که شما می توانید با عکس گرفتن از  کتاب ها یا جزوه هایی که دارید، آنها رو ترجمه کنید. روز به روز الگوریتم های گوگل آپدیت می شوند. شما تصور کنید چطوری و چه پردازش هایی روی عکس که حاوی نوشته هایی است انجام می شود تا بتواند متن مورد نظر را از عکس بیرون کشیده و برای شما ترجمه کند. در واقع گوگل شرکتی رو تحت عنوان Quest Visual تاسیس کرد که متن هایش رو در غالب Word Lens معرفی کرد که آنها رو پیشرفته تر کرد و ادغام نمود و توانست این ویژگی جدید یعنی پردازش های تصویری رو برای ترجمه به آن اضافه نماید.

تپ کردن در مترجم گوگل

در این قسمت می توانید زبان پیش فرض خودتان را در گوگل ترنسلیت تنظیم نمایید. این برای زمانی است که شما افزونه ی گوگل ترنسلیت رو بر روی مرورگر خود نصب کرده باشید. سپس با انتخاب کردن کلمه یا جمله، گزینه ای به شما نمایش می دهد که می توانید متن یا کلمه ی مورد نظر خودتان را به صورت آنی ترجمه کنید. یک چیزی شبیه ارم گوگل ترنسلیت است که معمولا بعد از هایلایت کردن کلمه یا جمله به نمایش در می آید.

مترجم گوگل - Google Translate

ذخیره لغات مهم در برنامه گوگل ترنسلیت

در برنامه ی گوگل ترنسلیت قابلیتی وجود دارد که شما می خواهید یک سری کلماتی که برای شما کاربرد زیادی دارند و مهم هستند رو نگه داری کنید. برنامه ی گوگل ترنسلیت این قابلیت رو به شما می دهد که ترجمه های مهم و ضروری خود را ذخیره نمایید. در واقع در این برنامه آیکون ستاره وجود دارد که می توانید به عنوان ترجمه های مورد علاقه ی خود نیز نگه دارید.

مترجم گوگل - Google Translate

ترجمه ی خود را امتحان کنید

گاهی وقت ها شما در گوگل ترنسلیت جمله ای رو ترجمه می کنید که زیاد اطمینان ندارید که به درستی ترجمه شده است یا نه؟ گاهی وقت ها یک چیز های عجیب  و غریبی هم برای شما ترجمه می کند که کاملا ترجمه ی یک مفهوم دیگه ای رو به شما می دهد. یکی از راهکار ها این است که شما ترجمه ی خود را برعکس کنید یعنی وقتی شما یک جمله ی انگلیسی وارد می کنید که فارسی برای شما ترجمه نماید، یک گزینه به نام reverse translate وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید.

با مترجم گوگل زبان خود را قوی تر کنید

شما با استفاده از گوگل ترنسلیت می توانید کلمه یا جملات رو به چندین زبان مختلف ترجمه کنید. همچنین گوگل ترنسلیت زبان شما رو قوی تر می کند و شما می توانید معنی کلمات، مترادف ها، فعل و فاعل رو بهتر درک کنید.

مترجم گوگل - Google Translate

همچنین قابلیت ویژه ای که گوگل ترنسلیت دارد این است که شما در یک جمله تشخیص می دهید که این کلمه در جمله معنی و مفهوم درستی ندارد، از این رو با دابل کلیک کردن روی کلمه، گوگل یک سری معنی های دیگه ای رو به شما پیشنهاد می دهد که شما می توانید با کلمه ی قبلی جایگزین نمایید. در واقع این کار با قلمی که در گوگل ترنسلیت وجود دارد امکان پذیر است.

مترجم گوگل - Google Translate

اسناد را ترجمه کنید

همچنین شما می توانید در گوگل ترنسلیت با کلیک بر روی Documents، فایل هایی رو با پسوند های .doc, .docx, .odf, .pdf, .ppt, .pptx, .ps, .rtf, .txt, .xls, or .xlsx رو به زبان مورد نظر خود ترجمه کنید. کافیه که فایل مورد نظر خود را آپلود نمایید و سپس بر روی Translate بزنید و منتظر بمانید تا اسناد شما رو به زبان مورد نظر ترجمه نماید.

وب سایت های مورد نظر را ترجمه کنید

امکان جالب دیگه ای که در گوگل ترنسلیت وجود دارد این است که شما می توانید آدرس وب سایت مورد نظر را انتخاب کنید و زبانی را هم که می خواهید ترجمه شود رو وارد می نمایید و بعد از کلیک روی وب سایت، آن سایت به زبان مورد نظر ترجمه می شود.

تلفظ خود را تقویت کنید

مترجم گوگل این امکان رو به شما می دهد که کلماتی رو که نمی توانید به درستی تلفظ کنید، برای شما تلفظ می کند و می توانید تلفظ صحیح کلمات رو با تکرار کردن و گوش دادن یاد بگیرید. همچنین شما در بعضی مواقع می خواهید کلمات سختی را که تلفظ سخت تری نیز دارند رو یواش تر گوش دهید، می توانید با دابل کلیک کردن روی اسپیکر، کلمه ای را که تایپ کرده اید رو با سرعت کمتری گوش دهید و تلفظ صحیح آن را آسان تر یاد بگیرید.

مترجم گوگل - Google Translate

محدودیتی که در گوگل ترنسلیت وجود دارد این است که شما نمی توانید بیش از ۵۰۰۰ کلمه رو در آن واحد ترجمه کنید و اگر بیشتر از ۵۰۰۰ کلمه باشد باید آن را تکه تکه ترجمه نمایید. همچنین در پایین گوگل ترنسلیت یک کیبورد وجود دارد که در صورت لزوم می توانید از آن استفاده نمایید.

صداهای عجیب و غریب در گوگل ترنسلیت ایجاد کنید

شما می توانید با تایپ کردن rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr و انتخاب زبان کروات یا همان Croatian صدای عجیب اره برقی بشنوید. همچنین شما با تایپ کردن kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk و انتخاب زبان آلمانی یا German صدایی شبیه به یک بالگرد می شنوید.

اپلیکیشن گوگل ترنسلیت همچنین قادر است کلمات دست نویس رو ترجمه کند. برای این منظور شما می بایست این ابزار رو مطابق با تصویر زیر فعال نمایید. سپس مانند چیزی که در یک دفترچه یادداشت وارد می نمایید، می توانید با استفاده از تاچ گوشی کلمات مورد نظر خود را بنویسید. گوگل آنقدر در مورد پردازش تصویر عالی عمل کرده است که می تواند کلماتی که شما نوشته اید را تشخیص دهد و ترجمه نماید. هر چند که هنوز در این مورد برخی از زبان ها رو پشتیبانی نمی کند.

ترجمه در سایر اپلیکیشن ها

قابلیت دیگری که در اپلیکیشن گوگل ترنسلیت گنجانده شده است این است که شما می توانید متن های مورد نظر خود در اپلیکیشن های واتساپ، تلگرام و… را ترجمه نمایید. برای این منظور کافی است به منوی برنامه گوگل ترنسلیت خود بروید. سپس در بخش Settings ،  گزینه ی Tap to Translate را انتخاب می کنید و گزینه Enable را می زنید. با این کار در هر اپلیکیشن که هستید با انتخاب هر بخش از متن آیکون گوگل ترنسلیت به شما نشان داده می شود و می توانید آن را ترجمه نمایید.

گوگل ترنسلیت چگونه کار می کند

مترجم گوگل بر روی ترجمه ی ماشینی آماری کار می کند که در واقع راه حلی است که متن یک زبان را به زبان دیگری ترجمه می کند. مترجم گوگل در سال های ابتدایی فقط زبان انگلیسی را به عنوان ورودی دریافت می کرد سپس آن را به زبان مورد نظر ترجمه می کرد. گوگل برای ترجمه ی متون برای سایر کشور ها، متخصصینی رو جمع آوری کرده است که گرامر های مورد نظر هر زبانی رو تشخیص دهد و بتواند به بهترین نحو ممکن ترجمه نماید. هر چند که هنوز در زبان فارسی ایراداتی دارد ولی روز به روز در حال پیشرفت و برطرف کردن مشکلات آن هستند.

در سال ۲۰۱۶ بود که گوگل اعلام کرد برای ترجمه از یک سیستم عصبی استفاده می کند؛ بدین صورت که با یادگیری دقیق از منابعی که وجود دارد، بتواند زبان هر کشور رو بهتر درک کند و ترجمه رو تا حد امکان بهتر و بهتر کند.

جمع بندی

گوگل یکی از بهترین سرویس های ترجمه است که امکانات زیادی دارد و روز به روز در حال پیشرفت و افزودن امکانات جدید به این برنامه است. در یکی از مراسم های مربوط به گوگل اعلام شده است که بیش از ۱۳۴ میلیارد لغت که در ۱۰۰ زبان دنیا وجود دارد ترجمه شده است. ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. نظرات خودتان را در این باره با ما در میان بگذارید تا در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان باشیم. سایت ما جفت هیچ

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. مجید زمانی گفت:

    تاالان ندیده ام چنین مترجمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *