چگونه مقاله بنویسیم ؟

کار

نحوه نوشتن مقاله

مقاله ها با هم متفاوت هستند و با توجه به نوع مقاله ساختارهای آن ها هم متغییر است. موضوع تحقیق انتخابی شما اولا باید مورد علاقه تان بوده و ثانیا در آن مورد اطلاعاتی داشته باشید.

ساختار و استخوان بندی کلی مقالات چیست؟

مقاله اصولا نوشته ای است که با اهداف مختلف در زمینه های گوناگون علمی، ادبی، سیاسی، اجتماعی و… نوشته و چاپ می شود.

اهداف مختلفی پشت نگارش مقالات است. برای مثال، گاهی هدف این است که ایده و نظری تازه در زمینه های علمی و غیرعلمی مطرح شود، گاهی هدف اطلاع رسانی به گروه و جمعی خاص است و در بعضی مواقع هم این اطلاع رسانی حالتی عمومی‌تر و همگانی تر پیدا می کند.

برخی مقالات با هدف تبلیغ یک ایده یا پدیده نوشته می‌شوند و …. لحن مقالات هم می تواند شکل های متنوعی به خود بگیرد. برای مثال، لحن برخی مقالات طوری است که خواننده را به پذیرش نظرات و حقایق متن متقاعد کند. گاهی اوقات هم لحن مقالات بی طرف و صرفا برای اطلاع رسانی است. البته این مقوله در حیطه مقالات علمی کمی متفاوت است.

هر کس ممکن است سبک خاصی در نوشتن مقاله داشته باشد. اما برای کسانی که به تازگی می خواهند مقاله نویسی را شروع کنند، کار کمی دشوار است. به همین دلیل، ما برای آموزش مقاله نویسی برای مبتدی پیشنهاد می کنیم این مراحل را به ترتیب طی کنید. بعد از آن خواهید دید که مقاله تان به راحتی شکل می گیرد و کم کم آماده انتشار می شود.

ارقام و جداول را آماده کنید.

روش ها را بنویسید.

نتایج را گزارش دهید.

بحث را بنویسید. قبل از نوشتن مقدمه، نتایج و بحث را به پایان برسانید. به خاطر اینکه اگر بحث نارسا باشد، چگونه می‌توانید اهمیت علمی کارتان را در مقدمه به صورت عینی اثبات کنید؟

نتیجه گیری واضحی بنویسید.

مقدمه ی متقاعد کننده و جذابی بنویسید.

چکیده را بنویسید.

عنوان دقیق و توصیفی بنگارید.

کلمات کلیدی برای تنظیم فهرست انتخاب کنید.

سپاسگزاری را بنویسید.

منابع و مأخذ را گزارش کنید.

مراحل نوشتن مقاله

ابتدا عنوان و موضوع مقاله را مشخص کنید.

اولین گام برای هر مقاله انتخاب عنوان و موضوع مقاله است. مقاله ای نیازمند عنوانی است که معرف آن برای مخاطب باشد.

به ساختار مقاله توجه کنید

هر نشریه ای ممکن است قالب خاصی برای نگارش مقاله داشته باشد، پس خیلی مهم است که به راهنمای نویسندگان رجوع کنید. با وجود این، به طور کلی، اغلب آنها از ساختار مشابهی اطاعت می کنند :

بخشی که امکان فهرست سازی و جست و جوی موضوعات، مقاله را آموزنده، جذاب و کارآمد می سازد. این بخش از عنوان، نویسندگان (و دانشگاه ها یا سازمان وابسته)، چکیده و کلمات کلیدی تشکیل می شود.

بخشی که حاوی متن اصلی است، که معمولاً به این قسمت ها تقسیم می شود: مقدمه، روش ها، نتایج، بحث و نتیجه گیری.

 

بخشی که شامل سپاسگزاری، منابع و مأخذ و مطالب تکمیلی یا ضمائم است.

درباره ی موضوع مقاله تحقیق کنید

از گزینه های مهم مقاله تحقیق درباره ی موضوع مقاله است. تحقیق در مورد موضع مقاله باعث می شود که آن مقاله درست نوشته شود و اعتبار بیشتری داشته باشد.

متن مقاله را چندین بار بخوانید و برای صحت آن تحقیق کنید. این تحقیقات را با استفاده از مطالعه کتاب ها و مجلات و رسانه های دیجیتالی معتبر انجام بدهید.

متن و محتوای مقاله را تصحیح کنید

متن مقاله نباید غلط املایی و نگارشی داشته باشد. زیرا باعث خسته شدن خواننده مقاله می شود. و همین نشان دهنده ی پایین بودن سطح مقاله است.

محتوای مقاله

یکی از مهم ترین ابعاد مقاله علمی، محتوای علمی و ارزشمندیِ کیفی آن است. مقاله باید یافته های مهمی را در دانش بشر گزارش بدهد و دارای پیامی آشکار باشد؛ بنابراین قبل از تهیه مقاله، محقق باید از خود بپرسد که آیا مطالب او آن قدر مهم است که قابل انتشار باشد.

متن مقاله با خطی خوانا و ساده و زیبا نوشته شده باشد.

نکته برای نوشتن مقاله و تحقیق :

یک پایان نامه، مقاله یا تحقیق علمی به عنوان و فهرست و مقدمه و منابع  نیاز دارد.

نام مؤلف یا مؤلفان و سازمان مربوطه

بعد از عنوان پژوهش، نام مؤلف یا مؤلفان ذکر می شود و در سطر زیر آن، نام دانشگاه یا مؤسسه که هر یک از مؤلفان در آن مشغول به کارند، می آید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *