شناسایی ماده خواب آور طبیعی در گیلاس

خشک کردن آلبالواخیرا ملاتونین با کیفیت بالا در گیلاس تیره رنگ شناسایی  گردیده که می تواند در افرادی که به عارضه بدخوابی و بی خوابی دچار هستند سبب آرامش شده   …

بعضی از انواع گیلاس ها مانند Montmorency حاوی تعداد زیادی ملاتونین (Melatonin) هستند که خواب آور می باشد. این ماده شیمیایی در سال ۱۹۵۸ برای اولین بار توسط یک پزشک از دانشگاه Yale شناسایی شد.

ملاتونین در حقیقت نوعی هورمون طبیعی است که در قسمتی از مغز انسان ساخته و ترشح می گردد و سبب خواب در شب ها می شود. افرادی که به هر دلیلی در شب نمی خوابند و یا در محیطی کار می کنند که با نور طبیعی در تماس نیستند دچار اختلالاتی در ترشح ملاتونین شده و نمی توانندبخوابند.

غذاهایی مانند شیر، بادام زمینی، گوشت بوقلمون و مرغ، بادام، موز، گوجه فرنگی و مغز گردو حاوی مقدار قابل توجهی تریپتوفان هستند که ترشح سروتونین مغز را افزایش می دهند که طی فعل و انفعال مخصوص تبدیل به ملاتونین می شود و خواب آور است.

پس از این مقدمه کوتاه باید اضافه نمود که اخیرا ملاتونین با کیفیت بالا در گیلاس تیره رنگ شناسایی  گردیده که می تواند در افرادی که به عارضه بدخوابی و بی خوابی دچار هستند سبب آرامش شده و خواب راحتی را موجب گردد. این بررسی در دانشگاه تگزاس به عمل آمده و در حقیقت یکی دیگر از خواص گیلاس را گزارش می کند. چندی قبل دانشمندان ماده ای در گیلاس شناسایی کرده بودند که در متابولیسم و سوخت و ساز قند در بدن نقش دارد. به عبارت دیگر با وجودی که مقدار زیادی فروکتوز یا قند میوه در گیلاس وجود دارد، باز خوردن آن در بدن موجب سوختن قند خون می شود و یا اینکه میزان ترشح انسولین غده پانکراس را افزایش می دهد.

جالب اینکه ملاتونین موجود در غذاهای طبیعی از پیری زودرس جلوگیری نموده و طی مراحل مختلف از بروز و پیشرفت التهاب در بدن پیشگیری می کند. خوردن ملاتونین مصنوعی توصیه نمی شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *