متجاوزان و روانشناسی این افراد

تجاوز جنسی و پس‌لرزه‌های روانی

تجاوز جنسی فعالیتی مکرر است نه استثنا و اغلب تجاوزهای جنسی برنامه ریزی شده هستند. تقریبا ۸۰ درصد متجاوزان جنسی در محله هایی که در آن ساکن هستند مرتکب این عمل می شوند اکثر تجاوزهای جنسی شب هنگام در شهرها در مکان هایی که تاریک هستند خیابان های پرت، آسانسورها و راهروها و آپارتمان ها یا خانه ها اتفاق می افتند.

تقریبا یک سوم یا قدری بیشتر تمام تجاوزهای جنسی بیش از یک خلافکار را شامل می شوند و اغلب با ضرب و شتم همراه هستند. باقی موارد تجاوزهای جنسی تک خلافکارند که در آنها قربانی و خلافکار با یکدیگر آشنا هستند (در تقریبا دو سوم تجاوزهای جنسی) این همسران را شامل می شود.

علاوه بر آسیب جسمانی که به قربانی وارد می شود آسیب روانی ممکن است شدید باشد و باعث شود که تعداد قابل ملاحظه ای از قربانیان زن به آنچه که قبلا نشانگان آسیب تجاوز جنسی نامیده می شد مبتلا شوند. از سال ۱۹۸۰ این به اختلال استرس پس از آسیب تبدیل شده است که وقتی توسط تجاوز جنسی ایجاد شده باشد اغلب با مشکلات جنسی شدید نیز همراه است. عوامل تاسف بار دیگر در تجاوز جنسی احتمال حاملگی یا مبتلا شدن به بیماری آمیزشی است. تجاوز جنسی می تواند بر زندگی بر زندگی زناشویی یا سایر روابط صمیمانه قربانی نیز تاثیر داشته باشد. گرچه در مورد مردانی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند تحقیقات منظم کمی وجود دارد اما یک تحقیق جدید در مورد ۴۰ مرد قربانی تجاوز جنسی نشان داد که تقریبا همه آنها بعد از تجاوز جنسی دستخوش پریشانی روان شناختی بلندمدت از جمله اضطراب، احساس زیاد خشم و از دست دادن خودانگاره شدند.

متجاوزان جنسی و ملاحظات علیتی

اطلاعات گردآوری شده توسط FBI در مورد متجاوزان جنسی دستگیر شده و محکوم حاکی است که تجاوز جنسی معمولا جرم مردان جوان است. طبق گزارش های FBI تقریبا ۶۰ درصد تمام متجاوزان جنسی دستگیر شده زیر ۲۵ سال هستند طوری که بیشترین تمرکز در گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ ساله است. از بین متجاوزان جنسی که در کلانتری پرونده دارند، تقریبا ۳۰ تا ۵۰ درصد متاهل هستند و در زمان ارتکاب جرم با همسر خود زندگی می کرده اند. آنها به عنوان یک گروه در پایین نردبان اجتماعی- اقتصادی قرار داشته و معمولا سوابق جنایی دارند. آنها همچنین به احتمال زیاد بهره کشی جنسی محیط خانوادگی خشونت آمیز و فرزندپروری بی ثبات را در کودکی تجربه کرده اند.

یک زیر مجموعه از متجاوزان جنسی، متجاوزان جنسی قرار ملاقاتی هستند (فرد آشنایی که به زن در موقعیت قرار ملاقات یا تعامل اجتماعی دیگر تجاوز می کند) که نیمرخ جمعیت شناختی تا اندازه ای متفاوت دارند زیرا اغلب آنها مردان جوان طبقه متوسط تا بالا هستند و به ندرت سوابق جنایی دارند. با این حال این مردان نیز مانند متجاوزان جنسی محبوس با بی بند و باری جنسی، مردانگی متخاصم و شخصیتی که از لحاظ عاطفی بی تفاوت است مشخص می شوند. قربانیان آنها اغلب بسیار مست هستند. آنچه که آنها را متمایز می کند عمدتا این است که متجاوزان جنسی محبوس در مقایسه با متجاوزان جنسی قرار ملاقاتی، سطح بسیار بالاتر رفتار تکانشی و ضد اجتماعی را نشان می دهند.

همان گونه که قبلا اشاره کردیم شواهدی وجود دارند مبنی بر اینکه برخی از متجاوزان جنسی به نابهنجاری جنسی مبتلا هستند. برای مثال متجاوزان جنسی اغلب می گویند که تمایلات مکرر و تکانشی برای تجاوز جنسی دارند. آنها معمولا سعی می کنند این تمایلات را کنترل کنند اما سرانجام این تمایلات به قدری نیرومند می شوند که مطابق با آن عمل می کنند. بسیاری از متجاوزان جنسی نابهنجاری های جنسی دیگری هم دارند. برای مثال در یک تحقیق که روی ۱۲۶ متجاوز جنسی اجرا شد ۲۸ درصد به عورت نمایی و ۱۸ درصد به تماشاگری جنسی علاقه داشتند. از همه مهم تر متجاوزان جنسی الگوی برانگیختگی جنسی خاصی دارند. اغلب متجاوزان جنسی از این نظر که با نمایش های آمیزش جنسی متقابلا ارضا کننده که هر دو طرف به آن رضایت داده اند تحریک جنسی می شوند به مردان غیر خلافکار شباهت دارند. اما بسیاری از متجاوزان جنسی برخلاف مردان بهنجار و سایر خلافکاران غیرجنسی، توسط نمایش های تجاوزات جنسی که قربانی بی تمایل و ناراضی را در بر دارند نیز تحریک جنسی می شوند. اقلیتی از متجاوزان جنسی، سادیست های جنسی هستند که با تجاوزات بسیار خشونت آمیز مشخص می شوند و با تجاوز بیشتر از محرک های جنسی برانگیخته می شوند.

از نظر شخصیت، متجاوزاان جنسی با تکانشگری از کوره در رفتن سریع فقدان روابط صمیمانه شخصی و بی تفاوتی نسبت به نشانه ها یا فشارهای اجتماعی مشخص می شوند. بسیاری از متجاوزان جنسی در مهارت های اجتماعی و ارتباط و همین طور ارزیابی شناختی احساسات و مقاصد زنان نقایصی را نشان می دهند. برای مثال آنها در مهارت گفتگوی موفقیت آمیز که برای برقرار کردن روابط رضایت بخش با زنان ضروری است بسیار بی کفایت هستند. علاوه بر این آنها در رمزگشایی نشانه های منفی زنان هنگام تعامل های اجتماعی مشکل دارند و معمولا رفتار دوستانه را به صورت لاس زنی یا از لحاظ جنسی تحریک کننده برداشت می کنند. این می تواند به رفتارهای نامناسبی منجر شود که زنان آن را به صورت مزاحمت جنسی تجربه خواهند کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *