آسیب های برخی تنقلات برای دندان ها

برخی خوردنی ها می توانند باعث آسیب به سلامت دهان و دندانمان شوند خوردنی هایی مانند چیپس و پفک، نوشیدنی‌های گازدار و شیرین ، خوراکی‌های شیرین از این دست موادغذایی به شمار می روند این تنقلات آسیب‌های جبران‌ناپذیری برای دندانتان در بر دارند .

وقتی که به‌طور منظم و متوالی از خوراکی‌های شیرین یا نوشیدنی‌های گازدار و شیرین استفاده می‌کنید، پلاک‌های باکتریایی از این قند استفاده می‌کنند و اسیدی می‌سازند که به مینای دندان‌ها حمله می‌برد.

بسیاری از نوشابه‌های گازدار، حتی نوشابه‌های رژیمی، خصلت اسیدی دارند و درنتیجه برای سلامت دهان و دندان مضر هستند. نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند کوکاکولا نیز می‌توانند باعث خشکی دهان شوند.

به‌طور کلی بهتر است که از آب به‌جای نوشابه‌های گازدار استفاده کنید، اما اگر قادر به این کار نیستید، حداقل بعد از مصرف نوشابه‌ها مقداری آب بنوشید. نکته دیگر درباره رابطه مصرف خوراکی‌های تُرد و سلامت دندان ها است.

اول از همه باید بگوییم چه کسی می‌تواند ادعا کند که هیچ علاقه‌ای به چیپس‌ها و پفک‌های تُرد ندارد؟! بنابراین، همه ما می‌دانیم که مقاومت در برابر این خوراکی‌ها واقعا سخت است.

متاسفانه، چیپس‌های سیب‌زمینی حاوی مقدار زیادی از نشاسته هستند که ذاتا بین دندان‌ها فرو می‌رود.

درنتیجه، اگر در مصرف این خوراکی‌ها زیاده‌روی کنید،‌ آسیب‌های جبران‌ناپذیری به دندان‌های‌تان وارد می‌شود. کسانی که نمی‌توانند از این خوراکی‌ها بگذرند، هر روز باید از نخ‌دندان برای از بین بردن همه ذرات مواد غذایی باقی‌مانده کمک بگیرند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud