بررسی اختلال تماشاگری جنسی

طبق DSM-IV-TR یک نفر در صورتی مبتلا به تماشاگری جنسی تشخیص داده می شود که خیال پردازی ها، امیال، یا رفتارهای مکرر و شدیدی که از لحاظ جنسی تحریک کننده هستند داشته باشد که مشاهده زنان بی خبری را که عریان هستند یا زوج هایی را که مشغول فعالیت جنسی می باشند در بر داشته باشد.

این افراد غالبا در حال نگاه دزدکی، استمنا می کنند. این افراد که معمولا چشم چران محل نامیده می شوند عمدتا هنگام جوانی مرتکب این خلاف ها می شوند.

چگونه برخی مردان جوان این الگو را پرورش می دهند؟

اولا دیدن بدن زنی جذاب برای همه، اگر چه نه اغلب مردان دگرجنس گرا از لحاظ جنسی تحریک کننده است.

علاوه بر این خلوت و راز فعالیت های جنسی، کنجکاوی درباره آنها را افزایش می دهند. ثانیا اگر مرد جوانی با این کنجکاوی در روابط خود با جنس مخالف احساس کمرویی و بی کفایتی کند ممکن است تماشاگری جنسی را به جای آن بپذیرد که کنجکاوی او را ارضا می کند و تا اندازه ای نیازهای جنسی او را بدون آسیب نزدیک شدن واقعی به زن برآورده می سازد.

در واقع فعالیت های تماشاگری جنسی اغلب احساس های جبرانی مهم قدرت و سلطه پنهان بر قربانی بی خبر را تامین می کند که ممکن است به حفظ این الگو کمک کند.

به طوری که مورد زیر نشان می دهد اگر مرد چشم چرانی به رغم مشکلات میان فردی خود همسری را پیدا کند که خیلی ها این کار را می کنند از لحاظ جنسی به ندرت در رابطه خود با همسرش کاملا سازگار است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *