Imhotep: اولین معمار شناخته شده و سازنده اهرام

دخالت موجودات فضایی در ساخت هرم جیزه

ایمهوتپ دانشمند مصری بود که  به عنوان یک مورخ ، حکیم ، پزشک ، منجم و اولین معمار  شناخته میشود (حدود ۲۶۹۰ – ۲۶۱۰ قبل از میلاد).

در زمان سلسله سوم مصر باستان ، وی کشیش اعظم در هلیوپولیس بود ، وزیر فرعون جوزر و شخصی که هرم پلکانی را در سقاره طراحی کرده است.

نام Imhotep را می توان به عنوان “کسی که در صلح می آید” وی نه تنها پزشک ، بلکه معمار و ستاره شناس نیز بود. این بدان معناست که وی باید توانایی عملی در حساب و هندسه داشته باشد تا بتواند در این زمینه ها حرکت کند.

عنوان ایمهوتپ: نگهبان مهر پادشاه مصر سفلی ، اولین بار پس از پادشاه مصر علیا ، مدیر کاخ بزرگ و کاهن اعظم خداوند Ré در هلیپولیس.

طبق کتیبه موجود بر روی مجسمه فرعون دیوسر که در سقاره یافت شده ، ایموتپ همچنین سازنده ، مجسمه ساز و سازنده ظروف سنگی بوده است.. هیچ کس قبل از او در کنار فرعون نامش نوشته نشده است.

ایمهوتپ در پادشاهی جدید به عنوان یک نیمه خدای  پرستش می شد

در سوابق تاریخی ایجاد شده پس از مرگ وی ، از وی به عنوان مورخ ، شاعر ، قاضی ، سازنده ، جادوگر ، نویسنده ، منجم و بیش از هر چیز به عنوان پزشک یاد می شود. طبق گفته مصرشناس مشهور انگلیسی و سر آلن گاردینر ، آئین ایمهوتپ با شیوه های معمول عبادت در امپراتوری مصر جدید بسیار متفاوت بود.

با این حال جالب است که هیچ متنی یافت نشد که توانایی ها و دانش وی را در زمان حیات تجلیل کند. اولین ذکر مکتوب اشاره به ایمهوتپ مربوط به زمان آمنهوتپ سوم است (حدود ۱۳۹۱ – ۱۳۵۳ قبل از میلاد). شواهد دانش پزشکی وسیع ایمهوتپ به سلسله سی ام (حدود ۳۰ – ۳۸۰ قبل از میلاد) یعنی تقریباً ۳۴۳ سال پس از مرگ وی برمی گردد.

مرکز فرقه ایمهوتپ در ممفیس واقع شده است. مقبره وی هنوز پیدا نشده است ، اگرچه بسیاری از محققان تلاش کرده اند آن را پیدا کنند. بیشتر آنها فکر می کنند که مقبره در جایی در سقاره پنهان شده است.

خدای دارو

ایمهوتپ نه تنها به عنوان یک خدای نیمه پرستش می شد ، بلکه او را به عنوان خدای دارو و شفا بخشی مشناختند. او همچنین با خدای مصر Thovt که خدای معماری ، ریاضیات ، پزشکی و حامی نویسندگان بود مقایسه شد.

سازنده هرم

ایمهوتپ علاوه بر دانش گسترده ، اولین سازنده باستانی اهرام مصر نیز محسوب می شد. مصر شناسان معتقدند که او هرم Djoser را طراحی کرد. برای ساخت این هرم هزاران تن سنگ آهک باید استخراج ، حمل و فرآوری شود که این یک چالش بزرگ بود. تا این زمان ، این ماده برای ساختمانهای بزرگ استفاده نمی شد. برای اینها از آجرهای خشت نسوز استفاده شده است که تولید آنها سبک تر و ارزان تر است.

در طول ساخت هرم ، ایمهوتپ با مشکلات زیادی روبرو شد. بزرگترین مشکل فنی وزن سنگ آهک بود. او تا حدی با استفاده از بلوک های نسبتاً کوچکی که حمل و دستکاری آنها راحت تر بود ، آن را حل کرد. ستون ها یا برای زیباسازی ساختمان بودند و یا بدون تحمل وزن زیاد به دیوار وصل می شدند. همچنین لازم به ذکر است که روی قطعات فلزی ابزار از مس استفاده شده است که برای این نوع کارها چندان مناسب نیست.

وزیر

وزیر فارون همچنین مجبور بود همه فرایندهای ساختمان را سازماندهی کند ، کار ، حرکت و زندگی صدها کارگر را کنترل کند. وی همچنین مجبور شد اولین شهر دفن را احاطه کند که توسط دیوارهایی به طول حدود ۱۵۰۰ متر و تعداد زیادی ساختمان تزئینی احاطه شده است ، از جمله هرم ۶ طبقه به ارتفاع ۶۰ متر. وی شخصاً بر ساخت هرم و کارهای حفاری زیر هرم نظارت داشت. وی همچنین نظارت بر ساخت این گالری را که قرار بود برای ذخیره هزاران ظرف تشییع جنازه استفاده شود ، انجام داد. نام بسیاری از آنها بر روی آنها حک شده بود.

هرم پلکانی طراحی شده توسط ایمهوتپ قدیمی ترین بنای سنگ تراشیده شده به حساب می آید ، اگرچه اهرام در آمریکای جنوبی تقریباً در همان زمان ایجاد شده اند. بسیاری از دانشمندان از ستون های سنگی برای استحکام بیشتر ساختمان حیرت می کنند. اما سوالات زیادی وجود دارد که به آنها پاسخ داده نمی شود …. ایموتپ چگونه دانش خود را از آنها گرفته است؟ از چه کسی یا چه چیزی آموخته است؟ چگونه این دانش را کسب کرد؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *