پرکاری تیروئید و کاهش وزن بدون علت

کاهش وزن بدون دلیل را می تواند به علت بیماری های مختلفی  مانند بیماری های روانی، اختلالات  دستگاه گوارش ، و یا مشکلات  غده تیروئید  ,سرطان یا ، HIV، و برخی از بیماری های قلبی و عروقی نیز با یک کاهش وزن ناگهانی همراه است. همچنین، بسیاری از داروها هم باعث لاغری بدون علت می شوند.

 

یا  بیماری های روانی هم هستند که  با کاهش وزن بدون علت همراه هستند چرا که بسیاری از  رفتارها می تواند باعث لاغری شود.

 در این میان،  در بسیاری از موارد افسردگی  هم ممکن است دلیل اصلی  کاهش وزن باشد علاوه بر این، اختلال دو قطبی، به خصوص در مراحل جنون و  اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی  عصبی به شدت با کاهش وزن ناگهانی همراه است و حتی استرس بالا نیز ممکن است باعث لاغری ناگهانی شود.

بیماری که دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار میدهد مثل  استفراغ مداوم و یا حتی فقط حالت تهوع می تواند در غذا خوردن مشکل ایجاد کند و باعث لاغری شود  .

یکی دیگر از دلایل کاهش وزن بدون علت می تواند اختلال در کار غده تیروئید باشد. پرکاری تیروئید –  هورمون تیروئید باعث اختلال در سرعت سوخت و ساز بدن می شود  به این معنی  که  سریعتر کالری می سوزاند  بدون توجه به رژیم غذایی یا ورزش دچار لاغری می شود.کاهش وزن ناگهانی با وجود داشتن هیچ تغییر در سبک زندگی ممکن است به دلیل  مشکل تیروئید، بخصوص پرکاری تیروئید باشد.

در این نوع مشکل تیروئید، افزایش غیر طبیعی در فعالیت غده تیروئید باعث  تولید بیش از حد هورمون های تیروئید در گردش خون می شود.بالا بودن T۴، T۳ و یا هر دو هورمون در گردش خون می تواند  سوخت و ساز بیش از حد بالا  تولید کند و منجر به افزایش سوزاندن “سوخت” در بدن  شود.

به غیر از کاهش سریع وزن، پرکاری تیروئید همچنین سرعت ضربان قلب و عرق کردن بیش از حد باعث، گرگرفتگی، حملات هراس، نوسانات خلقی، چشم از حدقه بیرون آمده، ضعف عضلانی و خستگی  همراه باشد.

خستگی  در برخی از بیماران عوارض ناشی از پرکاری تیروئید است. در برخی از موارد، خستگی حتی پس از یک مقدار کافی از خواب بدست می آید .

در موارد دیگر، خستگی در پرکاری تیروئید ممکن است از بی خوابی، اضطراب، و یا اختلال خواب شود.غده تیروئید یک عضو ضروری برای تولید هورمون تیروئید، است  که کارش حفظ سوخت و ساز بدن است. غده تیروئید در جلوی گردن زیر سیب آدم واقع شده است

پرکاری تیروئید  به راحتی درمان می شود ولی اگر به موقع درمان شود  می تواند به مشکلات جدی قلبی، مشکلات استخوان و یک بیماری خطرناک به نام طوفان تیروئید منجر شود.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *