اگر وقت مصاحبه کاری دارید، بخوانید

قرار ملاقات و وقت مصاحبه کاری یکی از حساس ترین مراحل در مراحل استخدام است. فرق نمی کند که در چه مقامی هستید، اما چه در مرحله استخدام باشید، چه قرار باشد که مصاحبه کنید، یا مصاحبه شوید یا اینکه در جلسات کاری برای برون سپاری پروژه ها شرکت کنید، می بایست نکات زیر را بدانید، چرا که انجام دادن این خطاها، شما را به ورطه سقوط خواهد کشاند.

این افراد مصاحبه ها را خراب می کنند

کسانی که دیر می رسند

ممکن است که شما در دیر رسیدن به قرارهای ملاقات دیر کنید و مشکلی پیش نیاید، اما در مصاحبه های استخدامی دیر رسیدن به منزله بی انظباطی است و بر افراد زیادی تاثیر می گذارد. دیر رسین به وقت مصاحبه به راحتی می تواند نمره شما را از الف به ب تغییر دهد. همچنین چنانچه قرار است در جلسات کاری حضور پیدا کنید، با دیر رسیدن وجهه خود را خراب خواهید کرد.

کسانی که مرتبا گوشی تلفن خود را چک می کنند

تحقیقات نشان می دهد که افراد ۲۶۱۷ بار تلفن خود را در طول روز چک می کنند که معتادان به تلفن همراه میانگین را بالا می برند. این افراد نیم نگاهی به فرد مصاحبه کننده دارند و بخش از حواسشان به تلفن همراهشان است. اگر شما جز معتادان به تلفن همراه هستید، بهتر است حین مصاحبه این عادت خود را کنار بگذارید و شش دانگ حواستان به مصاحبه استخدامی باشد.

چندکاره ها

همه افراد سخت کوش را دوست دارند. مشکل این جاست که این دسته از افراد برای کمی نشستن و صحبت کردن ساخته نشده اند و اصرار دارند کار را با خود به جلسه های مختلفی ببرند. اگر شما حتی برای یک جلسه مهم کاری حضور پیدا کرده اید، حین صحبت فرد رو به رو که قصد دارد موضوع مهمی را بیان کند، در حال فشردن دکمه های لپ تاپ باشید، اصلا جلوه خوبی نخواهد داشت و قطعا در این مصاحبه شکست خواهید خورد.

شکاک ها

این گونه افراد معمولا با ظاهری منظم و بسیار مرتب در جلسات حضور پیدا می کنند اما در واقع نمی توانند جایگزینی را برای اهداف ارائه دهند. این افراد هیچ جرات و جسارتی برای ارائه ایده های خود ندارند، چرا که در نظر این افراد، ایده هایشان احمقانه است و می بایست بارها و بارها مورد بررسی قرار گیرد. این افراد در مصاحبه قطعا شکست می خورند چرا که اصولا چیزی برای ارائه ندارند.

گفتگوگرایان

این افراد، رفتاری صمیمانه و دوستانه دارند اما یک مشکل بزرگ دارند: این افراد بیش از آنچه که گوش دهند ، صحبت می کنند. آن ها در صحبت های خود به شت غرق می شوند و گاهی فراموش می کنند که داخل جلسه ای هستند که باید برای گفتمان، به سایر افراد نیز فرصت دهند.

همه چی دان ها

این افراد به گونه ای رفتار می کنند که گویا تمامی تحقیقات را صورت داده اند، این افراد به موضوعات مورد بحث علاقه دارند که نکته مثبتی است اما اگر بحث این افراد یکجانبه پیش برود و حتی ساعت ها طول بکشد، نمی توان منتظر نظرهای مخالف هم نشست و آن را نیز گوش داد. این افراد معمولا حس مثبتی در جلسات به سایر افراد القا نمی کنند و معمولا در مصاحبه ها شکست می خورند.

کسانی که حرف را قطع می کنند

این افراد نه تنها در روابط اجتماعی، بلکه در مصاحبه های کاری و ملاقات های تجاری نیز با شکست مواجه می شوند. این افراد معمولا هیچ کنترلی روی خود ندارند تا بتوانند زبان و کلام خود را تا پایان سخنان طرف های مقابل، آرام نگه دارند. این افراد اغلب جز منفورترین فرد جلسه شناسایی می شود چرا که هیچ کس دوست ندارد حرفش قطع شود، این کار نوعی بی احترامی است.

مجسمه ها

این افراد کسانی هستند که دوست دارند ساکت درون جلسه بنشینند و تا مبادا کسی با آن ها حرفی بزند. این افراد فکر می کنند اگر آرام و بی صدا بنشینند، دیده نمی شوند و می توانند در نهایت با سربلندی از جلسه بیرون بیایند. اما در جلسات کاری و به خصوص مصاحبه های کاری، به هیچ عنوان ساکت نشستن و تکان نخوردن، تاثیر مثبتی ندارد، بلکه از شما فردی بی دست و پا و بدون اعتماد به نفس می سازد.

غذا دوستان عزیز

درست است که صرف غذا بسیار لذت بخش است، اما دقت داشته باشید که بو و عطری که با خود به مصاحبه و جلسات کاری می برید، بسیار مهم است. هر گونه بوی سیگار، غذا و بوهای نامطبوع تاثیر بسیار منفی دارد. لازم به ذکر است که از آوردن هرتکه از خوراکی حتی آدامس در جلسه خودداری کنید. دیدن کسی که با او مشغول صحبت کردن هستید و او مشغول جویدن چیزی است، اصلا دلچسب نیست.

این دسته از افراد که در بالا به آن ها اشاره شد، افرادی هستند که با تمام توانمندی های خود، میتوانند در مصاحبه های استخدامی، قرارهای کاری وحتی جلسات مهم شکست بخورند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *