دانستنی های جالب در مورد چین

اتفاقاتی دیوانه‌وار که تنها در چین می‌افتند

در طول دهه قبل، چین رشد اقتصادی سریعی به خود دیده است. اما مدل رشد و سیاست‌های بحث برانگیز آن بدون مشکلات خود نبوده است. قیمت خانه و غذا در حال زیاد شدن است، محدودیت‌هایی در سرمایه‌گذاری بوجود آمده است، تاکید بجای امنیت بروی سرعت رفته است و استانداردهای سهل‌انگارانۀ محیطی به موقعیت‌هایی بخصوص و حتی دیوانه‌وار در چین منجر شده است.

 افراد ثروتمند ویلاهای کوهی را بروی ساختمان‌های آپارتمانی می سازند، مردم پول خود را روی گردو گرفته تا مزارع سوسک سرمایه‌گذاری می کنند و اینجور که پیداست مردم از هر فرصتی برای خودکشی استفاده می کنند.

ما برخی تا از عجیب‌ترین اتفاقاتی که تنها در چین می افتند را در اینجا مشخص کرده‌ایم.

شرکتها با نصب کردن توری می خواهند جلوی خودکشی کارکنان را بگیرد.

شرکت Foxconn توری‌هایی را خارج از خوابگاه کارکنان خود نصب کرده و تعدادی متخصص سلامت روحی را استخدام کرده تا جلوی خودکشی کارکنان خود را بگیرد.

آتش‌نشان‌ها آماده‌‌اند تا از خودسوزی جلوگیری کنند.

خودسوزی یک شکل پرطرفدار از اعتراض است. قبل و در طی انتقال قدرت در سال ۲۰۱۲، پکن آتش‌نشان‌هایی را در میدان تینامِن مستقر کرد تا از خودسوزی مردم جلوگیری کنند.

دزدانِ گور جنازه‌ها را می دزدند و برای “ازدواج روح” می فروشند.

“ازدواج روح” به صورت سنتی برای مردان جوانی که قبل از اینکه بتوانند ازدواج کنند می میرند برگزار می شود. اما چهار مرد تصمیم گرفتند که ۱۰ جنازه را بدون اجازه از خانواده‌های آنها بفروشند و اینگونه ۳۹۰۰۰$ به جیب زدند.

مغازه‌های اپل بطور کامل جعل می شوند.

با توسعه یافتن شهرهای چینی، مغازه‌های جعلی نیز بشدت زیاد می شوند. مسلما معروفترین مغازۀ جعلی این کشور، مغازۀ Apple در کونمینگ است.

 

مردم در بالای ساختمان‌های آپارتمانی خانه می سازند.

در چین، مخصوصا در شهرهای بزرگ، زمین خالی بشدت کمیاب شده است. و ثروتمندان شروع بساختن خانه‌های باشکوه بروی ساختمان‌های آپارتمانی کرده‌اند.

زوجین برای نپرداختن مالیات طلاق می گیرند.

دولت چین مدتی پیش اعلام کرد که از سود فروش خانه‌ها ۲۰% مالیات برمیدارد. اما زوجینی که بیش از یک خانه دارند طلاق گرفته، هرکدام یک ملک را برداشته و سپس یکی از آنها را بدون پرداخت مالیات می فروشند و اینگونه این قانون را دور می‌زنند.

مردم ثروتمند بدل‌هایی را به دادگاه خود می فرستند.

گویا در چین افراد واقعا ثروتمند بدل‌هایی برای خود استخدام می کنند که به دادگاه بروند و بجای آنها حبس بکشند.

ساختمان‌ها از یک‌ور می افتند و گاهی حتی بعد از این سالم هستند.

یکی از کارگران ساختمانی بعد از سقوط یک ساختمان ۱۳ طبقه کشته شد. اما جالب است که این ساختمان تقریبا صدمه‌ندیده پائین آمد. همیشه ترس این در چین وجود دارد که امنیت در درجه دوم اهمیت نسبت به سرعت است.

چینی‌ها سود بسیاری از قبل سوسک بدست می آورند.

تجارت سوسک در چین اکنون بسیار رشد کرده است و مزرعه‌های سوسک در حال زیاد شدن هستند. این سوسک‌ها در دارو‌های چینی بکار می روند و نیم کیلو از سوسک خشک شده که قبلا ۲$ قیمت داشت، اکنون ۲۰$ می ارزد. یک کشاورز گفت که شما می تواند ۳$ سرمایه‌گذاری کنید و ۲۴$ درآمد داشته باشید.


پدرها قاتلینی را استخدام می کنند که آواتارهای بچه‌های آنها در بازی World of Warcraft را بکشند.

طبق گزارشات، گویا آقای فنگ، پدری چینی، قاتلینی را استخدام کرده است تا آواتار آنلاین پسر او در بازی WOW را بکشند. زیرا پسر او از یک شرکت نرم‌افزارسازی خارج شده بود و تمام وقت خود را پای بازی کردن می گذرانده است، بجای آنکه بدنبال کاری جدید رود.

مردم بخاطر پخش کردن شایعه در مورد آخرالزمان بازداشت می شوند.

نود و سه نفر در چین بخاطر پخش کردن شایعاتی در مورد آخرالزمان دستگیر شدند. حتی یک مرد تمام پس‌انداز خود را برای ساختن یک کشتی و جان سالم بردن از آخرالزمان خرج کرده است.

دولت هدیه دادن را ممنوع می کند، و این بلافاصله باعث صدمه خوردن به اقتصاد می شود.

در یک تلاش برای کم کردن “هدیه دادن”، پکن تبیلغات برای محصولات لوکس را ممنوع کرد و بلافاصله تاثیر این موضوع در فروش مشخص شد.

هزاران خوک بروی یک رود چینی شناورند.

نزدیک به شش هزار خوک شناور بروی رود هیانگپو در چین پیدا شدند. گویا این آب آلوده به ویروسی شده است که خوک‌ها را مریض می کند اما بروی انسانها تاثیری ندارد، بنابراین مقامات هنوز این آب را آشامیدنی تلقی می کنند.

دود آنقدر زیاد است که از بالا هم می شود این را دید.

صنعتی‌سازی‌سریع باعث ایجاد مشکلات آلودگی در چین شده است. اخیرا دود و مه آنقدر زیاد شده بود که ناسا گفت از بالا این کشور را مبهم کرده است.

در شیر ملامین یافت می شود.

صنعت لبنیات چین از سال ۲۰۰۸ بخاطر رسوایی‌های مربوط به آلودگی شیر مورد هجوم است. اینجور که پیداست محصولات شیر ممکن است همه‌چیز در خود داشته باشند، از جیوه گرفته، تا ملامین و پاک‌کننده.

رودها قرمز می شوند.

آلودگی محیط زیست و ریختن زباله‌های شیمیایی باعث شده که رودهای چین برنگ قرمز در آیند.

پل‌ها ظرف چند ماه بعد از ساخت می ریزند.

وقتی که پلی در فوجین ریخت، یک نفر مرد و ۲۲ نفر مجروح شدند.

پل‌های طولانی که به هیچ‌جا نمی رسند.

پل ۸ مسیریِ کینگدائو طولانی‌ترین پل دنیا است و ۱۴٫۸ میلیارد ین خرج ساخت آن شده است، اما تنها بخشی از ترافیکی که انتظار می رفت را بخود دیده است.

حادثه‌های وحشتناک بروی ریل‌های تازه‌ساخت قطار سریع‌السیر اتفاق می افتند.

وقتی که دو قطار سریع‌السیر در سال ۲۰۱۱ به هم برخورد کردند، نتیجه مرگ ۴۰ نفر و زخمی شدن ۲۰۰ نفر بود.

برنامه‌های تلویزیونی براساس مصاحبه با جنایتکاران محکوم به مرگ ساخته می شوند.

“مصاحبه قبل از اعدام” یک برنامه محبوب تلویزیونی در چین بوده است. این برنامه فقط وقتی متوقف شد که مقامات چینی نگران تصویر چین در خارج از این کشور شدند، بعد از اینکه BBC یک مستند دربارۀ این برنامه ساخت.

مردم وسط بزرگراه‌های شلوغ شنا می روند.

در طی تعطیلات، ماشین‌ها در یکی از بزرگراه‌های چین به ترافیک وحشتناکی گرفتار شده بودند. در این ماجرا رانندگانی از ماشین خود پیاده شدند تا کش و قوس آیند و حتی شنا روند.

مردم اصلاح چشم را هم تمرین می کنند.

یک عمل قدیمی چینی که به نام “اصلاح چشم” شناخته می شود و طی آن با استفاده از یک تیغ چشم‌ها را تمیز می کنند هنوز هم انجام می شود. گویا کل این کار در طی ۵ دقیقه انجام می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *